Recenze: Samsung Galaxy Z Flip – tři měsíce
Mnoho lidí se bojí telefonů s ohybnými displeji kvůli tomu, že nejsou tolik odolné jako stávající vlajkové lodi. Právě proto jsme model Galaxy Z Flip od Samsungu podrobili detailním testům, stal se z něj hlavní pracovní telefon na tři měsíce.
Testů modelu Samsung Galaxy Z Flip je na internetu celá řada. Hlavní problém je v tom, že většina recenzentů dostane přístroj na týden, maximálně dva. A za tuto dobu není úplně snadné objevit všechny pozitiva a neduhy testovaného přístroje. O to víc to platí v případě, kdy dostanete na test něco tak unikátního, jako je přístroj s ohebným displejem. Nejlepší by bylo samozřejmě mít takovou skládačku na dlouhodobý test po dobu jednoho roku, ale tak dlouho tato novinka ani není v prodeji. Proto jsme se pokusili intenzivně smartphone používat po dobu alespoň tří měsíců. Jaké jsou naše zkušenosti?
Samsung Galaxy Z Flip
Technické parametry
Testovaný model: Samsung Galaxy Z Flip, 8GB/256GB, Black
Procesor: Qualcomm Snapdragon 855 Plus (1×2,95 GHz + 3×2,41 GHz + 4×1,78 GHz)
GPU: Adreno 640
Operační paměť: 8 GB
Úložiště: 256 GB, nepodporuje paměťové karty
Hlavní fotoaparáty: Wide-angle: 12 Mpx, Super Speed Dual Pixel AF, OIS, F1.8, 1.4μm, FOV: 78˚ + Ultra Wide: 12 Mpx, F2.2, 1.12μm FOV: 123˚
Selfie fotoaparát: 10 Mpx F2.4 (80˚)
Zabezpečení: čtečka otisků prstů
Konektivita: LTE, Bluetooth 5.0, NFC, WiFi ac, GPS/Glonass/BDS/Galileo, USB Type-C
Nabíjení: podpora bezdrátového nabíjení a sdílení energie Qi, rychlé nabíjení
Akumulátor: 3300 mAh
Platforma: Android 10 s One UI 2
Rozměry: 87,4 x 73,6 x 17,3 mm
Hmotnost: 183 g
Představení modelu Galaxy Z Flip
Obsah balení
Jak se na prémiové telefony sluší a patří, Samsung Galaxy Z Flip je dodáván s celou řadou šikovného příslušenství. Kromě samotného skládacího telefonu tak v černé kartónové krabičce, která má na čelní straně vyryté písmeno Z, nalezneme ještě návod, nabíječku, USB kabel a prémiová sluchátka AKG i s výměnnými ušními nástavci. Součástí balení je také USB redukce, jež konektor USB-C promění na klasickou verzi A, a také jednoduché plastové nalepovací pouzdro.
Balení telefonu
Část dodávané výbavy
Vzhled a kvalita zpracování
Většina lidí si bude kupovat Galaxy Z Flip kvůli unikátnímu vzhledu, i podle nás jde o jeden z nejelegantnějších smartphonů současnosti. Působí neokoukaným a futuristickým dojmem. Patrně nemusíme zdůrazňovat, že s ním budíte rozruch pokaždé, když někam vstoupíte – hned jste středem pozornosti. Je to stejné, jako když se po městě projíždíte uprostřed parného léta v nějakém luxusním supersportu.
Sexy design ale není jen o efektu, ale také o funkčnosti. V praxi je totiž skládací konstrukce doslova návyková. Je daleko příjemnější nosit v kapse malý baculatější telefon s čtvercovou základnou než velkou placku klasické konstrukce. Přitom když s přístrojem pracujete, jednoduše jej otevřete a máte k dispozici velkou dotykovou plochu. Popravdě po třech měsících používání se mi nechtělo vůbec vracet k telefonu Samsung Galaxy Note10+, který jinak používám jako hlavní přístroj. Proti testovanému kousku působí Note neohrabaně a těžce.
Když už jsme naťukli otevírání a zavírání, sluší se více zaměřit na sofistikovaný pant, kterým je Galaxy Z Flip vybaven. Je to totiž nejpokročilejší konstrukce, s jakou jsme se zatím setkali. Na rozdíl od první skládačky společnosti Samsung – modelu Galaxy Fold – totiž ohybná konstrukce drží v přesně stanovené poloze. Díky tomu ji můžete například při focení využít jako takový jednoduchý stativ, respektive podstavec. Hodí se to ale například i při sledování videí na sociálních sítích apod.
