Porovnání nejlepších telefonů současnosti

Porovnání nejlepších telefonů současnosti

Hledáte ten nejlepší telefon na trhu bez ohledu na cenu? Připravili jsme pro vás srovnání velkého množství mobilů, ze kterého si vybere opravdu každý, ať už hledá nejlepší fotomobil, nejlepší herní telefon anebo třeba malý špičkový smartphone.

Rychlá navigace článkem

Oblasti hodnocení

Zpracování – materiály konstrukce, celková odolnost, voděodolnost, získané certifikace, vzhled

– materiály konstrukce, celková odolnost, voděodolnost, získané certifikace, vzhled Výkon – architektura a výkon procesoru, typ a velikost operační paměti

– architektura a výkon procesoru, typ a velikost operační paměti Výbava – typ, velikost a rozlišení displeje, typ a velikost uživatelské paměti, podpora paměťových karet, prvky zabezpečení apod.

– typ, velikost a rozlišení displeje, typ a velikost uživatelské paměti, podpora paměťových karet, prvky zabezpečení apod. Fotoaparát – parametry a funkce senzorů a objektivů, kvalita fotografií a videí

– parametry a funkce senzorů a objektivů, kvalita fotografií a videí Konektivita – podpora 5G sítí, Dual SIM, audio jack, NFC, OTG, Bluetooth a jeho verze apod.

– podpora 5G sítí, Dual SIM, audio jack, NFC, OTG, Bluetooth a jeho verze apod. Baterie – kapacita baterie a její poměr k velikosti displeje, bezdrátové nabíjení, optimalizace systému z pohledu výdrže baterie

Systém hodnocení

Porovnávané telefony mohly získat 0 až 10 bodů v každé z uvedených oblastí, kde maximální počet deseti bodů udává absolutní špičku v dané oblasti. Body ze všech oblastí byly poté sečteny pro získání celkového hodnocení telefonu, které určuje absolutního vítěze. Toto hodnocení (V) bylo dále vztaženo k přibližné ceně telefonu z české distribuce (C) pro určení jeho „poměru cena / výkon“. Tento poměr určuje výhodnost pořízení daného telefonu – čím nižší hodnota, tím výhodnější volba.

Některé telefony jsou na českém trhu dostupné ve více verzích, v takovém případě byla do porovnání zvolena vždy ta nejvýhodnější, tedy zpravidla nejlevnější.

1) Tabulka porovnání 19 nejlepších mobilů

Do porovnání byly zahrnuty nejlepší mobilní telefony největších hráčů v této oblasti. Jejich hodnocení jsme se snažili dělat maximálně objektivně se zohledněním všech relevantních parametrů, funkcí a hodnot, které současné uživatele zajímají.

Výsledné pořadí (z tabulky):

A jaký je obecný závěr? Ve výsledku nic zas tak převratného. :-) V podstatě je patrné, že s rostoucí cenou jde ruku v ruce lepší celková výbava. Zároveň je ale zřejmé, že nárůst ceny je neúměrný. Tudíž lze obecně říci, že čím dražší mobil si pořídíte, tím méně výhodný nákup to je. Tak jako tak pokud přemýšlíte o pořízení co nejlepšího mobilního telefonu, zejména následující modely byste z našeho pohledu rozhodně neměli přehlédnout.

2) Celkově nejlepší telefon(y)

Apple iPhone 12 Pro / iPhone 12 Pro Max

V případě, že dáváte přednost systému iOS, tak je zcela „nečekaně“ nejlepší volbou Apple iPhone 12 Pro a rovněž větší varianta Apple iPhone 12 Pro Max. Oproti minulosti můžeme u této řady vidět rozdíl i ve fotoaparátu. Na papíře má větší verze iPhone 12 Pro Max mírně lepší kamery, v reálném použití jsou ale rozdíly velmi malé a někteří dokonce preferují menší iPhone 12 Pro kvůli lepší kvalitě snímků na blízko. Další rozdíly už jsou pouze ve velikosti displeje a kapacitě baterie. I proto jsme tyto dva telefony zařadili do jedné sekce.

