Nejlepší fotomobil Test a Recenze 2021

Nejlepší fotomobil Test a Recenze 2021

Mobilní telefon už dávno neslouží jen na telefonování a psaní SMS zpráv. Můžete na něm sledovat filmy a seriály, číst knihy v elektronické formě a mnoho dalších činností. Jednou z nejčastěji využívaných funkcí u mobilu je fotoaparát. Mnoho uživatelů vybírá telefon podle toho jak dobře fotí. A právě pro takové milovníky mobilní fotografie jsme připravili tento článek.

Test fotomobilů 2021

Huawei P20 Pro

Výška 155 mm Šířka 73,9 mm Hloubka 7,8 mm Váha 180 g Dual Sim ano Čtečka otisků prstů ano Konektor pro sluchátka ne (jsou přes USB-C) Max. frekvence procesoru 2,4 Ghz Počet jader procesoru 8 RAM 6 GB Kapacita paměti 128 GB Kapacita baterie 4000 mAh Antutu - výkon 218000 Typ displeje OLED Úhlopříčka 6,1 palce Rozlišení 2 240 x 1 080 Jemnost displeje 408 ppi Rozlišení hlavní kamery trojitý, 40 Mpx, 20 Mpx, 8 Mpx Rozlišení přední kamery 24 Mpix Světelnost f/1.8, f/1.6, f/2.4 Rozlišení videa 3 840 x 2 160 Paměťová karta ne USB-C ano

Huawei P20 PRO v určitých parametrech a technologiích navazuje na model z roku 2017 Mate 10 Pro. Podobá se mu svojí velikostí, skleněným tělem a luxusní výbavou. Zcela nové je však provedení zadního fotoaparátu, který je hned trojitý. Tři objektivy v současnosti nenajdete u žádného jiného modelu na trhu.

Design zadní strany je nezaměnitelný s žádným jiným telefonem, kromě P20 (tomu však chybí 3 čočky). Elegantní skleněné tělo je líbivé pro nejedno oko uživatele, uvědomte si však, že je velmi náchylné na veškeré šmouhy. Kromě Twilight duhového provedení je k dostání ještě v černé a modré barvě. Přední strana tolik designu nepobrala. Ve spodní straně, jako u jiných Huawei telefonů najdete oválnou čtečku otisků, která je velmi rychlá.

Kovový rámeček drží všechny části telefonu pohromadě. Celkově má telefon kompaktní vzhled až na zadní stranu, kde mírně vystupuje fotoaparát. Váha telefonu je kolem 180 g, což už v ruce pocítíte. Odolnost proti prachu a vodě je splněná normou IP67.

U displeje vás potěší OLED panel a i když je rozlišení jen Full HD+, jemnost zobrazení je dostatečná. Užijete si kontrastní podání barev i široké pozorovací úhly. Standardně je umožněno nastavení velikosti písma, grafických prvků, živosti barev a podobně.

Výrobce bohužel podléhá současným trendům, takže na telefonu nenajdete slot pro paměťovou kartu ani 3,5 mm konektor pro sluchátka. Starší sluchátka je možné k telefonu připojit pomocí přechodky na USB-C, která je součástí balení.

Baterie díky kapacitě 4 000 mAh vydrží při běžné zátěži bez nabití 2 dny. Její nabíjení trvá zhruba 100 minut. Telefonu umožňuje Dual Sim.

Kvalita focení je největší předností Huawei P20 Pro. Najdete na něm fotoaparát Leica se třemi objektivy a systémem „umělé inteligence“. V automatickém režimu se tak nemusíte starat o žádná nastavení. Těšit se můžete i na optický zoom. Trojnásobného zoomu je dosaženo třetí čočkou s odlišným ohniskem. Leica Triple Camera má hlavní čočku s 40Mpx barevným RGB senzorem, druhou čočku s 20Mpx monochromatickým senzorem a třetí čočku s 8Mpx barevným senzorem a s teleobjektivem.

