Nejlepší mobily pro seniory 2022

Nejlepší mobily pro seniory 2022

Jak vybrat mobil pro seniory

Pokud jste již někdy telefon pro seniory vybírali, zcela jistě víte, že to není vůbec jednoduchý úkol, jak se může na první pohled zdát. Nevstupuje zde sice takové spektrum parametrů, jako v případě chytrých telefonů s operačním systémem, ale na základní požadavky je kladen o to větší důraz. Starší lidé mívají často problémy s ovládáním složitějších zařízení a vy se proto musíte při výběru vžít do jejich role a nepostupovat pouze podle svých pocitů a preferencí. Většinu uživatelů totiž mnohem více než vysoký výkon nebo kvalitní fotoaparát potěší, že při psaní nedělají díky velkým tlačítkům překlepy.

Vybavenost funkcemi tedy půjde stranou a vše bude podřízeno jednoduchosti a snadnému ovládání. Zaměřit se pouze na velikost tlačítek nebo očekávat od telefonu pouze funkci volání, by v konečném důsledku také nemuselo být dobrým řešením. Následující průvodce tak shrne nejpoužívanější funkce, kterými telefony pro seniory disponují a bude pak na vašem zvážení, zda je vaši dědečkové či babičky využijí. Rádi bychom však podotkli, že uživatelé ze zkušenější věkové skupiny nemusí vůbec preferovat tlačítkový telefon. Osobně známe hned několik uživatelů ve věkové kategorii nad 70 let s chytrým telefonem.

Obecná pravidla pro výběr

Telefon pravděpodobně nevybíráte pro sebe, konzultujte výběr s budoucím majitelem.

Zaměřte se na zkušenosti známých s vybraným modelem, nebo na internetové recenze.

Neřiďte se jen podle ceny, funkce jako SOS tlačítko mohou zachránit život.

Věnujte pozornost celkové konstrukci, nejen velikosti tlačítek.

Majitelé jistě ocení kvalitní a dobře čitelný displej.

Dbejte na hmotnost, ne všichni zvládnou práci s těžším telefonem.

Klávesnice

Pravděpodobně každému se pod pojmem mobil pro seniory vybaví telefon s obrovskými tlačítky. To je sice správná představa, ale zaměřit se pouze na velikost klávesnice by nemuselo být úplně šťastné řešení. Velikost je totiž pouze jakýsi základ a pozor si musíte dávat také na rozestupy mezi jednotlivými tlačítky, a především jejich tvary a materiál.

Pokud jsou mezi tlačítky malé mezery může si při stisku stávat, že jich stlačíte více najednou, podobně pokud jsou klávesnice z gumového materiálu, může nastat problém s potřebou větší síly pro stisk tlačítka. Problém je, že řešení, které někomu maximálně vyhovuje, se pro někoho může stát doslova noční můrou. Proto je nejlepší variantou, aby si budoucí uživatel telefon fyzicky vyzkoušel.

Displej

Možná vás to trochu překvapí, ale stejně jako u moderních smartphonů, tak i u mobilů pro seniory hraje displej naprosto klíčovou roli. Zde se však tolik nehledí na pozorovací úhly a rozlišení, ale především na dostatečný jas, velikost, a hlavně by měl nabízet dobrou čitelnost textu. I zde ovšem bohužel platí, že tyto vlastnosti nejsou moc dobře zjistitelné na základě papírových parametrů. Pokud tedy nemáte možnost ověřit tyto specifikace osobně, zaměřte se minimálně na zmiňovanou velikost displeje a zobrazovaných písmen.