Na první pohled se to nemusí zdát, ale ve skutečnosti se pant skládá z desítek různých dílů. V útrobách telefonu nalezneme dokonce malé kartáčky, které se táhnou napříč celou šířkou konstrukce. Konkrétně jsou umístěny mezi pantem a vnějšími kryty. Jejich úkolem není pouze vyplnit milimetrovou mezeru v tomto prostoru, kterou by jinak vnikaly nečistoty dovnitř, ale také čistit telefon. Ve chvíli, kdy se telefon zavře, drobné nečistoty se automaticky vytlačí ven.
Ohebná konstrukce se opravdu povedla
Pant je velmi sofistikovaný, na vnější straně je logo výrobce
Detailní pohled na pant obrazovky
Přehyb je daleko menší než u modelu Galaxy Fold
I díky tomu je životnost kloubu nadprůměrná. Přístroj by měl podle údajů výrobce vydržet 200 tisíc otevření a zavření bez újmy. Pokud tedy vezmete telefon stokrát denně do ruky, rozložíte jej a zase složíte, měl by vydržet bez problémů více než pět let. A to je tak dlouhá doba, že si většina lidí stejně do té doby koupí novější přístroj. Navíc nikdo neříká, že po 200 tisících složení a rozložení se kloub porouchá – je to jako u digitálních zrcadlovek. Výrobce udává nějakou životnost závěrky, ale například na služebním Canonu 6D jsme ji překonali již pětkrát a stále funguje bez sebemenšího problému.
Na rozdíl od běžných telefonů tuto skládačku nemusíte otevírat pokaždé, když se chcete podívat na to, kolik je hodin nebo kdo vám volá. Zvenčí je totiž pro tyto účely ještě druhý dotykový displej. Galaxy Z Flip se nabízí v černém a fialovém provedení, my jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu, která působí spíše decentnějším dojmem. Samotné tělo testovaného kousku je ze skla, nicméně na konstrukci velmi ulpívají otisky prstů.
Zamrzí, že telefon nenabízí zvýšenou odolnost proti vodě a pádům. Nicméně v případě druhé zmiňované problematiky to není tak úplně pravda. Během tří měsíců nám telefon opakovaně spadnul na zem. Z toho jednou z více než metru a půl na štěrk a dvakrát zhruba z metru na dlažbu. Byl sice v koženém pouzdře, které je možné volitelně dokoupit, ale ani tak se mu nic nestalo. Je to zásluha i konstrukce. Nejnáchylnějším prvkem je totiž u běžných smartphonů displej, který zpravidla při prvním větším pádu křachne. Tím, že je u modelu Galaxy Z Flip obrazovka schovaná uvnitř, ale toto nehrozí. Samozřejmě i kvůli komplikovanosti konstrukce byste zbytečně pádům telefon vystavovat neměli, obzvláště pokud nebudete používat žádné pouzdro. Ve výsledku je ale celková odolnost příjemným překvapením.
Výtky nemůžeme mít ani ke kvalitě zpracování, všechny části na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Po třech měsících jsme tak v otázce konstrukce nenašli žádné neduhy.
Rozložený Galaxy Z Flip v celé své kráse
Na vnější straně nalezneme kromě fotoaparátů i malý displej
V rozloženém stavu je telefon velmi tenký
Protilehlá bočnice
Zde se nachází ovladače hlasitosti a čtečka otisků prstů zabudovaná v pohotovostním tlačítku
Spodní stranu opanovává USB konektor
Protilehlá strana je dokonale hladká
Ergonomie je bezkonkurenční
Ergonomii jsme částečně naťukli již v řádcích výše. Především ve složeném stavu je telefon doslova zrozen k přenášení a v kapse se nosí daleko příjemněji než konkurenční placky. Ocení to nejen něžnější pohlaví, které vyhledává kompaktní přístroje. Navzdory daleko komplikovanější konstrukci se totiž hmotnost 183 g příliš neliší od současné generace vlajkových lodí.