Kvalitní fotografie dosáhnete při přednastaveném rozlišení 10 Mpx a výchozím (jednonásobném přiblížení). Při zvětšení rozlišení nebo přiblížení již fotografie nejsou tolik kvalitní. I tak však mají dostatek detailů, neohyzdí je šum ani zkreslení okrajů. Při použití dodatečných úprav od „umělé inteligence“ mohou být barvy fotografií až kýčovité. Umělou inteligenci je naštěstí možné vypnout. Naprosto unikátní je fotoaparát zejména při focení v noci. V tomto ohledu nemá na trhu konkurenci. O nerozmazané fotky se postará elektronická stabilizace kombinovaná s umělou inteligencí. Ani 5 sekund trvající závěrka při Nočním režimu není rozmazaná. Zkrátka nepřijde ani kvalita videozáznamů, která je na vysoké úrovni. Je mi jasné, že tyto názory jsou vždycky trochu subjektivní, ale podle mého se v současné době jedná nejen o nejlépe fotící Android telefon, ale o nejlépe fotící telefon vůbec.

fotoaparát

design

hmotnost

konektory

Samsung Galaxy S9

Výška 147,7 mm Šířka 68,7 mm Hloubka 8,5 mm Váha 163 g Dual Sim ano Čtečka otisků prstů ano Konektor pro sluchátka ano Max. frekvence procesoru 2,9 Ghz Počet jader procesoru 8 RAM 4 GB Kapacita paměti 64 GB Kapacita baterie 3000 mAh Antutu - výkon 240000 Typ displeje AMOLED Úhlopříčka 5,6 palce Rozlišení 2 960 x 1 440 Jemnost displeje 568 ppi Rozlišení hlavní kamery 12 Mpix Rozlišení přední kamery 8 Mpix Světelnost f/1,5 Rozlišení videa 3 840 × 2 160 Paměťová karta ano USB-C ano

U Galaxy S9 se z hlediska designu můžete těšit na ještě lepší rozvinutí již existujících vlastností těchto telefonů. Na první pohled vypadá stejně jako jeho předchůdce. Přední stranu chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 5, skrývá se pod ním zahnutý displej o velikosti 5,8“. Zadní sklo je stejné typu jako přední. Spojuje je rámeček z tvrzené hliníkové slitiny.

Odlišenosti od předchozího modelu jsou maličkosti s velkým přesahem. Třeba zmíněný kovový rámeček je vyveden ve stejné barvě, jakou má převládající barva telefonu. Také rozměry a hmotnost se od předchozího modelu změnili. Současný je od minulého o 10 g těžší. Výška je zkrácená, což vedlo k posunům ovládacích prvků telefonu. Čočka fotoaparátu je situovaná níž, ovládání hlasitosti zase výš. To může vést k horšímu ovládání fotoaparátu u všech konzervativních jedinců zvyklých na to své jisté. Než si zvyknete, často si asi vyfotíte svůj prst, který zasahuje do čočky. Je to však otázka času, než si zvyknete.

Tlačítko Bixby na levé straně (aktivace hlasového asistenta) se dost plete s tlačítkem na straně druhé, které slouží pro zamykání telefonu. Naštěstí je možné Bixby deaktivovat. Čtečka otisků prstů je nově umístěna pod čočkou a váš otisk si zapamatuje i po lehké přejetí prstu. Posun zaznamenalo i biometrické ovládání, které reaguje na rozpoznání obličeje a skenuje duhovky. Rychlost skenování duhovek se oproti starším modelům zrychlila, sken obličeje je však stále poněkud problematický, pokud jej natočíte jen trochu jinak, než telefon vyžaduje.

Displej telefonu má úhlopříčku 5,8“ a rozlišení 1440 x 2 960 pixelů. Uživatel si na něm může vše velmi detailně nastavit. Pořízené fotografie jsou velmi kvalitní, a to zejména kvůli světelnosti objektivu, která je f/1,5. Tu je možné snížit na f/2,4 (v případě focení během prosluněného dne). Tato nižší hodnota je skvělá i pro focení ve ztemnělém prostředí. Díky tomu dokáže Samsung vystřihnout opravdu povedené fotografie s ostrými konturami a detaily i za horších světelných podmínek nebo ve tmě.

