Realme 8 Pro se 108Mpx fotoaparátem a dvěma unikátními režimy: jak fotí a nahrává video?
Realme 8 Pro se 108Mpx fotoaparátem a dvěma unikátními režimy: jak fotí a nahrává video?
Značka Realme dnes na českém trhu začala oficiálně prodávat dva nové smartphony řady Realme 8. Kromě základního modelu, který zaujme velmi zajímavým poměrem ceny a výkon (a to především v rámci předobjednávek, kdy je ještě o 500 Kč levnější), jsme se dočkali i představení Realme 8 Pro, jehož hlavním lákadlem má být 108Mpx fotoaparát.
Realme 8 Pro už v redakci testujeme a zítra vám nabídneme podrobnou recenzi. V dnešním článku se zaměříme na fotoaparát(y) a dva unikátní režimy, které tato novinka nabízí. S objektivy výrobce rozhodně nešetřil a na těle jich najdeme hned pět:
hlavní objektiv: 108Mpx Samsung GM2 senzor, f/1.88, PDAF ostření, bez OIS
108Mpx Samsung GM2 senzor, f/1.88, PDAF ostření, bez OIS širokoúhlý objektiv: 8 Mpx, zorné pole 109°, světelnost f/2.25
8 Mpx, zorné pole 109°, světelnost f/2.25 makro objektiv: 2 MPpx, světelnost f/2.4, minimální vzdálenost objektu 4 cm
2 MPpx, světelnost f/2.4, minimální vzdálenost objektu 4 cm černobílý objektiv: 2 Mpx, světelnost f/2.4
2 Mpx, světelnost f/2.4 přední objektiv: 16 Mpx a opět světelnost f/2.4
108Mpx fotoaparát nabízí trojnásobný zoom a díky technologii 9-in-1 Pixel Binning (sdružování okolních pixelů) slibuje lepší výsledky především za horších světelných podmínek. Klasické fotografie snímané hlavním objektivem je možné oživit pomocí AI módu, jinak jsou ale barvy věrné a odpovídají realitě.
Za běžného denního světla jsou výsledky z hlavního objektivu velmi kvalitní a ani v noci nejsou vůbec špatné a nabízí se i využití Nočního režimu. Pokud chcete, můžete samozřejmě fotit na plných 108Mpx – pro tyto potřeby je v aplikaci připraven speciální režim. Fotografie v takto vysokém rozlišení (12000 x 9000 px) má velikost v rozmezí od 20 do 60 MB (podle typu scény). Snímky v tomto rozlišení využijete třeba při tvorbě fotografií, které si následně budete chtít pověsit na zeď, nebo při vytváření výřezů.
Tři ukázkové fotografie v plném 108Mpx rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde (jde o první tři snímky v galerii). V normálním režimu focení telefon snímky ukládá v 12Mpx rozlišení (4000 x 3000 px).
Širokoúhlý objektiv při horším světle pochopitelně na kvalitě ztrácí, ve dne je ale ve své cenové kategorii dostačující. Trojnásobný zoom funguje tak, že objektiv sejme osm 12Mpx snímků, z kterých následně složí výsledný obraz a aplikuje na něj specifický algoritmus pro úpravu jasu. Tato metoda v případě Realme 8 Pro nahrazuje teleobjektiv a musím uznat, že výsledky nejsou vůbec špatné, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků.
2Mpx makro kamerka je na telefonu naprosto k ničemu a jde spíše o marketingové lákadlo. Fotografie s rozlišením 1600 x 1200 px nemůže slibovat žádné zázraky a realita to jen potvrzuje. Makro snímky, které lze pořizovat ze vzdálenosti okolo 4 cm, mají vybledlé barvy a minimální ostrost. Ve výsledku tak snímky vypadají zhruba tak, jako byste je fotili telefonem v roce 2013. Výbavu uzavírá 2Mpx černobílý senzor, který slouží pro vylepšování fotografií při focení v portrétovém režimu.