Apple iPhone 12 Pro je absolutní špičkou mezi telefony. Musíte však počítat s tím, že je třeba si značně připlatit. V poměru cena / výkon naopak patří mezi nejméně výhodné telefony. Pokud už se ale rozhodnete, že si pořídíte telefon s cenou cca 30 tisíc, tak za tuto částku dostanete špičkové zpracování, které neznamená jen splnění certifikace IP68. Apple například využívá namísto hliníku chirurgickou ocel. Novinkou je tzv. Ceramic Shield na přední straně telefonu, což je nová technologie tvrzeného skla, které podle mnoha testů opravdu v případě pádu vydrží více než předešlé verze tvrzených skel.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Výkon těchto telefonů je díky čipsetu Apple A14 excelentní. A to nejen kvůli skvělému hrubému výkonu. Apple ve velkém využívá i odladěného propojení se systémem a zbytkem telefonu. To je něco, o čemž si Android výrobci můžou nechat jen zdát. Největší slabinou iPhonů je už delší dobu samotná výbava. A to hlavně kvůli absenci 3,5mm audio konektoru, chybějící podpoře paměťových karet anebo nově absenci nabíječky v balení. Situace už však pro Apple nevypadá tak černě. Důvodem není to, že by se snad společnost polepšila. Naopak konkurenční výrobci se u Applu inspirují a u svých zařízení ruší právě tyto funkce, což ve výsledku naopak nahrává do karet společnosti Apple.

Po stránce konektivity už se nové iPhony dotáhly na konkurenci. Nechybí jím totiž podpora 5G sítí, což se hodí hlavně v případech, že telefon kupujete na delší dobu. Práce s baterií byla u iPhonů vždycky špičková a nejinak je tomu i u iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Jestli hledáte ten nejlepší Android telefon, tak byste se měli rozhodně zaměřit na Samsung Galaxy S21 Ultra. Už minulý rok byl Galaxy S20 Ultra téměř dokonalým telefonem. Pro rok 2021 Samsung vylepšil přesně ty části, které byly kritizovány. V první řadě je to mnohem lepší procesor Exynos 2100, větší a kvalitnější čtečka otisků prstů v displeji, špičkové fotoaparáty a skvělá výdrž baterie. Zpracování Samsung Galaxy S21 Ultra je ukázkové a nechybí ani splnění certifikace IP68.

Poslední roky byl výkon těch nejlepších Samsung telefonů poměrně ožehavé téma. Zatímco USA a několik dalších států využívá Snapdragon procesory, zbytek světa včetně Evropy se musí spokojit s Exynos procesory, které tvoří přímo Samsung. Problém byl v tom, že za stejnou cenu byl Exynos značně horší, ať už po výkonnostní stránce, energetické náročnosti anebo se více přehříval. Tomu už je naštěstí konec a nový procesor Exynos 2100 se může téměř rovnat se Snapdragonem 888, který je v amerických Galaxy S21 telefonech. Nedá se ještě přímo napsat, že by byl lepším procesorem, ale samotné rozdíly už jsou malé a dá se očekávat, že v příštím roce to bude ještě menší. A to i třeba díky spolupráci se společností AMD. Aby toho nebylo málo, tak Samsung novinku vybavil 12GB RAM pamětí, což stačí zcela na každou činnost, kterou s telefonem plánujete dělat.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Výbava je na tom rovněž velice dobře, i když musíme upozornit na to, že nově u Galaxy telefonů chybí podpora paměťových karet a také v balení nenaleznete nabíječku. Perfektní displej je u Samsungu už v podstatě samozřejmostí. Nejenže se můžete těšit na špičkové rozlišení 3200 x 1440 pixelů, nově už se ale dá při tomto rozlišení používat 120Hz obnovovací frekvence pro skvělou plynulost obrazu. Konektivita je rovněž ukázková, nechybí podpora 5G sítí. Oproti ostatním vlajkovým modelům se liší například v tom, že podporuje nový standard Wi-Fi 6E, který nabídne vyšší rychlosti i stabilitu připojení. Baterie Samsung Galaxy S21 Ultra má kapacitu 5000 mAh, což je skvělá hodnota. Jak už jsme navíc psali výše, energetická náročnost nového procesoru Exynos 2100 byla snížena. Poslední třešničkou je podpora LTPO displeje. Telefon dokáže automaticky snižovat a zvyšovat frekvenci displeje podle toho, co děláte. Tím se rovněž značně šetří baterie.