Fotoaparát si dobře vede i při focení v interiéru. Exceluje třeba při pořizování fotografií jídla v restauraci. Jedinou nevýhodou je rozmazání pohybujícího se předmětu. Tomuto neduhu v Samsungu zatím nepředešli. Ve srovnání s konkurencí se však nejedná o nic dramatického. Potěší vás absence šumu nebo vyšší jas než u konkurenčních výrobců. U fotografií je možné si pohrát s hloubkou ostrosti. Bonusem je natáčení superpomalých videozáznamů ve framerate 960 fps. Video o délce 0,2 s dokáže telefon roztáhnout až na 6 s. Vlajkové lodě od Samsungu jsou na poli fotomobilů osvědčenou klasikou. Po několika letech jim prvenství uteklo směrem k Huawei, ale i tak je to výborně fotící telefon, který o mnoho nezaostává. Jestli lovíte ve vodách Androidu a chcete špičkový telefon, měli byste ho zvážit.

design

malé provedení, extrémní výkon

kvalitní fotoaparát pro noční focení

podprůměrná výdrž baterie

méně inovací oproti předchůdci

Apple iPhone X

Výška 150,9 mm Šířka 75,7 mm Hloubka 8,3 mm Váha 194 g Dual Sim ne Čtečka otisků prstů ne (rozpoznání obličeje) Konektor pro sluchátka ne Max. frekvence procesoru 2,4 Ghz Počet jader procesoru 6 RAM 3 GB Kapacita paměti 64 GB Kapacita baterie 2716 mAh Antutu - výkon 243 000 Typ displeje AMOLED Úhlopříčka 5,8 palce Rozlišení 1 792 x 828 Jemnost displeje 458 ppi Rozlišení hlavní kamery 12 Mpix Rozlišení přední kamery 7 Mpix Světelnost f/1,7 Rozlišení videa 3840 x 2160 Paměťová karta ne USB-C ne

Z hlediska designu je iPhone X jiný. Ve vykousnutí v horní části najdete telefonní reproduktor, kameru a další čidla využívající Face ID. V rozích svoje místo našli informace o čase, Wi-Fi, baterii atd. Díky tenkému černému rámečku můžete využívat téměř 83 % zbylé plochy. Přesto, že je desítka o něco „tlustší“ než konkurenční modely, dobře se drží v ruce a nestane se vám, že byste omylem prsty spustili nějakou aplikaci. Šasi je vyrobeno nikoliv z hliníkové slitiny, ale z nerezové oceli. Díky tomu telefon působí robustně a pocitově je docela těžký. Připravte se také na to, že u stříbrné varianty bude vidět každý škrábanec. Černá je na tom o něco lépe. Oproti osmičce se desítka odlišuje v umístění čoček, které jsou hned pod sebou. Bohužel z těla fotoaparátu vystupují.

Největší změnou je vypuštění tlačítka home, které se na svém místě hřálo dobrých 10 let. Kvůli tomu došlo i ke změně logiky v ovládání. Ovládací centrum se stahuje z pravého horního rohu, na což je potřeba si zvyknout. Z hlediska výšky telefonu to není příliš ergonomické. Tahem zespodu aplikaci minimalizujete, nikoliv zavřete. Při tahu a delším držením prstu na středu obrazovky uvidíme všechny otevřené aplikace, mezi kterými můžete přepínat, ale ne je zavírat. AMOLED displej je horkou novinkou desítky. Nabízí absolutní černou a zmodrání či zezelenání displeje z určitého úhlu pohledu. To je však vlastnost všech AMOLED displejů. Baterie telefonu má rychlé nabíjení, které však ke své zrychlené práci potřebuje speciální nabíječku. Ta není součástí balení a je potřeba si ji přikoupit zvlášť.

Místo v úložišti vám ušetří ukládání fotografií do formátů HEIF (fotky) a HEVC (video). Při exportování mimo Apple se přepíší na JPG a MP4. Z hlediska focení se desítka od osmičky liší jen v jediném. Teleobjektiv má stabilizaci. Stabilizace se na kvalitě fotografií znatelně projeví. Díky IPS procesoru v A11 Bionic telefon rozezná obličeje, pohybující se objekty a na fotky pustí UI. Pořízené fotografie můžete upravovat v systémové aplikaci nebo ve fotoeditorech z App Store.

