Recenze Gimbalů pro mobilní telefony

Recenze Gimbalů pro mobilní telefony

Také používáte svůj mobilní telefon stále více na focení a natáčení videí ? A na váš oblíbený fotoaparát se jenom práší ve skříni ? Je to logické, technika jde dopředu mílovými kroky a to co zvládnul dříve jen digitální fotoaparát, dnes dokáže kdejaký smartphone. Navíc ho máte stále u sebe, protože nezabere mnoho místa. Pokud to myslíte s natáčením na mobil opravdu vážně a chcete posunout vaše videa z dovolené, nebo své youtuberské začátky posunout kvalitativně výše – pořiďte si gimbal. V následující recenzi jsme porovnali celou řadu těchto stabilizátorů obrazu a vybrali z nich ty, které nás nejvíce zaujaly.

Co je to gimbal ?

Gimbal pro smartphone je menší, kompaktnější verze stabilizačního závěsu určeného pro fotoaparáty, nebo videokamery. Jeho úkolem je mechanicky stabilizovat zaznamenaný obraz, bez ohledu na to, na jaké zařízení je zaznamenán. V zásadě má většina smartphonů, fotoaparátů nebo fotoaparátů vlastní stabilizaci – optickou nebo digitální, v těle nebo objektivu fotoaparátu. Ve většině případů je však taková stabilizace nedostatečná a nezaručuje uspokojivý výsledek. Na rozdíl mezi softwarovou a mechanickou stabilizací se podíváme níže v článku.

Okénko do historie

Je to k neuvěření, ale princip tohoto typu stabilizace zná lidstvo již od 3. století př. n. l.. Můžeme tedy říci, že gimbaly nejsou novou technologií. Novinkou posledního desetiletí je však vynález a masová dostupnost tříosých motorizovaných gimbalů. Ty které dokáží udržet připojené zařízení stabilní navzdory pohybu uživatele. Slovo „gimbal“ je zkomoleninou slova „gemel“, které označovalo prsten oblíbený v 16. století, jenž se dal rozdělit na dva samostatné kroužky. A tak z anglo-francouzského „gemel“, které zase pochází z latinského „gemellus“, což je zdrobnělina od „geminus“, latinského slova pro „dvojče“ vzniknul dnešní gimbal.

Využití gimbalu

Filmový průmysl používá různé typy stabilizátorů založených na podobných technologiích již mnoho let. Určitě jste na záběrech z filmových studií viděli speciální vozíky, jeřáby, nebo kameramany s podivnými vestami se závěsy, na kterých byly připevněny kamery, nebo fotoaparáty. Kvalita takové stabilizace je skvělá, ale cena i velikost takového zařízení je obrovská. A tak se tento typ stabilizace používá pouze v profesionální, nebo poloprofesionální produkci. Stabilizační zařízení se ale před pár lety přesunuly i na trh se smartphony. A i když samozřejmě mluvíme o mnohem menších a levnějších řešeních, myšlenka je stejná. Umožnit hladké a plynulé záběry, zvláště když je uživatel v pohybu.

Další výhody

Kromě plynulého záběru nabízí stabilizátory další neméně důležitou výhodu. Po propojení s ovládací aplikací se nemusíte telefonu téměř ani dotknout. Většina funkcí, včetně přepínání módů, start a zastavení záznamu, nebo dokonce zoom lze totiž ovládat přímo pomocí ovládacích tlačítek na rukojeti stabilizátoru.

Stabilizace v telefonu vs. gimbal

Chytré telefony obvykle nejsou nejlepší volbou pro pořizování záběrů, když se uživatel nebo objekt pohybuje. Některé dražší modely sice mají vestavěnou stabilizaci obrazu, ale té se dosahuje oříznutím záznamu a někdy nevypadá zrovna nejlépe. U telefonů bez stabilizace lze dosáhnout poměrně plynulého obrazu ve videu materiálu pouze tak, že budete smartphone držet pevně v rukou. Případné pohyby také můžete kompenzovat vlastním tělem, nebo pomocí stativu. I když však výrobce uvádí, že telefon má stabilizaci, neznamená to, že budou takové záběry plynulé, zvláště když se během záznamu pohybujete. Dobrá kombinace optické a digitální stabilizace je vyhrazena pouze pro špičkové smartphony. Ne každý výrobce dokáže vyvinout dostatečně kvalitní stabilizaci a algoritmus často velmi tvrdě bojuje s obrazem. Výsledkem je takzvaný efekt „Jello – želé“, tj. zkreslení záznamu, vyplývající z agresivní úpravy, nebo oříznutí rámečku během digitální stabilizace. Pokud se rozhodnete používat gimbal, doporučujeme vypnout v telefonu všechny funkce zodpovědné za digitální stabilizaci a zcela důvěřovat tomuto externímu zařízení.

