Nejlepší fotomobily 2021: Výběr TOP mobilů s nejlepším fotoaparátem

Nejlepší fotomobily 2021: Výběr TOP mobilů s nejlepším fotoaparátem

Fotomobil je jednou z kategorií v rámci chytrých mobilních telefonů. Unikátní je hlavně tím, že kromě dalších parametrů má velice kvalitní fotoaparát. Zrcadlovka to sice stále ještě není, ale běžný kompaktní fotoaparát zvládne nejlepší fotoaparát v mobilu nahradit s přehledem. Mobil s takto kvalitním fotoaparátem je skvělou věcí pro každého, kdo chce ve vysoké kvalitě zaznamenávat své každodenní zážitky.

Fotomobily jsou skvělé nejen co se pořizování fotografií a videa týče. Mají také často výkonný hardware, který obsahuje několika jádrové procesory, několik GB RAM a také velkou interní paměť spolu s možností rozšíření paměťovou kartou. Mobil může být rovněž v provedení Dual SIM, kdy je možné používat dvě SIM karty najednou. Opomenout nelze ani veliký display a jeho veliké rozlišení, které by spolu s velkou kapacitou baterie neměly v žádném fotomobilu chybět.

Současný fotomobil se kvalitou fotografií vyrovná klasickým kompaktním fotoaparátům. Může mít několik čoček a to nejen vzadu, ale i vpředu. Další fotoaparáty slouží pro rozmazání pozadí, nebo pro kvalitní optický zoom. Setkat se lze také s laserovým ostřením, nebo výkonnými přisvětlovacími diodami, které plní roli blesku.

Jak více fotoaparátů, tak přisvětlení, je nyní možné najít samozřejmě na zadní straně telefonu, tak ale i na té přední. Fotomobil by měl mít standardně optický stabilizátor obrazu. Ten se u levnějších provedení nemusí vyskytovat, a proto je dobré si jeho přítomnost ověřit. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší fotomobily a jejich recenze.

TOP fotomobily 2021

V tabulce je výběr 3 nejlepších fotomobilů z testů a hodnocení pro rok 2021.

Nejlepší fotomobily do 15000 Kč

Nejlepší fotomobily do 10000 Kč

Vzhled Model Počet fotoaparátů Zadní fotoaparáty Přední fotoaparát Samsung Galaxy A52s 4 + 1 64 + 12 + 5 + 5 Mpx 32 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU Motorola Edge 20 3 + 1 108 + 16 + 8 Mpx 32 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU

Nejlepší fotomobily do 8000 Kč

Vzhled Model Počet fotoaparátů Zadní fotoaparáty Přední fotoaparát OnePlus Nord CE 3 + 1 64 + 8 + 2 Mpx 16 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU Xiaomi Mi 10T 3 + 1 64 + 13 + 5 Mpx 20 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU

Nejlepší fotomobily do 5000 Kč

Vzhled Model Počet fotoaparátů Zadní fotoaparáty Přední fotoaparát Realme 8 4 + 1 64 + 8 + 2 + 2 Mpx 16 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU Samsung Galaxy A12 4 + 1 48 + 5 + 2 + 2 Mpx 8 Mpx ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat mobil s nejlepším foťákem

Fotomobil je zařízením, od kterého se očekává především dokonalé focení jak zadní čočkou, tak i přední selfie kamerou. Tomu by měl být přizpůsobený celý telefon. Při výběru je vhodné dbát také na celkový výkon telefonu. Mobil s nejlepším fotoaparátem může nabídnout i 8 jádrový procesor, operační paměť v rozmezí 4 až 6 GB RAM, nebo také dostatečně velký display nad 5 palců, který má rozlišení Full HD a větší. Pořízené fotografie, nebo video, si tak pohodlně zobrazíte, nebo přehrajete rovnou na obrazovce telefonu.

Žebříček fotomobilů DXOMARK – test fotomobilů

Každý, kdo se zabývá seriózně výběrem fotomobilu, pravděpodobně někdy někde zaslechl pojem DXOMARK. Jedná se o web francouzské firmy DXOMARK IMAGE LABS, která se zaměřuje na měření kvality fotoaparátu, displejů, audia i baterií všech typů spotřební elektroniky.

Do obecného povědomí se tento web dostal právě díky žebříčku nejlepších fotomobilů, ve kterém hodnotí svým skóringem jak kvalitu hlavního fotoaparátu, tak přední selfie kamery. U každého konkrétního mobilního telefonu dále uvádí počáteční cenu a datum uvedení modelu na trh. Vybrané fotomobily mají také oznámkovanou kvalitu zvuku, displeje a baterie. Ne všechny smartphony v tomto žebříčku naleznete, ty hlavní modely předních značek však obsahuje. Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší skóre v dané oblasti telefon má, tím lepší.