Velmi dobře se ale telefon používá i v rozloženém stavu. Rozměry jsou 87,4 x 73,6 x 17,3 mm, na šířku je tedy telefon o něco užší, než bývá zvykem u modelů s klasickou konstrukcí. Díky tomu lépe dosáhnete palcem ruky na protilehlou stranu displeje. Pochopitelně ale nepočítejte s tím, že byste s protáhlou konstrukcí dosáhli až úplně na protilehlý horní roh. To ale není v praxi vůbec potřeba, operační systém je přizpůsoben tak, aby se vám zařízení dobře ovládalo i jednou rukou.
Počítat je ale nutné s tím, že skleněná konstrukce je poměrně kluzká. A v dodávaném čirém plastovém pouzdře, které se musí nalepit, nevypadá telefon zrovna nejlépe. V podstatě už od samotného začátku, kdy jsem Galaxy Z Flip pořizoval, jsem se tak rozhodl investovat do originálního koženého pouzdra. Vyjde sice skoro na dva tisíce korun, ale telefon v něm působí velmi elegantně. A jak jsem uváděl již výše, je navíc dostatečně chráněn i při pádech.
Pozornější čtenáři si všimnuli již v řádcích výše, že je telefon vybaven čtečkou otisků prstů, která se nachází z boku v pohotovostním tlačítku. Obzvláště s ohledem na skládací konstrukci je toto řešení daleko praktičtější, než kdyby byla čtečka umístěna pod displejem jako u vlajkových lodí Samsungu s tradiční konstrukcí.
Telefon v originálním koženém pouzdře
Pády a drobné šrámy od používání jdou po třech měsících na pouzdře již vidět
Ani s pouzdrem není telefon žádný cvalík
Hlavní hrdina dnešní recenze v rozloženém stavu
Véčková konstrukce se rozhodně povedla
Telefon se sundaným krytem, ten se na telefon nalepuje
Dva displej v akci
Galaxy Z Flip je vybaven hned dvěma dotykovými obrazovkami. Na vnější straně vedle fotoaparátů naleznete menší obrazovku s úhlopříčkou 1,1 palce. Konkrétně jde o Super AMOLED s rozlišením 300 x 112 bodů, který vás upozorní na všechny aktuální události. Je dotykový, takže náhledy zpráv si můžete zobrazit, případně přijímat a pokládat hovory.
Využít jej můžete ale také při focení, protože přeci jen fotoaparáty z vnější strany jsou kvalitnější než selfie kamera, a tak můžeme obrazovku použít v podstatě jako zrcátko, jako je vidět na snímcích níže. Mimochodem menší obrazovka je sice malá, ale dobře čitelná, a to i na ostrém slunci.
Na vnější straně je menší obrazovka
Uvnitř se nachází ohybný dotykový panel
Celou obrazovku chrání mírně vystouplý rámeček
V rozích jsou pak speciální podložky, aby se rámečky ve složeném stavu nedotýkaly
Uvnitř se pak ukrývá 6,7palcový displej s rozlišením Full HD+, tedy 2636 x 1080 bodů. Panel je ohybný podobně jako list papíru a staví na technologii Dynamic AMOLED. Samsung se chlubí, že jde o první skleněný ohybný displej na světě – konkrétně jde o technologii UTG (Ultra Thin Glass). Jedním dechem ale musíme dodat, že tloušťka skla je pouze 0,03 mm. Pro srovnání Gorilla Glass může dosahovat tloušťky klidně i čtyři milimetry.
V praxi tak nemůžete čekat od skládací obrazovky takovou odolnost jako od telefonu klasické konstrukce. Na druhou stranu tím, že je displej uložen uvnitř, je proti poškození daleko lépe chráněn. Obrazovka je navíc mírně zapuštěna, po celém okraji ji lemuje zvýšený okraj, aby se riziko poškození skutečně co nejvíce eliminovalo.
Pochvalu si výrobce zaslouží především za přehyb uprostřed obrazovky. Ten je daleko menší než u staršího Foldu. Při rozsvícené obrazovce jej dokonce po pár dnech používání přestanete vnímat, a to i ve chvíli, kdy po něm přejedete prstem. Počítat je nutné s tím, že kluzkost je trochu menší než u klasických skleněných displejů, ale to je spíše otázkou zvyku.
Co se barevného podání týče, patří obě obrazovky ke špičce, i když staví na odlišných technologiích. Menší Super AMOLED obrazovka nabízí věrné barevné podání, což se dá říct také o větším panelu s technologií Dynamic AMOLED u něj jsou nicméně barvy saturovanější. Bez sebemenší chybičky jsou také pozorovací úhly, obraz se nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany.