Hlasitost

Nezapomeňte se zaměřit také na hlasitost vydávaných zvuků. Korekce hlasitosti by měla být u všech dnes vyráběných mobilů samozřejmostí, ale nezapomeňte ověřit i to, jaký je rozsah těchto hlasitostí. Senioři ocení pravděpodobně nejen hlasitý zvuk vyzvánění a hovoru, ale také zvuky tlačítek. Zde také není zrovna snadné ověřit, zda vybraný model disponuje dostatečnou hlasitostí, proto nahlédněte do recenzí, nebo si zajistěte zpětnou vazbu od zákazníků, kteří již telefon vlastní a dokáží nejlépe ohodnotit skutečné kvality. Ty jsou běžně dostupné na internetu, proto nebude náročné je nalézt.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je důležitá u jakéhokoliv telefonu. Nikdo nechce po krátkých intervalech zapojovat neustále mobil do sítě a čekat dlouhé hodiny, než bude opět k dispozici. U seniorů to platí dvojnásob. Výdrž baterie je definována její kapacitou, která je udávána v mAh. Čím více mAh, tím déle by měl mobil vydržet na jedno nabití, nicméně v úvahu je potřeba vzít náročnost komponent.

Pro nastínění situace uvedeme příklad. Běžný chytrý telefon dnes (říjen 2020) disponuje baterií s kapacitou 4 500 mAh. To je 5x více, než většina tlačítkových telefonů, i přesto je však výdrž chytrého telefonu v rozmezí jednoho až tří dnů. Kapacita běžného tlačítkového telefonu je okolo 800 mAh a přesto je výdrž baterie v některých případech až měsíc. Zde se projevuje právě nenáročnost komponent na energii.

Obecně doporučujeme volit telefony s kapacitou minimálně 600 mAh, menší hodnoty už jsou na zváženou i u telefonu s minimálními nároky. Seniorské telefony nejsou všeobecně díky málo funkcím a slabšímu vybavení příliš hardwarově náročné, a tak se výdrž baterie pohybuje v pohotovostní režimu v rámci vyšších jednotek až desítek dnů. Průměrem je výdrž zhruba 350 hodin, ale modely s větší kapacitou baterie se mohou dostat až k hranici 800 hodin.

Hmotnost

Hmotnost telefonu je u seniorských telefonů velmi důležitým parametrem. Dlouhé držení v rukách může slabším jedincům výrazně znepříjemnit život. Ideální kombinací tak je, když je telefon dostatečně velký, ale zároveň lehký. To je samozřejmě těžko skloubitelné, a proto je vhodné hledat určitý kompromis. Většina modelů se pohybuje okolo hmotnosti do 100 gramů, což je hodnota, která by neměla nikomu nadělat příliš problémů. Mobily přes 100 gramů jsou pak už o něco těžší a záleží na preferencích. Pokud hmotnost přesahuje 150 gramů, doporučujeme, aby telefon jeho uživatel před koupí vyzkoušel.

SOS Tlačítko

Speciální tlačítko umístěné na lepších seniorských telefonech, které po stisknutí odešle SMS zprávu vybraným telefonním kontaktům, nebo dokáže přímo přivolat záchrannou službu pomocí lokalizace telefonu. Pokud pořizujete dědečkovi či babičce telefon, určitě neberte přítomnost této funkce na lehkou váhu, může v případě nouze zachránit život.

Funkce

U telefonu pro seniory samozřejmě nejsou funkce to nejdůležitější, nicméně i tak jejich přítomnost nelze opomenout. Proč si totiž upírat například poslech oblíbeného rádia nebo pohodlné odesílání souborů pomocí technologie Bluetooth, když i telefony pro seniory tyto funkce zvládají.

Budík

Typicky absolutně základní funkcí každého telefonu je budík. Ten by neměl chybět v žádném telefonu a patří mezi ty vůbec nejvyužívanější funkce, ať už se jedná o tlačítkové nebo chytré telefony. Před koupí ověřte jeho přítomnost a jednoduchost nastavení. Pokud však vaši prarodiče už desítky let natahují mechanický budík, absence této funkce nebude vůbec žádný problém.

Rádio

Funkce, kterou ocení snad každý. Většina telefonů přijímá radiový signál pomocí zapojených sluchátek, takže pokud telefon disponuje touto funkcí, doporučujeme ověřit také to, zda má v základní výbavě obsažená i sluchátka. O důležitý parametr se však jedná pouze, pokud uživatel sluchátka bude používat.