Dvě, nebo tři osy ?

Na trhu existují dva typy gimbalů podle konstrukce – tříosý a dvojosý. Tříosý gimbal stabilizuje náklon, otáčení a natáčení kamery. Náklon řídí pohyb nahoru a dolů, otáčení řídí pohyb ze strany na stranu a natáčení řídí pohyb dopředu a dozadu. Tříosé gimbaly pro chytré telefony mají malý motorek na každé ose zaručuje stabilitu při jakémkoliv náklonu. Existují samozřejmě i cenově dostupnější 2-osé gimbaly, ale v konečném důsledku nestojí za úsporu, když uvážíte, jak velkou stabilitu poskytuje 3-osý model.

Jak poznat dobrý gimbal pro smartphone ?

Dobrý gimbal pro smartphone by měl splňovat několik základních podmínek

Kompaktní design . Natáčení videa na smartphone je populární hlavně díky velikosti zařízení a tomu, že ho máme vždy po ruce. Gimbal je další doplněk, na jehož velkosti by vám mělo záležet.

. Natáčení videa na smartphone je populární hlavně díky velikosti zařízení a tomu, že ho máme vždy po ruce. Gimbal je další doplněk, na jehož velkosti by vám mělo záležet. Intuitivní ovládání a snadná manipulace . Gimbal pro telefon by měl být velmi snadno nainstalován a používán, abyste jej mohli rychle sestavit, když chcete nahrávat

. Gimbal pro telefon by měl být velmi snadno nainstalován a používán, abyste jej mohli rychle sestavit, když chcete nahrávat Doplňkové funkce. Mnoho gimbalů nabízí další kreativní režimy, které lze spustit ve vyhrazené aplikaci. Ty umožní i laikovi natočit profesionálně vypadající video.

Na co si dát pozor při výběru ?

Nostnost – dejte si pozor na to jakou nosnost, nebo rozměry telefonu uvádí výrobce gimbalu. U běžných typů je uváděna mezi 240- 280g, což bohatě stačí pro běžné mobilní telefony. Pokud máte rozměrnější, nebo těžší smartphone, vyberte si robustnější typ.

– dejte si pozor na to jakou nosnost, nebo rozměry telefonu uvádí výrobce gimbalu. U běžných typů je uváděna mezi 240- 280g, což bohatě stačí pro běžné mobilní telefony. Pokud máte rozměrnější, nebo těžší smartphone, vyberte si robustnější typ. Konstrukce – většina gimbalů je vyrobena z odolných plastů, takže se nemusíte bát poškrábání, nebo mechanického poškození. Je nutné ale dávat pozor na klouby a oblast motorů. Základem dobrého stabilizátoru by mělo být snadné skládání. Některé modely mají také mírně vyosené hlavní rameno, což je praktické hlavně při širokoúhlých módech, protože vám neleze do záběru.

– většina gimbalů je vyrobena z odolných plastů, takže se nemusíte bát poškrábání, nebo mechanického poškození. Je nutné ale dávat pozor na klouby a oblast motorů. Základem dobrého stabilizátoru by mělo být snadné skládání. Některé modely mají také mírně vyosené hlavní rameno, což je praktické hlavně při širokoúhlých módech, protože vám neleze do záběru. Baterie – motory gimbalů jsou u drtivě většiny typů napájené vestavěnou baterií. Ta se nabíjí většinou pomocí konektoru micro-USB, nebo USB-C. Někteří výrobci uvádějí provozní výdrž tohoto akumulátoru dokonce v desítkách hodin. Doba její použitelnosti je ale velmi závislá na dobrém vyvážení telefonu v držáku.

– motory gimbalů jsou u drtivě většiny typů napájené vestavěnou baterií. Ta se nabíjí většinou pomocí konektoru micro-USB, nebo USB-C. Někteří výrobci uvádějí provozní výdrž tohoto akumulátoru dokonce v desítkách hodin. Doba její použitelnosti je ale velmi závislá na dobrém vyvážení telefonu v držáku. Příslušenství – součástí některých produktů je další doplňkové příslušenství. U některých námi testovaných modelů nás tak mile překvapila třeba přepravní brašnička, malý stativ, nebo další adaptéry.

Jak se gimbal používá ?

Před prvním použitím budete potřebovat zařízení zkalibrovat. Jednoduše vložíte telefon do upínacího držáku a posunujete s ním do stran tak dlouho, až najdete optimální místo vyvážení. Tento úkon je zcela zásadní a přispívá ke správné funkci. I pokud vyvážení zanedbáte, tak motory gimbalu si ke stabilizaci pomohu samy. Mohou se však více opotřebovávat a konečným důsledkem je i snížená výdrž baterie. Dalším nutným úkonem je stažení ovládací aplikace konkrétního výrobce. Většina značek nabízí aplikace pro Android i iOs, takže gimbal bude fungovat takřka s každým telefonem.