Tip: všechny snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde
Tilt-shift: vítejte ve světě miniatur
Jednou ze zajímavých novinek je tzv. Tilt-shift režim, který vytváří dojem miniatur. U focení i nahrávání videa lze vytvořit rozmazané přechody, přičemž sledované objekty ve středu záběru lépe vyniknou a vzniká záběr, který u běžných fotoaparátů vytvoříte pouze pomocí speciálních objektivů. Realme 8 Pro podobný efekt simuluje softwarově.
Realme 8 Pro: Tilt-Shift video (Full HD, 30 fps)
Watch this video on YouTube
Výsledek nemusí být špatný, je však potřeba danému záběru věnovat nějaký čas, najít si vhodné místo ve větší vzdálenosti od snímaného objektu a vhodně nastavit přechody. Poté může vzniknout velice povedené video nebo fotografie.
Naopak při zabírání objektů v blízkosti tento režim příliš dobře nefunguje. Ukázky různých scén najdete v přiloženém videu, ze kterého je patrné, že tenhle režim má opravdu smysl používat spíše na vzdálenější objekty.
Noční režim a Hvězdná obloha
Realme 8 Pro fotí velice slušně i v noci. V porovnání s některými ostatními smartphony tady nedochází k až tak silnému umělému přesvětlení nočních fotek a snímky tak neztrácejí na realističnosti.
Navíc lze aktivovat speciální režim Noční scéna, kdy se během několika vteřin pořídí několik snímků s rozdílnou expozicí, které software následně složí do výsledné fotografie. Na pohybující objekty to samozřejmě vhodné není, na statický záběr noční ulice ale rozhodně ano.
Kromě kvalitního nočního režimu umí telefon i zajímavý režim Hvězdy. V tomto režimu je možné fotit noční oblohu a nebo natáčet time-lapse videa noční oblohy. Tady je opět potřeba trochu trpělivosti s nastavením správného úhlu snímače a také je nutné počítat s tím, že snímání time-lapse videa nějakou dobu trvá.
Starry Time-Lapse Video - realme 8 Pro
Watch this video on YouTube
I když jsme režim zkoušeli po několik večerů, příroda nám nepřála a záběry vždy kazila poměrně výrazná oblačnost. Ideální je tento režim používat například v přírodě bez světelného znečištění a samozřejmě za jasného počasí. Jak takový záběr v ideálních podmínkách může vypadat, ukazuje alespoň oficiální video od Realme.
Záznam videa
Video je možné snímat v kvalitě HD, Full HD i 4K. V režimu 4K/30 fps už ale není možné využívat širokoúhlý objektiv. To nelze ani u nižších rozlišení s vyšší frekvencí 60 snímků za vteřinu. U nastavení kvality videa bych ocenil nějaká jednoduchá tlačítka přímo mezi hlavními ovládacími prvky. Nyní je při změně kvality videa potřeba vstupovat do nastavení a proces je to zbytečně zdlouhavý.
Co se týče elektronické stabilizace obrazu, je možné volit mezi Ultra stabilní a Max ultra stabilní. Ačkoliv zásadní rozdíl mezi oběma módy nevidím, stabilizace jako taková funguje u videa dobře a i za chůze lze docílit hezkých videí.
Realme 8 Pro: camera test (4K, 30 fps)
Watch this video on YouTube
Celkově je možné fotoaparát i kvalitu videa hodnotit pozitivně, a to především při přihlédnutí k cenové hladině, v které se nový Realme 8 Pro pohybuje. Ačkoliv některé vlajkové lodě určitě budou fotit lépe, v dané cenové kategorii patrně o moc lepší fotografickou výbavu neseženete.
Realme 8 Pro se na českém trhu začíná prodávat od dnešního dne. Doporučená koncová cena byla stanovena na 7 999 Kč, nicméně do 20. dubna můžete v rámci early-bird akce využít slevového kódu „REALME8“, který výslednou cenu sníží na 7 499 Kč včetně DPH. Telefon můžete zakoupit například v e-shopu našeho partnera
Ve spolupráci s českým zastoupením Realme jsme pro vás připravili soutěž právě o smartphone Realme 8 Pro. Večer se dozvíte více, tak nás nezapomeňte sledovat.
Leave A Comment