V seznamu můžete přehledně filtrovat podle značky, ceny, data zahájení prodeje a podle zařazení telefonu dle jeho prémiové výbavy. Skóre nejlepších fotomobilů se stále navyšuje, a proto starší generace fotomobilů mohou vypadat v hodnocení ne příliš dobře, byť kvalita fotoaparátů je oproti mainstreamu stále velmi dobrá. Náš výběr nejlepších fotomobilů k tomu žebříčku samozřejmě přihlíží také.

Počet fotoaparátů

Doba, kdy byl k dispozici fotomobil s jedním fotoaparátem vpředu a druhým vzadu, je již dávno pryč. I ty nejlepší fotomobily střední třídy dnes přináší hned několik zabudovaných fotoaparátů. Výrobci se primárně soustředí na zadní čočku, tedy na tu hlavní. Zde mohou být k dispozici 2, 3 i 4 snímače o různém rozlišení a s různými funkcemi. V přední části také nemusí být jen 1 čočka, jsou i telefony, u kterých jsou k dispozici 2 přední kamery.

Pro samotné pořízení fotografie slouží vždy jedna hlavní čočka, další doplňkové této jedné hlavní pomáhají. Nejčastěji další fotoaparáty a snímače slouží k efektnímu rozmazání pozadí, pro širokoúhlé záběry, nebo pro tzv. optický zoom, kterému se věnujeme níže.

Teleobjektiv – optický zoom

Vzhledem k velikostem přístrojů i samotných čoček je jasné, že hlavní důraz je kladem na kompaktnost. Proto stále převládá takzvaný digitální zoom. Posledním trendem jsou však fotomobily, kde je k dispozici optický zoom. Přiblížení sice nedosahuje takových možností, jako u klasických fotoaparátů, i tak je ale optický zoom v telefonu velice příjemnou inovací.

Při optickém zoomu, na rozdíl od digitálního, neztrácí fotografie na své kvalitě a o kvalitní snímky jde přeci u fotomobilů především. Pokud je teleobjektivem fotomobil vybaven, nabízí běžně několikanásobné přiblížení. Určitou nadstavbou je takzvaný hybridní optický zoom, který využívá také digitálního přiblížení. U těch nejlepších fotomobilů může být hybridní zoom i 100 násobný.

Makro objektiv

Makro senzor může být dalším objektivem mnohých fotomobilů a jak mnozí tuší, tento fotoaparát slouží pro focení detailních snímků na blízko. Typicky se na makro pořizují snímky rostlin, přírody, zvířat nebo hmyzu. Tento fotoaparát by měl dokázat zaostřit i na velmi krátkou vzdálenost, zpravidla několika centimetrů.

Širokoúhlý objektiv

Širokoúhlý fotoaparát je mezi uživateli značně oblíbený, a proto jej najdeme na drtivé většině současných fotomobilů. Do širokoúhlé fotky se vejde mnohem více fotografovaného prostoru, je proto ideální na focení krajiny, měst nebo čehokoliv dalšího, co se nachází ve větší vzdálenosti. Má kratší ohniskovou vzdálenost a typicky menší světelnost, takže jsou snímky ve srovnání s hlavním fotoaparátem méně kvalitní. Vlastností tohoto fotoaparátu je také takzvané rybí oko, v jehož důsledku se na stranách fotografií mohou deformovat křivky. Při focení krajiny to nemusí vůbec vadit, pro focení lidí, nebo portrétů však není tento fotoaparát zcela vhodný.

Selfie kamera

Neboli objektiv umístěný na přední straně fotomobilu netřeba dlouze popisovat. Ve srovnání s hlavním fotoaparátem se jedná zpravidla o menší a méně kvalitní fotoaparát, který však za denního světla zvládá pořizovat kvalitní fotky. Kromě selfie je užíván také na videohovory, pro které je jeho kvalita více než dostatečná. Zpravidla na přední straně nebývá doplněn žádným dalším snímačem, a to i z důvodu úspory místa a maximalizace prostoru pro display.

Další snímače

Mezi fotoaparáty se často nachází i další snímače, které však nejsou objektivy jako takovými, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnozí výrobci mají na zadní straně i stejný počet dalších senzorů, kolik mají objektivů a snaží se tím upoutat pozornost zákazníka. Důkladně si tedy prověřte, které „čočky“ jsou skutečnými fotoaparáty a co jsou jen senzory pomáhající lepším fotkám.