Bluetooth

Možná si říkáte, že senioři podobnou funkci nemohou využít. Představte si však situaci, kdy si babička bude chtít na tapetu svého nového telefonu přidat obrázek z rodinné sešlosti a vy nebudete mít možnost fotku ji odeslat. Technologie Bluetooth vám umožní bezplatně odesílat data z jednoho zařízení do druhého, což může být i pro seniory vítané zpestření. Prostřednictvím Bluetooth lze také připojit bezdrátová sluchátka.

Fotoaparát

Samozřejmě u zařízení v této kategorii nemůžete očekávat od fotoaparátu žádné zázraky, ba dokonce ani ucházející kvalitu, ale samotná přítomnost foťáku dává uživatelům telefonů pro seniory nové možnosti. Jistě každý starší člověk ocení, když si bude moct pořídit snímek z narozenin svého vnoučete nebo z rodinné dovolené. Často totiž největší radost dělá právě možnost focení. Pokud telefon disponuje fotoaparátem, zaměřte se také na to, zda jde jeho interní paměť rozšířit pomocí paměťové karty, protože interní úložiště pravděpodobně nebude uzpůsobené pro ukládání většího množství fotek. Fotoaparáty s rozlišením menším než 1,3 MPx však vůbec v tomto ohledu neberte v potaz.

MP3 Přehrávač

Je u modelů tohoto charakteru spíše nadstandardní funkcí, která umožní poslech MP3. Vaši prarodiče si pravděpodobně nebudou pouštět přímo hudbu, ale například mluvené slovo může leckdy příjemně zkrátit čas. V souvislosti s touto funkcí je také důležité sledovat kapacitu úložiště a zaměřit se na to, zda telefon disponuje sluchátky v základní výbavě.

Cena

Ačkoliv rozestupy mezi jednotlivými cenovými kategoriemi nejsou samozřejmě u telefonů pro seniory zdaleka tak veliké jako u běžných, i zde se můžeme s určitou variabilitou cen setkat. Abyste věděli, co můžete od telefonů v jednotlivých cenovkách zhruba očekávat, věnovali jsme cenám zvláštní kapitolu.

Do 500 Kč

Základní modely, které většinou nedisponují téměř žádnými funkcemi a slouží pouze k volání a odesílání SMS. Pozor si u těchto modelů dejte na rozmístění kláves, u kterých byste měli požadovat dostatečnou velikost a rozestupy. Zajímejte se i o velikost a rozlišení displeje, protože levné modely mohou mít problém s dobrou čitelností a zaměřte se také na hmotnost mobilu, protože při váze přes 100 gramů může u slabých jedinců docházet k bolestem rukou. Typickým prodejcem kvalitních zařízení v této cenové hladině je Nokia.

Do 800 Kč

Za tuto cenu už pořídíte pokročilejší modely s více funkcemi. Umožňují již poměrně slušné možnosti a nabízejí více aplikací. Standardem je budík, rádio a u některých modelů se můžeme setkat také s fotoaparátem nižšího rozlišení nebo SOS tlačítkem. V této cenové kategorii se objevují telefony se zaměřením přímo na seniory a jsou tak postavené na jednoduchých platformách, které jsou snadno ovladatelné. Při výběru byste měli trvat právě na jednoduchém ovládání.

Nad 800 Kč

Seniorské telefony v této kategorii by již měly nabízet všechny uvedené funkce jako rádio, MP3 přehrávač, fotoaparát, Bluetooth či SOS tlačítko. Standardem by měla být také klávesnice s velkými tlačítky a rozestupy mezi nimi. Od modelů z nejvyšší cenové kategorie požadujte také výborné rozlišení a čitelnost displeje, která nebude seniorům dělat problémy. Zaměřte se také na dostatečnou hlasitost přístroje. Výjimečně se některá zařízení drobně vychylují a jsou tak k dostání například vodotěsné nebo odolné telefony.

Obecné tipy k výběru telefonu najdete také na stránce samotného porovnání mobilů.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.