3) Nejlepší fotomobil(y)

Apple iPhone 12 Pro / iPhone 12 Pro Max

Hlavní předností Apple iPhone 12 Pro či iPhone 12 Pro Max je perfektní kvalita nahrávaného videa. Pokud máte v plánu časté nahrávání videí, tak určitě zvolte iPhone. U Androidu bohužel neexistuje žádná konkurence, která by se v této části blížila iPhonům. Velice dobře je na tom však i iPhone 12 Pro u klasických fotografií.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Specifické je to u iPhone 12 Pro Max, kde můžeme vidět mírně vylepšený hlavní 12Mpx fotoaparát, a navíc je doplněn i o novější stabilizaci. Jak už jsme ale psali výše, v reálném použití jsou rozdíly oproti klasickému iPhone 12 Pro velmi malé a při koupi mezi těmito dvěma telefony byste se spíše měli rozmýšlet podle samotné velikosti. iPhone 12 Pro Max má rovněž mírně lepší optický zoom (2,5x oproti 2x u klasické verzi). Tyto hodnoty jsou v reálném použití téměř nerozeznatelné a musím podoktnout, že ani zdaleka nedosahují na hodnoty, které nabízí Samsung. Telefonům nechybí ani povedený 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, který je na tom kvalitou srovnatelně s tou nejlepší Android konkurencí. Novinkou je u iPhonů LiDAR senzor, který je prezentován hlavně pro rozšířenou realitou, avšak Apple jej využívá i k lepšímu ostření fotografií ve špatných světelných podmínkách.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra patří rozhodně mezi dva nejlepší fotomobily na trhu. Novinku od Samsungu byste měli volit hlavně v případě, že plánujete více fotit než nahrávat videa. K dispozici zde totiž máte špičkovou sestavu fotoaparátů pro všechny možné situace. V první řadě je tu obří 108Mpx širokoúhlý fotoaparát s laserovým ostřením a optickou stabilizací obrazu. Díky použití laserového ostření už jsou pryč problémy s rozmazanými fotkami, které jsme mohli zaznamenat před rokem u Galaxy S20 Ultra.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Dále je k dispozici 10Mpx periskop s optickou stabilizací, a hlavně s podporou 10x optického zoomu. Pro kratší vzdálenosti se hodí klasický telefoto objektiv s 3x optickým zoomem a opět i pokročilou stabilizací obrazu. U Samsung Galaxy S21 Ultra byl vylepšen také 12Mpx ultraširokoúhlý foťák, který obdržel i nový makro režim, jenž svou kvalitou předčí celou řadu telefonů se samostatnou makro kamerou. U videa se Samsung vydal cestou podpory 8K rozlišení, což na papíře zní velice dobře. V reálném použití je to prozatím zbytečné, obzvlášť v dnešní době, kdy se teprve do domácností začínají dostávat televize a monitory se 4K rozlišením. Samotná kvalita natočených videí je na vysoké úrovni a patří k tomu nejlepšímu, co na Androidu momentálně máme. Apple iPhone 12 Pro nabízí však ještě o úroveň lepší kvalitu nahraných videí.

4) Nejlepší kompaktní telefon

Apple iPhone 12 mini

Už to pomalu vypadalo, že výrobci telefonů dávají od kompaktních telefonů se špičkovými parametry ruce pryč. Od vydání Samsung Galaxy S10e uběhly již dva roky, u japonského Sony to jsou dokonce tři roky od doby, kdy jsme naposledy mohli vidět kompaktní vlajkový model. Po mnoha spekulacích jsme se však přeci jen dočkali nového kompaktního telefonu. Apple iPhone 12 mini je v současné době jedinou volbou, pokud hledáte malý telefon, ale zároveň nechcete přijít o funkce vlajkových modelů. Společnosti Apple se to povedlo. Mini verze se totiž vůbec neliší od klasického iPhone 12, tedy samozřejmě kromě velikosti a věcmi s tím spojenými jako je menší displej a menší kapacita baterie.