Ve tmě pořízené fotografie jsou téměř bez šumu. „Umělá inteligence“ pozná kdy zvolit HDR a co dělat pro dobou kvalitu výsledných fotek. Telefon nabízí optické 2x přiblížení. Automatika rozhodne o tom, zda použije reálný snímek z dlouhého objektivu, nebo pouze digitální výřez z primárního objektivu. Je tu však možnost kombinace obou. Umělá inteligence se také stará o lepší rozoostření pozadí v režimu portrét, automatika se postará o dobré rozpoznávání tvarů, které lépe vsadí do rozmazaného pozadí. Pro focení portrétů je možné použít portrétní nasvícení. Dojde tak ke zvýraznění kontur, případně můžete vytáhnout zaostřenou postavu na černé pozadí. Iphone X má rozhodně fantastický fotoaparát. Někomu možná příjde ještě lepší než u Huawei P20 Pro. Já ho stavím o fous níže, ale rozhodně se jedná o jeden z nejlepších fotomobilů které jsou k dostání. Myslím, že mezi nimi budou rozhodovat spíše preference k určité značce, než drobné rozdíly v kvalitě fotografií. Ta je totiž u všech fantastická.

stabilizace

šetření kapacity

optické přiblížení

změna ovládání

vysoká cena

Xiaomi Mi 8

Výška 154,9 mm Šířka 74,8 mm Hloubka 7,6 mm Váha 175 g Dual Sim ano Čtečka otisků prstů ano Konektor pro sluchátka ne (je k dispozici adaptér) Max. frekvence procesoru 2,8 Ghz Počet jader procesoru 8 RAM 6 GB Kapacita paměti 256 GB Kapacita baterie 3400 mAh Antutu - výkon 270 000 Typ displeje AMOLED Úhlopříčka 6,2 palce Rozlišení 2 248 x 1 080 Jemnost displeje 402 ppi Rozlišení hlavní kamery 12 Mpix Rozlišení přední kamery 20 Mpix Světelnost f/1,8 Rozlišení videa 3 840 x 2 160 Paměťová karta ne USB-C ano

Nechcete platit za telefon cenu blížící se nebo dokonce překračující 20 000 Kč? A přesto chcete velmi dobrý fotoaparát? A samozřejmě i ostatní vybavení? Nebudeme si nic nalhávat, zcela bez kompromisů to nebude, ale velmi přitažlivou možností je právě tento přístroj. Vzhledem Xiaomi Mi 8 odpovídá současným trendům. Pyšní se kovovým bočním rámečkem skleněnými zády. Co naplat, že je na nich vidět každý otisk. Styl je zkrátka styl a Mi 8 prostě sluší.

Co se rozměrů týče, je telefon poměrně velký, takže s jeho ovládáním mohou mít problémy lidé s menšíma rukama. Velikostí je můžeme připodobnit k Huawei P20 Pro. Většina uživatelů si však na tento fakt velmi rychle zvykne. Na spodní straně telefonu najdete datový konektor USB-C, který slouží pro nabíjení i přenos dat. Zároveň je i zvukovým výstupem. Klasický 3,5 mm jack zde nehledejte. Velkým mínusem je to, že telefon nepodporuje paměťové karty.

Na zádech telefonu vás upoutá modul duálního fotoaparátu a čtečka otisků prstů. Displej je dobře čitelný i na přímém slunci. Kromě dvou čoček fotoaparátu na zádech najdete ještě diodu, která slouží k přisvětlení pořizovaného záběru. Oba dva senzory mají rozlišení 12 Mpx. Primární objektiv má světelnost f/1,8, sekundární f/2,4. Optická stabilizace obrazu se provádí ve 4 osách, avšak pouze u primárního senzoru.

Během fotografování je možné i zde využít služeb „umělé inteligence“. Softwarová úprava fotografií je prostě v trendu, ať se nám to líbí nebo ne. A faktem je, že u některých snímků dokáže neskutečná kouhla. Telefon tedy sám rozpozná, co chcete fotit a podle toho nastaví potřebné parametry. Nechybí však ani manuální mód, takže si můžete ručně upravit citlivost ISO, vyvážení bílé, expozici, rychlost závěrky a je tu i možnost ručního zaostřování. Na výše uvedené špičky v oboru mobilního fotografování mu kus chybí, o tom není pochyb. Výsledné fotografie jsou ale rozhodně vysoko nad průměrem a s cenou jste na méně než polovině předešlých přístrojů. Takže jestli nemusíte mít za každou cenu to nejlepší a radši si hledíte rozumného poměru ceny a výkonu, tak pro vás může být ten pravý.

nízká pořizovací cena

kvalitní fotografie

nedisponuje zvýšenou odolností vůči vodě a prachu

nemá odemykání telefonu pomocí obličeje

Které parametry jsou u mobilního fotoaparátu důležité

Parametry jsou popsány pro uživatele, kteří nemají s fotografováním příliš zkušeností a proto jsou popsány jednoduše a nezacházíme do přílišných detailů.