Senzor hloubky – Snímač hloubky ostrosti se u fotomobilů využívá pro efektivní rozmazání pozadí při zaostření na konkrétní předmět. Docílí se díky němu krásných snímků osob i dalších předmětů s rozostřeným pozadím. U regulérních fotoaparátů se tohoto efektu dosáhne opticky, fotomobily takzvaný bokeh efekt dodělají v postprocessingu. Nejlepšího efektu se dosáhne u snímačů s dobrou světelností a s delší ohniskovou vzdáleností.

Monochromatický senzor – Tento senzor bývá rovněž často přítomný, okolí snímá černobíle a pomáhá hlavnímu fotoaparátu dosáhnout kvalitnějších snímků. Nejvíce pomáhá při snímání detailů a přispívá k menšímu šumu barevných fotografií.

ToF senzor – Některé fotomobily disponují také tímto pokročilým senzorem, lze se setkat také s označením Time of Flight. Senzor funguje podobně jako sonar, paprsky světla dokáže změřit naprosto přesně vzdálenost jednotlivých objektů v prostoru a tím určit jejich umístění. Výsledkem je pak velice kvalitní bokeh efekt, který se nechá nastavovat v několika různých scénářích a úrovních. (zdroj:

Rozlišení fotoaparátu v mobilu

Jeden z nejdůležitějších parametrů, které při výběru existují. Rozlišení má vliv hlavně na to, v jakých detailech může být fotografie vyvedena. Dnes je již standardem u mobilů s dobrým fotoaparátem rozlišení předního i zadního fotoaparátu obvykle v desítkách megapixelů a v závislosti na počtu jednotlivých čoček se může výsledná hodnota i sčítat.

Obvykle také platí, že přední selfie kamera má rozlišení nižší než zadní hlavní snímač. Za mobily s kvalitními fotoaparáty se nechají považovat ty, které mají rozlišení nad 20 Mpx. Musíme ale dodat, že rozlišení není vše a roli pro kvalitní snímky hrají hlavně další parametry.

Někteří výrobci, obvykle méně známí, se snaží ohromujícím rozlišením zákazníky přesvědčit, že jsou schopni jim dodat levný mobil s kvalitním fotoaparátem. Buďte v těchto případech více než obezřetní a pátrejte dál po světelnosti objektivů, případně po stabilizaci.

Světelnost objektivu u mobilu

Mobil s dobrým fotoaparátem je třeba vybírat i podle světelnosti. Platí, že čím má objektiv vyšší světelnost, tím lépe si poradí s horšími světelnými podmínkami a tím lepší fotografie za šera, v noci, nebo v interiéru zvládne. Čím má světelnost nižší číslo, tím je s ohledem na kvalitu fotografie za sníženého světla focení lepší. Obecně se dá říci, že dobrou hodnotou u fotomobilu je světelnost s označením f/2.0. Pokud je nižší, je to jedině dobře.

Stabilizace obrazu

Tato funkce je známá spíše z klasických kamer určených pro natáčení videa. Je však důležitá i pro mobil s dobrým foťákem. Právě díky kvalitní stabilizaci obrazu není natáčené video „z ruky“ roztřesené, ale plynulé a hezky se na něj dívá. Svou úlohu má stabilizace také při fotografování – předchází rozmazaným snímkům.

Při dobrých světelných podmínkách není kvalitní stabilizace při focení příliš potřeba, jakmile se však zešeří, nebo fotografujete v interiéru, kde dopadá na snímač méně světla, hraje stabilizace obrazu pro pořízení ostré fotografie zásadní roli. Různě vybavené fotomobily mají s ohledem na jejich cenu různou úroveň stabilizace obrazu, z nichž bezesporu nejlepší je stabilizace optická, či dokonce hybridní stabilizace obrazu.

Mobil s optickou stabilizací (OIS)

U všech telefonů s dobrým foťákem by měla být samozřejmostí optická stabilizace obrazu, ta zajistí, že fotografie bude dokonalá i ve chvíli, kdy mobil není možné držet úplně pevně. Běžně se jedná o momenty ve větru, v pohybu, v dopravním prostředku nebo při snížených světelných podmínkách.

Optická stabilizace u fotoaparátu je řešena hardwarově pomocí miniaturních elektromechanických gyroskopů, které se snaží v momentě detekce pohybu tento pohyb vykompenzovat. Běžně se používají dva nebo čtyři gyroskopy a o jejich počtu v konkrétním modelu se z běžně dostupných informací většinou nedozvíte.