Těšit se můžete na perfektní zpracování, nechybí ani splnění certifikace IP68. U displeje se rovněž nešetřilo, využívá se OLED panel s Full HD+ rozlišením. Díky menší velikosti je navíc jemnost displeje lepší než u nejdražšího iPhone 12 Pro Max. Výkon telefonu obstarává nejnovější procesor Apple A14. Na zadní straně nalezneme dva fotoaparáty, které jsou identické jako u iPhone 12 Pro. Nedostalo se pouze na telefoto objektiv.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

V recenzích můžete často vidět kritiku baterie, z osobní zkušenosti ale můžu říct, že se nejedná o nic špatného. Při náročnějším využívání se jedná o jednodenní telefon, který večer musíte nabít. Postupem času se u tohoto telefonu setkáte s tím, že jej používáte jinak než smartphony s velkými displeji. To mimo jiné kladně poznáte i na baterii. Obvykle iPhone 12 mini nabíjím odpoledne druhého dne. Proč tomu tak je?

Kvůli neustálému zvětšování displejů stále více využíváme telefony jako multimediální zařízení, nejen pro hraní her, ale i sledování filmů či seriálů a v neposlední řadě trávíme více času na sociálních sítích. Takové činnosti samozřejmě mají dopad na baterii. Apple iPhone 12 mini k těmto věcem není určen. Pokud jste každý den několik hodin na telefonu, na kterém sledujete videa či hrajete hry a chcete v tom i nadále pokračovat, tak tento telefon není pro vás. Nejenže zážitek bude velmi špatný, ale baterie bude mizet rychle.

Kouzlo nejen mini verze iPhone 12, ale v podstatě každého malého telefonu je to, že začnou velice brzy měnit vaše návyky, které jste si u smartphonů vybudovali. Sledování videí, používání sociálních sítí či hraní her je na malém displeji nepohodlné, což bude ve výsledku znamenat, že telefon budete odkládat na stůl a využívat ho na tyto „nedůležité“ věci méně a méně. Dalo by se říct, že je ideálním zařízením pro digitální detoxikaci. Plusem už je pak i dobrá výdrž baterie.

5) Nejlepší poměr cena / výkon

Xiaomi Mi 10T Pro

Jak můžete vidět i v naší tabulce, poměr cena / výkon vychází zdaleka nejlépe u telefonu Xiaomi Mi 10T Pro. Čínská společnost u tohoto telefonu musela samozřejmě udělat několik ústupků oproti těm nejlepším vlajkovým modelům, jako je například absence IP certifikace anebo chybějící bezdrátové nabíjení. Stále se dočkáte špičkového výkonu díky procesoru Snapdragon 865. S ním si ještě několik dlouhých let zahrajete každou Android hru a nebudete mít problém ani s žádnou aplikací. Bonusem je zároveň i to, že se podporují 5G sítě.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Potěší i displej s výbornou 144Hz obnovovací frekvencí, která zaručí zcela plynulé animace a obraz nejen v aplikacích, ale i u vybraných her. Xiaomi Mi 10T Pro je na tom velice dobře i díky velké RAM paměti a úložišti, i když některé zájemce jistě zamrzí absence microSD slotu. Zadní straně dominuje obří 108Mpx fotoaparát, který doplňuje ultraširokoúhlý 13Mpx foťák a 5Mpx makro kamera. Nechybí ani velká 5000mAh baterie a podpora rychlého 33W nabíjení. Xiaomi Mi 10T Pro je zkrátka skvěle vybavený smartphone, který se v mnohém vyrovná těm nejlepším, avšak zaplatíte za něj zhruba poloviční cenu.

6) Nejlepší telefon(y) pro každodenní používání

Samsung Galaxy S21 / Samsung Galaxy S21+

Telefon Samsung Galaxy S21 anebo Samsung Galaxy S21+ je ideálním řešením pro většinu čtenářů. Z velké části se totiž jedná o identický model jako v případě Galaxy S21 Ultra, který jsme podrobně popisovali výše. Rozdíly jsou v displeji, který není tak jemný ani jasný, ale stále se jedná o AMOLED panel se 120Hz obnovovací frekvencí, jež patří mezi to nejlepší na trhu. U těchto dvou telefonů se nedostalo na podporu stylusu S Pen, což je rovněž jedna z exkluzivních funkcí Ultra modelu.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Další rozdíly jsou u fotoaparátů, kdy chybí obří 108Mpx fotoaparát a periskop pro 10x optický zoom. Nemusíte se ale příliš bát horší kvality pořizovaných snímků. Telefony Samsung Galaxy S21+ a Samsung Galaxy S21 stále patří mezi ty nejlepší fotomobily na trhu. Se sestavou fotoaparátů jsou na tom velice podobně jako třeba Apple iPhone 12 Pro.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Apple iPhone 12