Světelnost (clonové číslo)

Určuje, kolik světla se dostane k čipu. Jeho hodnota se udává jako clonové číslo a platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Má vliv také na délku expozice záběru. Za velmi slušnou u mobilních telefonů považujeme hodnotu světelnosti f/1,9 , za výbornou f/1,6.

Rozlišení

Se udává v megapixelech a jedná se vlastně o počet pixelů (obrazových bodů), ze kterých je složená výsledná fotografie. Výsledné rozlišení je tedy počet pixelů na šířku x počet pixelů na výšku. U fotoaparátu schopného zaznamenat rozlišení 4 290 x 2 800 pixelů je výsledné rozlišení 12 megapixelů.

Možná jste už zaslechli, že rozlišení není tak úplně vypovídající a že telefon s nižším rozlišením fotoaparátu může být schopen vytvořit lepší fotografie, než ten, který disponuje vyšším rozlišením. Důvod je rozměr senzoru fotoaparátu. Představte si, že shodné rozlišení 10 megapixelů budete mít v mobilním telefonu, který má senzor o velikosti 6 x 4,5 mm. To stejné rozlišení může mít u digitální zrcadlovky, která má senzor o velikosti 25 x 17 mm. Je samozřejmé, že na menším senzoru jsou pixely více nahusto a nejsou schopny zachytit světlo tak dobře, jako ty na větším senzoru. A tak dochází ke vzniku šumu.

Pro zajímavost, FullHD televize má rozlišení cca 2 megapixely, 4K televize pak 8 megapixelů. Druhý pohled na počet megapixelů je když chcete fotky tisknout. Možná jste se setkali s pojmem počet pixelů na palec (označovaný anglickou zkratkou ppi). Obecně se má za to, že lidské oko je schopno rozlišit detaily do hodnoty 300 ppi. Aby jste vytiskli A4 fotografii v této kvalitě, musí mít zdrojová fotografie 9 megapixelů. Pro A3 potřebujete megapixelů 18 a pro fotku vytištěnou na formátu A2 je to už 36 megapixelů.

Autofocus

Aby fotografie vypadala ostře a byla dostatečně detailní, je nutné čip zaostřit (anglický výraz je focus, proto autofocus – něco jako samozaostření). To vlastně znamená, že svazek paprsků dopadá přímo na čip. Autofocus automaticky zaostřuje poté co stisknete spoušť. Chvilku (v závislosti na jeho kvalitě u daného telefonu) trvá než zaostří a poté dojde k pořízení fotografie. U mobilních telefonů je ve většině případů použit tzv. pasivní autofocus. Funguje tak, že porovnává kontrast scény a na jeho základě zaostřuje. Má problémy zaostřit, pokud jsou horší světelné podmínky nebo pokud scéna není dostatečně kontrastní. Další technologií je aktivní autofocus, který funguje na principu světelného paprsku.

Zoom

Všichni jsme se setkali s pojmy digitální a optický zoom. Jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je lepší? Optický zoom funguje na principu přiblížení obrazu za pomoci změny polohy čoček fotoaparátu. Výsledná kvalita obrazu je stejná, ať máte objekt zazoomovaný nebo ne. Naproti tomu digitální zoom funguje tak, že si fotoaparát „ořízne“ část obrazu a pak ji zvětší (dopočítá pixely) do požadované velikosti. Takto zazoomovaný obraz má výrazně horší kvalitu. Čím větší je míra zvětšení za pomoci digitálního zoomu, tím větší je zkreslení fotografie a obsahuje méně detailů.

Blesk

Na výběr jsou dvě technologie. Klasický LED blesk, který má obvykle výkon v řádu stovek luxů. A pak xenonový blesk, který dokáže scénu osvětlit až několika statisíci luxy. Jak vidíte, tak rozdíl je propastný. V naprosté většině telefonů najdete LED blesk. Ten má kromě svojí ceny ještě další výhodu a to, že dokáže osvětlit scénu na delší dobu. To se hodí například při natáčení videa v noci, kdy LED blesk soustavně svítí a přisvětluje scénu. Záblesk xenonového blesku má mnohonásobně větší výkon, ale trvá jen zhruba 100 milisekund.

Shrnutí

Světelnost chcete alespoň f/2,0 (čím menší je to druhé číslo, tím lepší)

(čím menší je to druhé číslo, tím lepší) Vybírejte přístroj vybavený autofocusem .