Můžete gimbal používat bez aplikace?

Bez aplikace můžete gimbal sice ovládat joystickem, ale nebudete mít přístup k funkcím, které jsou součástí aplikace. Stabilizace ale bude stejně kvalitní.

Můžete s používat pouzdro na telefon?

Před zakoupením gimbalu pro smartphone se ujistěte, že je kompatibilní s vaším telefonem. Buďte opatrní, pokud používáte objemná pouzdra, ne všechny stabilizátory jsou pro ně vhodné.

Režimy a další funkce

Gimbaly pro chytré telefony mají spoustu dalších funkcí – například joystick pro otáčení a naklápění telefonu, automatizované režimy časosběrného a hyperzáznamového snímání, sledování objektu (face tracking) a další. Některé z nich Vám popíšeme níže.

Ovládací aplikace

Pro plnou funkčnost gimbalu si budete muset stáhnout aplikaci dodávanou výrobcem, která vám odemkne všechny možnosti snímání. Každý výrobce může nabízet jiné módy, ty základní jsou ale většinou společné. Patří mezi ně například:

Timelapse ( časosběr) – oblíbená funkce, pomocí které máte možnost natočit efektní zrychlené záběry mraků na obloze, nebo pohybujících se aut na silnici. Musíte gimbal umístit na stativ a zvolit příslušný program. Někdy je možné vyrobit i tzv. motion-lapse, kdy motorek dokáže telefonem v průběhu snímání pomalu otáčet. Výsledkem jsou pak plynulá zrychlená videa v pohybu.

Panorama – Při této funkci gimbal sleduje horizont a umožní vytvořit krásné panoramatické záběry, nebo fotky bez zbytečného ořezu.

Sledování pohybu ( tracking) – pomocí aplikace zafikujete na displeji obličej, zvíře, nebo nějaký objekt a gimbal jej udržuje stále v záběru. Taková funkce je velmi užitečná při snímání vlastního obličeje, sportujících osob, jedoucích automobilů, nebo při vlogování v selfie módu.

Kreativní programy – podobně jako u dronů, nebo akčních kamer, nabízí některé ovládací aplikace přednastavené kreativní funkce. Vám pak stačí jen nasnímat gimbalem záběry podle doporučeného postupu a software appky je automaticky sestříhá, přidá efekty, hudbu a výsledné video klidně odešle i na sociální sítě.

Rady pro lepší natáčení

Ani ten nejlepší gimbal není všemocný a natáčet plynulé a filmově vypadající záběry chce trochu cviku. Při zvláště rychlých pohybech, nebo při chůzi Vám sice pomůže vyrovnat obraz ale pro dosažení profesionálních záběrů je dobré se řídit těmito doporučeními.

Natáčejte na vyšší framerate

Základem každého natáčení je správné nastavení telefonu. Pokud to váš přístroj umožňuje, nastavte si u videa vyšší framerate. Pokud si totiž nastavíte FPS (Frames Per Second) na hodnotu 50-60, budete moci záběry v postprodukci zpomalit do tzv. ,, slow-motion“ a efekt hladkého pohybu bude ještě výraznější.

Našlapujte jako Ninja

Tento typ chůze je oblíbenou technikou mezi kameramany. Jeho základem jsou kratší kroky, plynulé našlapování na patu a propínání chodidla. Bude to chtít trochu cviku a zpočátku se budete cítit divně. Věřte ale, že vaše videa budou pokaždé plynulejší a plynulejší. Existuje mnoho variací na pohyb tím to způsobem vpřed, vzad, do stran a přes překážky. Naučení každé z nich bude nějakou dobu trvat, ale na youtube najdete spoustu instruktážních videí. Držte gimbal oběma rukama

Jakmile zdokonalíte techniku chůze, můžete přejít na další. Držte gimbal vždy dvěma rukama, záběry budou stabilnější, protože jedna ruka se rychleji unaví. Jsou samozřejmě momenty – jak jsou selfie záběry pro vlogování, kdy tato technika není možná. Sledujte obrazovku telefonu I když se může zdát, že při použití gimbalu můžete sledovat okolí a zařízení udělá vše za vás – opak je pravdou. Pokud zrovna nenatáčíte sebe, je dobré sledovat to, co se děje na obrazovce telefonu, než své okolí. Samozřejmě ale dbejte na bezpečnost a před snímáním se ujistěte, zda nehrozí při pohybu se stabilizátorem pád do hlubin, zakopnutí, či jiné zranění.

Užitečná vychytávka

Přestože existují samostatné stabilizátory na kamery typu Go-Pro, málokdo ví, že lze tuto akční kamerku upnout i do smartphone gimbalu. Stačí si jen pořídit za několik stovek vhodný adaptér a rázem získáte další využití.