V případě Apple iPhone 12 je to téměř identická situace jako u Samsungu. Pro velkou část čtenářů se jedná o ideální telefon, který v sobě má vše potřebné. Nejnovější řada iPhonů navíc nabízí několik vylepšení, které byly dříve k dispozici pouze u Pro verzí, jako je třeba OLED displej. Ten dokonce využívá identické rozlišení i technologie. Rozdíl je akorát v tom, že Pro verze má mírně vyšší jas. Rám telefonu iPhone 12 není z chirurgické oceli jako u Pro verze, ale z „klasického“ hliníku. U fotoaparátů chybí telefoto objektiv a LiDAR skener. Poslední větší rozdíl je v RAM paměti, která má hodnotu 4 GB. U systému iOS se ale naštěstí nejedná o žádný velký problém. Jak můžete vidět, těch rozdílů není mnoho a není tak ani překvapivé, že většina uživatelů pořizuje iPhone bez slovíčka „Pro“.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11 je žhavá novinka od populární čínské společnosti, která se v následujících týdnech objeví i na našem trhu. Už však neplatí to, že by se jednalo o cenově dostupný vlajkový model. Xiaomi cenu tohoto telefonu vyšponovalo nahoru tak, že se jedná o přímou konkurenci iPhone 12 anebo Samsung Galaxy S21. Hlavní důvod pro koupi bychom hledali hlavně ve zbrusu novém procesoru Snapdragon 888, který je určen vlajkovým modelům roku 2021. Xiaomi Mi 11 se tímto čipsetem pochlubilo jako první telefon na evropském trhu.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

Potěší i skvělý AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, který zajistí zcela plynulý obraz. Hlavní fotoaparát má 108 Mpx a doplňuje jej 13Mpx ultraširokoúhlý foťák. Třetím fotoaparátem na zadní straně je makro kamera, což může být v této cenové kategorii pro někoho poměrně zklamání. Telefoto objektiv by byl rozhodně užitečnější. Velké věci alespoň nalezneme u baterie a nabíjení. Kapacita 4600 mAh už sice není v roce 2021 nic velkého, specialitou je ale podpora 55W drátového nabíjení a hlavně 50W bezdrátového nabíjení. V obou případech telefon Xiaomi Mi 11 nabijete z nuly na sto procent za méně než 55 minut.

7) Nejlepší herní telefon

Asus ROG Phone 3 Strix Edition

Jestli je hlavní činností na vašem smartphonu hraní her, tak možná přemýšlíte o koupi vyloženě herního telefonu. Tou nejlepší volbou je na začátku roku 2021 stále Asus ROG Phone 3 Strix Edition. Podobně jako u herních monitorů, i zde nalezneme 144Hz obnovovací frekvenci pro zcela plynulý obraz při hraní her. Výkon obstarává Snapdragon 865, který je stále extrémně výkonný a bez problémů na něm budete hrát každou hru. Asus ROG Phone 3 Strix Edition však není herní telefon jen kvůli svému designu. Má například dva USB-C konektory, které se dají využívat k příslušenství jako je aktivní chlazení anebo připojení různých typů gamepadů. U Strix edice tohoto telefonu se rovnou v balení dodává právě aktivní chlazení.

ZobrazitparametryPorovnatceny eshopůKoupitna

V rámu telefonu jsou navíc umístěny dvě dodatečné dotykové plochy, které simulují zadní tlačítka u gamepadů. Ta se většinou využívají třeba pro plyn/brzdu anebo míření/střílení. Výhodu v pohodlnějším hraní tak máte doslova vždy u sebe a nemusíte ani nosit žádné gamepady. Na závěr ještě musíme zmínit obří baterii s kapacitou 6000 mAh, se kterou se nemusíte omezovat nejen při hraní.

Zakoupit si můžete také mírně lepší verzi, u které „chybí“ označení Strix Edition. Asus ROG Phone 3 využívá o pár měsíců novější procesor Snapdragon 865+ a také má 512GB úložiště a 12GB RAM paměť. V balení už však nenajdete příslušenství v podobě aktivního chlazení.

Další zajímavé mobily můžete nalézt i v našem starším článku nejlepších mobilních telefonů do 13 000 Kč z léta 2020.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.