Přímý pohled na hlavní displej
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Postranní pozorovací úhly
Operační systém, výkon a hry
Galaxy Z Flip není žádné designové pozlátko, ale pořádně výkonný stroj. V útrobách tepe procesor Qualcomm Snapdragon 855 Plus, jehož osm jader je rozděleno do tří skupin, a to konkrétně: 1×2,95 GHz + 3×2,41 GHz + 4×1,78 GHz. Do vínku dostal telefon dále grafickou jednotku Adreno 640 a 8 GB operační paměti. Úložiště nabízí kapacitu 256 GB, slot na paměťové karty bohužel chybí.
V benchmarkové utilitě získal daný hardware skóre 455 tisíc bodů, což rozhodně není málo. S ohledem na použitý hardware patrně nebude příliš velkým překvapením, že pod taktovkou operačního systému Android je odezva operačního systému bleskurychlá. V podstatě ani při spuštění několika aplikací nejsou poznat jakékoliv známky zpoždění.
Protáhlý displej totiž přímo svádí k tomu, abyste na něm používali alespoň dva programy najednou – především v režimu na šířku. Celý operační systém je mimochodem upraven prostřednictvím grafické nadstavby One UI 2, která dovede s ohebnou obrazovkou krásně pracovat. Společnost Samsung úzce spolupracovala s Googlem na návrhu režimu Flex pro skládací telefony. Když je telefon částečně otevřený, displej se automaticky rozdělí na dvě 4palcové obrazovky, takže můžete snadno prohlížet obrázky, obsah nebo videa v horní polovině displeje a ovládat je v dolní polovině. Snadno sledujte a procházejte YouTube – streamujte nahoře a dole hledejte další videa, čtěte popisy a pište komentáře.
Například při částečném přeložení se fotoaparát a videohovory automaticky začnou přehrávat na horní polovině, protože telefon pochopí, že spodní stranu používáte jen jako stojánek. Naopak v rozloženém stavu jsou například nabídky v nastavení krásně řazeny směrem dolů, aby byly na dosah palce a nemuseli jste se natahovat nahoru. Hrát hry se dají v režimu na šířku i výšku. Vedle nesmrtelného Clash Royale jsme takto vyzkoušeli například populární Fortnite. Výkonu má telefon totiž dost na prakticky jakoukoliv hru současnosti.
Pokud by vám to bylo pořád málo, již za pár dní se začne prodávat vylepšená varianta Samsung Galaxy Z Flip 5G, uvnitř které tepe čipset Snapdragon 865+, tedy aktuálně nejvýkonnější platforma současnosti. Navíc případní zájemci ještě získají 5G konektivitu, v ostatních parametrech jsou oba telefony totožné.
Na snímcích níže naleznete ukázky toho, jak se s telefonem pracuje v režimu na výšku i na šířku:
Uzamčená vs. úvodní obrazovka
Oblast oznámení a rychlého nastavení
Nainstalované aplikace; Internetový prohlížeč
Prostředí fotoaparátu
Postranní panel; Správce spuštěných aplikací
Správce souborů; Nastavení
Prostředí telefonu; SMS a klávesnice na výšku
Domovská obrazovka na šířku
Menu s aplikacemi na šířku
Klávesnice na šířku
Telefon na šířku
Internetový prohlížeč na šířku
Fotoaparáty a zvuk
Telefon má jediný hlasitý reproduktor na spodní straně. Jen svou kvalitou rozhodně neurazí, ale zároveň ani nepřekvapí. Hraje dostatečně nahlas, a především při přehrávání videí přijdou vhod zvýrazněnější středy – hlasy herců jsou tak dobře zřetelné. Pro poslech hudby se ale více hodí sluchátka.
Potěší to, že výrobce přibalil velmi kvalitní sluchátka. Jde totiž o prémiový model od společnosti AKG, který nabízí vcelku vyrovnaný zvuk a dostatečnou hlasitost, určitě mají šanci uspokojit i náročnější posluchače. Ten už v základu disponuje USB-C konektorem. Pokud uživatelé chtějí používat jiná kabelová sluchátka, musí redukci na jack 3,5 mm dokoupit zvlášť.