. Rozlišení chtějte minimálně 8 megapixelů .

. Pokud vám to rozpočet dovolí, chcete mobil s optickou stabilizací obrazu.

Jak fungují fotoaparáty v mobilech a z čeho se skládají

Úvod

Víte, kolik se ročně prodá mobilních telefonů s fotoaparátem? Za loňský rok to bylo okolo jedné a půl miliardy a tohle číslo stále roste (zdroj). Někteří z nás si ještě pamatují tu dobu, kdy jste pro nahrávání videa potřebovali samostatný přístroj v ceně několika desítek tisíc. Pro focení zase další, který sice nebyl tak drahý, ale přesto pár tisícovek stál. Fotoaparáty v telefonech ušli dlouhou cestu a z mizerných rozmazaných obrázků přešli na plnohodnotné fotografie, které se sice nemohou rovnat snímkům pořízeným ze zrcadlovek, ale pro běžné účely stačí. To jak to celé funguje je pro spoustu lidí trochu magie. Jak to vlastně funguje, když namíříte telefon a stisknete tlačítko pro pořízení fotografie? Světlo se přes optiku (čočky) fotoaparátu dostane na tzv. CMOS senzor. Výsledek pak obrazový procesor ISP transformuje na data a převede na fotografii, kterou vidíte na displeji telefonu. Všechny tyto komponenty mají svůj vliv na pořízení dobré fotky. To znamená 1) optika 2) senzor 3) obrazový procesor.

Asi největší problém, kterému výrobci mobilních telefonů čelí, jsou fyzické rozměry telefonu. Šířka moderních přístrojů je často pod 10 mm. Do toho prostoru se musí fotoaparát vejít a to si uvědomte, že nějaké místo zabírá třeba baterie. Druhým velkým problémem je cena. Levné telefony lze pořídit za zhruba 3 000 Kč. To je prodejní cena, výrobní musí být výrazně nižší. Nejdražší položkou většiny telefonů je displej, který často spolkne třeba polovinu ceny materiálu. Kolik tedy může zbývat na levný fotoaparát? 150 – 200 Kč? Z tohoto čísla je jasné, že nejčastěji používaný materiál bude plast.

Konstrukce

Fotoaparát v telefonu si lze představit jako malou kostku s rozměry mezi 5 – 6 mm, ze které kouká clonový otvor. To je takové to „oko“ na zadní straně vašeho telefonu. Nejsložitější součástí většiny mobilních foťáků je optická soustava (optika). To znamená sada nad sebou umístěných čoček se specifickým zakřivením. Jelikož jsou nad sebou, jsou nejvíce náročné na místo. Proto u některých modelů vystupuje optická soustava ze zad telefonu. Výrobce měl dvě možnosti. Buď udělat celý telefon tlustší. Nebo nechat optiku vyčuhovat ven. A kolik takových čoček v soustavě je? Mohou to být dvě u nejlevnějších přístrojů, až po šest čoček u těch nejlepších fotomobilů. Většinou se vyrábí z materiálu, který je docela podobný tzv. plexisklu.

Aby mohly čočky zaostřovat, musí být schopny se pohybovat směrem k nebo od senzoru. O to se stará jednoduchý elektromotor. Druhou možností je softwarové zaostření. To probíhá tak, že čočky hledají maximální kontrast dvou sousedících bodů (pixelů). Některé telefony pro zaostřování využívají i laserového infračerveného čidla. Díky němu ví optika jak daleko focený objekt je a pomáhá jí to v pořízení kvalitního snímku. Tento způsob, ale u mnoha telefonů nenajdeme a výrobci hledají spíše další cesty. Jednou z nich je i fázová detekce. Její princip spočívá v tom, že se paprsek procházející správně zaostřeným optickým systémem rozdělí na dva. Pokud není správně zaostřeno, každý z nich má jinou fázi a jsou vůči sobě posunuté. Elektronika to pozná a vydá signál motorkům, které posunou příslušné čočky tak, aby se fáze srovnaly. Díky tomu je možné rychle a snadno zaostřit, bez nutnosti hýbat s telefonem dopředu nebo dozadu od foceného objektu.