Recenze gimbalů

Jednotlivé funkce, pojmy a základní rozdíly jsme vám vysvětlili výše. Nyní se tedy pojďme podívat na to, které gimbaly na českém trhu jsou podle nás nejlepší. Kromě vlastních zkušeností jsme vycházeli i z ohlasů zákazníků v diskuzích a kromě kladných stránek se snažíme upozornit i na některé zápory.

DJI OM 4

Asi nebude překvapením, že po dronech a akčních kamerách se tento čínský výrobce objevuje i na špici hodnocení gimbalů pro mobilní telefony. Technologie stabilizace je totiž v mnohém podobná, té z dronů. Model OM 4 má šikovné kompaktní rozměry po složení a váží přijatelných 390 g. Kromě skvělé stabilizace nabízí ovládací aplikace velké množství kreativních programů, mezi nimž nechybí i oblíbený ,,Dolly zoom“.

Výhody:

snadné ovládání

podpora ovládání gesty

magnetické uchycení

aplikace s editorem videa

výdrž až 15 hodin

Nevýhody:

vyšší cena

nemá stativ

Hodnocení: 100 %

Zhiyun Smooth Q3

Trošku krkolomný název tohoto gimbalu je jedna z mála věcí, které se mu dají vytknout. Jde o velmi povedený stabilizátor a nástupce oblíbeného modelu Q2. Vyosené rameno umožňuje bezproblémové natáčení i s telefony se širokoúhlým objektivem. Jeho dalším plusem je LED osvětlení pro špatné světelné podmínky, které ušetří baterii v mobilním telefonu. Dojem maličko kazí jen chybějící čeština při párování.

Výhody:

pro smartphony do šířky 90 cm

ochranné pouzdro

stativ v základním balení

mnoho kreativních programů

podporuje ovládání gesty

skladný a lehký

ergonomické držadlo

Nevýhody:

chybí čeština v aplikaci

tlačítka blízko u sebe

Hodnocení: 99 %

Zhiyun Smooth Q2

Malý, ale výkonný stabilizátor Q2 nabízí množství inteligentních funkcí, které posunou Vaší mobilní tvorbu posunou vyšší level. Má spoustu kteativních programů, jako je Dolly Zoom, Face tracking a dalších. Díky kompaktnímu designu bez nutnosti vyvažovaní nabízí až a 17 hodin výdrže baterie. A je tu ještě jedno velké plus – na rozdíl od plastových konkurentů je vyrobený ze slitiny hliníku.

Výhody:

kompaktní rozměry

vyroben ze slitiny hliníku

pokročilé filmové režimy

snadné vyvážení

dlouhá výdrž baterie

pohodlná rukojeť

Nevýhody:

vyšší hmotnost

Hodnocení: 98 %

DJI OSMO Mobile DJI0658

Robustní průkopník stabilizátorů pro mobilní telefony od DJI. Jde sice o starší model, který je několik let na trhu, ale neztratil nic ze své oblíbenosti. Oceňujeme na něm hlavně snadné rozložení, pevnou konstrukci a jednoduché použití. Spárování s aplikací DJI GO je intuitivní a rychlé.

Výhody:

robustní konstrukce

jednoduché sestavení

rychlá kalibrace

slušná výdrž baterie

jednoduché ovládání

Nevýhody:

vyšší cena

méně kreativních programů

Hodnocení: 97 %

Moza Mini S

Malý skládací gimbal od firmy Gudsen. Funguje spolehlivě i s iPhone 11 PRO MAX. Škoda jen, že kloub před objektivem je v ultra wide objektivu vidět a musíte telefon sklopit. Možnosti nastavení framerate, kreativní programy a další parametry jsou menší než u dražších modelů. Celkově jde však o kompaktní a skladné zařízení. Překvapila nás jen jeho vyšší hmotnost.

Výhody:

přednastavené profily Magic

trojnožka v z balení

podporuje ovládání gesty

snadné vyvážení

výdrž až 20 hodin

jednoduché ovládání

Nevýhody:

vyšší hmotnost

spíše pro menší smartphony

Hodnocení: 89 %

Feiyu Tech Vimble 2S FTEV2S

Robustní provedení tohoto gimbalu a jednoduchý design zaujmou každého, kdo hledá odolné a jednoduché zařízení. Funguje spolehlivě s telefony do hmotnosti 200-210g. Horší je to s ovládacími aplikacemi Feyu ON a Vicool, které podle nás vyžadují vyžadují moc zbytečných oprávnění a bez potvrzení se nespustí.

Výhody:

masivní provedení

teleskopická rukojeť

jednoduché ovládání

konfigurovatelné tlačítko

praktické pouzdro a stativ

Nevýhody:

aplikace vyžadující oprávnění

vyšší hmotnost

kratší výdrž baterie

Hodnocení: 85 %

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.