Z důvodu vysoké ceny tohoto řešení používají výrobci fotomobilů tuto stabilizaci u svých vrcholových modelů, které patří k těm dražším. Obvykle se optická stabilizace používá u hlavního fotoaparátu a na jiných použita není.

Její přítomnost je však ještě důležitější u teleobjektivu, který je citlivý jak na sebemenší pohyb, tak i na množství dopadajícího světla na čip. Fotomobily s optickou stabilizací hlavního fotoaparátu i teleobjektivu patří mezi ty nejlepší. Této technologii stabilizace se říká duální optická stabilizace nebo zkráceně Dual OIS.

Mobil s elektronickou stabilizací (EIS)

Elektronická stabilizace obrazu se považuje za základní stabilizaci, kterou je vybavena drtivá většina současných smartphonů. Jedná se o jednoduché a levné řešení, u kterého není potřeba žádný dodatečný hardware, ale veškeré úpravy probíhají softwarově. Z toho také plynou velké rozdíly napříč značkami i jednotlivými modely fotomobilů. Elektronická stabilizace je natolik kvalitní, s jak pokročilými algoritmy pracuje.

U fotografování nemá elektronická stabilizace obrazu v podstatě žádný přínos, výjimkou jsou fotografie pořízené v HDR režimu nebo v nočním režimu, kde se výsledná fotografie skládá z několika pořízených fotek po sobě. Přínos má naopak při natáčení videa.

Funguje na jednoduchém principu, kdy je automaticky rozpoznán hlavní snímaný objekt a podle něj se video stabilizuje. Zbylé pixely, zejména při okraji snímané scény, se pak přesouvají tak, aby výsledné video působilo stabilizovaně ve všech jednotlivých snímcích. Při elektronické stabilizaci se proto využívá také dat z gyroskopu, který dopomáhá určení při pohybech. Obvykle je také takto stabilizované video mírně ořezané, v některých případech může mít menší rozlišení anebo být nepřirozeně zkreslené, což však laik málokdy pozná a výsledek bývá pro běžné uživatele více než dobrý.

Mobil s hybridní stabilizací (OIS + EIS)

Telefon s nejlepším foťákem by měl být jednoznačně vybaven hybridní stabilizací, jedná se totiž o nejlepší možnou stabilizaci, kterou v dnešních telefonech s dobrým fotoaparátem můžete mít. Kombinuje optickou stabilizaci s elektronickou a jelikož je dnes elektronická stabilizace obrazu takřka samozřejmostí u všech smartphonů, dá se říct, že telefony disponující optickou stabilizací mají zároveň i stabilizaci hybridní.

Tato kombinace si z obou technologií stabilizace bere to nejlepší a kombinuje oba dva přístupy. Optická se postará o eliminaci největšího roztřesení obrazu a elektronická výsledné video (nebo speciální snímky) jen dohladí. Při použití hybridní stabilizace nevzniká tak výrazný ořez videa a nemusí docházet ani k zásadnímu snížení rozlišení, nebo snížení frekvence. Jak je již z textu patrné, pro fotografování běžných snímků nemá hybridní stabilizace zásadní význam, nejvíce přínosná je pro natáčení videa.

Ostření

Cílem u každé fotografie je také její maximální ostrost a na tu mají vliv hlavně použité technologie samotného ostření. Kvalitní fotomobil by měl nabídnout kombinaci dvou variant, a to klasiky v podobě PDAF neboli fázového ostření spolu s modernější variantou, kterou je laserové ostření. Pokud je fotomobil vybaven oběma technologiemi, dá se očekávat velice dobrá ostrost fotografie.

Připravené režimy a umělá inteligence

Fotomobil je určený k pořizování dokonalých fotek s co největší jednoduchostí, tedy bez složitého nastavování různých parametrů. I proto fotomobily disponují režimy, které umí fotografii vylepšit a také režimy, které jsou přednastavené a hodí se do určitých situací. Ty nejlepší umí nabídnout automatickou detekci i více než několika set scén, díky čemuž fotoaparát rozpozná danou situaci a přizpůsobí nejlepší nastavení.

Mobilní telefon s kvalitním fotoaparátem nabídne i systém umělé inteligence. Ta se umí dokonaleji přizpůsobit konkrétním podmínkám, vyvíjí se a učí, a to s ohledem na potřeby a styl focení majitele telefonu.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.