Výrobci

Telefony, se podobně jako auta, skládají z mnoha různých součástek, které vyrábí různé společnosti. Kvůli tomu jak roste trh s mobilními telefony, tak roste i trh s jejich komponentami. Dochází k postupné konsolidaci, kdy z původních desítek až stovek společností postupnými sloučeními a nákupy vzniká několik silných hráčů. Takže se může stát, že různé značky telefonů mohou mít stejný, nebo skoro stejný fotoaparát. Tím myslím optiku nebo senzor. Kde je prostor pro odlišení (a překonání konkurence) největší, jsou algoritmy, které tvoří finální fotografii. To se projevuje zejména u dražších značek, které mají prostor a finance na takový vývoj. To také stojí za rozdílem u dvou stejně vyfocených fotografií, dvěma různými špičkovými fotomobily. Postavte vedle sebe nové nejvyšší řady Samsungu, Applu nebo Google Pixelu a u každé z nich bude podoba fotografie trochu jiná. Často ani nelze říct, která z nich je objektivně nejlepší, protože drobné rozdíly v barevném podání či sytosti, svádí k subjektivnímu hodnocení.

Asi nejznámějším výrobcem CMOS čipů je japonská společnost SONY. Její podíl na celkové produkce je odhadovaný na zhruba 50%. Její čip Exmor IMX lze najít například v LG G6 (IM258), Galaxy S8 (IMX333) nebo Xiaomi MI 5S (IMX378). Dalšími významnými výrobci je jihokorejský gigant Samsung nebo americká firma OmniVision. U čoček patří mezi nejvýznamnější výrobce Largan Precision z Taiwanu, Sunny Optical ze stejné země a dalším významným hráčem je japonský Kantatsu. Vývoj v této oblasti postupuje mílovými kroky kupředu a moc se těším, čeho budou fotoaparáty v mobilních telefonech schopny za pár let.

CMOS senzor

CMOS (zkratka Complementary Metal Oxide Semiconductor) senzor si můžete představit jako klasický čip, který má za úkol zaznamenat světlo dopadající na něj skrze optiku. Většinu jeho povrchu tvoří vrstva, která detekuje světlo. A kolik světla dokáže detekovat? To určuje všem známá jednotka megapixelů. Když je u telefonu uvedeno 10 megapixelů, tak to znamená, že na povrchu jeho CMOS senzoru je 10 000 000 jednotlivých bodů (pixelů), které snímají světlo. Tedy CMOS senzor vlastně zachycuje jen odstíny světla, tedy černobílé. A jak se na fotografii dostanou barvy? To je díky tzv. Bayerově masce. Jedná se o pole barevných filtrů, které se používá k filtraci světla, které dopadá na CMOS senzor. Maska má podobu šachovnice a nachází se nad detektory světla na senzoru. Každé políčko této šachovnice se skládá ze tří základních RGB barev (červená, zelená a modrá), které propouští jen vlnovou délku dané barvy.

Fotografie, kterou byste viděli takto zachycenou, a nijak dále neupravenou by vás překvapila. Měla by zelený nádech. To kvůli Bayerově masce, ve které je zelených filtrů stejně jako červených a modrých dohromady. Lidské oko je totiž na zelenou barvu citlivé. Představte si, že fotíte čistou modrou hladinu moře. I tento snímek by obsahoval jen 25% modrých pixelů, 25% červených a 50% zelených. O finální magii a přetvoření na úchvatnou fotografii se stará obrazový procesor. Není fyzicky přítomen v malém bloku fotoaparátu, ale je integrován přímo do základního centrálního čipu mobilu. Postará se o úpravu barev, doostření a uložení fotky ve formátu JPG. Moderní obrazové senzory vykonají před uložením fotografie až padesát kroků.

Obrazové procesory

Pokročilé algoritmy, mezi které patří i tolik populární HDR+, dokáží úplné zázraky. Konkrétně vytvořit snímky s vysokým dynamickým kontrastem. Ty vznikají tak, že fotoaparát pořídí ve velmi rychlém sledu třeba deset snímků za sebou. A každý z těchto snímků má odlišnou hodnotu jasu. Takže máme přeexponované i podexponované snímky. Všechny tyto snímky obrazový procesor spojí do jednoho, kdy pro jednotlivé části fotografie vybere ty nejvhodnější části z oněch deseti snímků, aby měla výsledná fotografie maximální možný kontrast. Další sofistikovanou metodou je tzv. portrétový mód, který zaostří na osobu nebo obličej a pozadí nechá rozmazané. I to je práce softwaru a obrazového procesoru.