Reproduktor na spodní straně
Dodávaná sluchátka
Na kabelu je umístěný ovladač
Fotoaparát na čelní straně
Vzadu jsou pak dva fotoaparáty
Jak si pozornější čtenáři všimli již na snímcích výše, k dispozici jsou hned tři fotoaparáty. Konkrétně se nad displejem nachází Selfie kamera 10 MPx s body 1.22 um, objektivem f/2.4 a úhlem záběru 80˚. Zvenčí jsou pak dva 12MPx fotoaparáty. Hlavní fotoaparát 12 MPx s body 1.4 um, objektivem f/1.8, optickou stabilizací OIS, automatickým ostřením Super Speed Dual Pixel AF a úhlem záběru 78˚. Dále pak Ultraširokoúhlý fotoaparát 12 MPx s body 1.12 um, objektivem f/2.2 a úhlem záběru 123˚.
Fotoaparáty u testovaného kousku předčí kdejaký kompakt, jak koneckonců můžete posoudit sami podle následujících snímků. Velmi dobré výsledky podávají i za hodně špatných světelných podmínek, rozhodně patří k hlavním přednostem testovaného kousku. I kvůli integraci druhého displeje se bohužel na tělo zařízení již nevešel třetí fotoaparát, teleobjektiv by totiž v některých situacích přišel vhod.
Níže naleznete mimochodem také ukázková videa, abyste mohli zhodnotit, jak si senzor na zadní straně vede v tomto ohledu:
>> Hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparát <<
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
Normální záběr (originál zde)
Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)
>> Ukázkové snímky ze dne <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázkové snímky z noci <<
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde
>> Ukázková videa <<
Video ze dne
Video ze dne
Video ze dne
Video z noci
Video z noci
Výdrž baterie
Galaxy Note10+ nabízí akumulátor o velikosti 3300 mAh, což je mimochodem více než u Motoroly Razr a skoro stejně jako u konkurenční vlajkové lodi Sony Xperia 1. V praxi by tak ani při svižnějším pracovním tempu neměl být problém obejít se bez elektrické zásuvky jeden celý den. Samozřejmě při hraní her nebo nonstop sledování videa při maximálním jasu dokážete baterii vyždímat za něco málo přes deset hodin, i tak jde ale o poměrně slušný výsledek. Naopak při střídmějším využití můžete prodloužit výdrž klidně až do druhého dne večer. Ale to skutečně nesmíte obrazovku rozevírat každou hodinu.
S dodávaným 15W adaptérem je telefon schopný se z nuly na 100 % nabít za pouhou hodinu a půl, na 50 % jste přitom už za půlhodinku. Nechybí ani rychlé bezdrátové nabíjení, telefon se přitom nabíjí bezdrátově vždy ve složeném stavu. Prostřednictvím zadní strany může telefon vlastní energii s dalšími zařízeními také sdílet – takto jde nabíjet například nositelnou elektroniku.
Dodávaná nabíječka
Klady a zápory
+ kompaktnost celého přístroje je návyková
+ samočistící konstrukce
+ nejpokročilejší mechanismus kloubu mezi ohybnými telefony
+ ohyb v rozloženém stavu je takřka nepostřehnutelný
+ konstrukce zvládne bez poškození i pády
+ velmi dobrý výkon, svižný chod systému
+ operační systém je upraven skládací konstrukci
+ kvalita fotoaparátů, možnost využít telefon jako „stativ“
+ solidní výdrž (s ohledem na kompaktní rozměry)
- není odolný proti vodě
- bez pouzdra je hladká konstrukce velmi kluzká
- hlavním fotoaparátům by slušel teleobjektiv
- nemá slot na paměťové karty
- na pulty obchodů se chystá nástupce podporující 5G
Samsung Galaxy Z Flip
Závěrečné hodnocení
Samsung Galaxy Z Flip je rozhodně stylovka – jeden z nejhezčích smartphonů současnosti. Zároveň ale testovanému kousku nechybí dostatek výkonu, který ocení i velmi nároční uživatelé. Ohebná obrazovka není přitom jen na efekt, ale v praxi přijde vhod při celé řadě situací. Výrobce zkrátka prakticky vše vyladil k dokonalosti. Překážkou tak může být jen o něco vyšší cena, případně fakt, že se na pulty obchodů chystá nástupce podporující 5G. Ten však nabízí shodnou konstrukci, a to se všemi jejími klady.
To chci
Leave A Comment