Stabilizace

Další důležitou věcí je stabilizace obrazu, která je podstatná zejména při natáčení videa. Ideální je optická stabilizace, která slouží k eliminaci jemného a přirozeného třesu rukou, kterého si ani nejsme sami vědomi. Fyzicky se o ni stará opět optická soustava a malý elektromotor. Další v pořadí je softwarová stabilizace. Při ní procesor sleduje rozdíl mezi jednotlivými snímky videa (video není nic jiného, než série extrémně rychle za sebou pořízených fotografií) a porovnává je s daty z gyroskopu. Díky tomu dokáže odhadnout, zda je pohyb přirozený a úmyslný, nebo zda se jedná o jemné a neúmyslné chvění. V tom druhém případě pak snímky upravuje a snaží se dopady neúmyslného pohybu minimalizovat.

Test fotomobilů 2017 (starší test)

V nejvyšší kategorii máme schválně dva modely. Prvním je zástupce operačního systému Android.

Samsung Galaxy S8

Rozlišení fotoaparátu 12 megapixelů Světelnost fotoaparátu f/1,7 Optická stabilizace obrazu ano Optický zoom ne Blesk dvojitý Sekundární fotoaparát 8 megapixelů Rozlišení videa 4K

Parametry telefonu:

5,8 palců, 155 gramů, 4 GB RAM, 64 GB paměti, 3 000 mAh kapacita baterie, voděodolný, čtečka otisku prstů

4K rozlišení videa

super fotky v noci

top kvalita pro náročné

Oproti staršímu modelu Galaxy S7 toho na první pohled nenabízí mnoho nového, ale naštěstí tomu tak není. Rozlišení fotoaparátu zůstalo na 12 megapixelech. Taktéž světelnost má stále f/1,7 a beze změny je optická stabilizace obrazu. Ale k výrazným změnám došlo na poli softwarového zpracování fotografie za pomoci technologie HDR. Další výhodou je přidání samostatného procesoru, který snímá několik snímků za sebou a poté je sloučí do jediné fotky. Díky tomu dochází k redukci šumu a finální fotografie je mnohem ostřejší. Zorný úhel čočky je 77°, je vybavena technologií Dual Pixel. Přístroj má dvě fotodiody, a díky tomu rychleji a přesněji ostří než přístroje, které mají k dispozici pouze jednu.

Galaxy S8 je v současné době nejlepší mobilní telefon pro focení v noci. K tomu mu napomáhá dvojitý LED blesk. Dokáže zachytit více detailů, bohatší barvy a ostřejší obraz něž konkurence. Jak se od špičkového modelu očekává, můžete nahrávat video buď ve fullHD a 60 snímcích za vteřinu nebo ve 4K a 30 snímcích za vteřinu. Kvalita obrazu i zvuku je fantastická. Fotografie lze ukládat i v bezztrátovém RAW formátu, aby jsme je mohli editovat v počítači v maximální možné kvalitě. Z pohledu bezpečnosti je milé, že čočka foťáku skoro nevyčnívá z těla telefonu a je chráněna odolným sklem Gorilla Glass 3. Galaxy S8 je voděodolný, takže se nemusíte bát natáčení či focení za deště. Můžete natáčet i pod vodou (telefon by měl vydržet až 30 minut v hloubce 1,5 metru), ale tam narazíte na to že tlak vody občas simuluje dotyk na obrazovku a natáčení se vám vypne.

Výtečný je i přední fotoaparát, který má širokoúhlou čočku. Má 8 megapixelů a opravdu se ho nemusíte bát používat, protože snímky z něj jsou více než použitelné. Má zorný úhel 80° a na přední kameru skvělou světelnost f/1,7. Dále má autofocus i optickou stabilizaci videa. Proto vám bude skvěle sloužit, pokud ji připevníte na selfie tyč. Obraz bude ostrý a přechody u videa plynulé.

Ačkoliv rozdíly v kvalitě fotek u high-endových telefonů nejsou příliš velké, je podle nás Galaxy S8 aktuálně ten nejlepší fotomobil na trhu.

Zjistit cenu

Nejvyšší kategorie se dělí na zastánce platformy Android a příznivce Applu. Musíme proto nabídnout zhodnocení pro zástupce obou kategorií. Androidí Galaxy S8 máme za sebou a nyní je čas na nakousnuté jablko.

Apple iPhone 7 Plus

Rozlišení fotoaparátu (2x) 12 megapixelů Světelnost fotoaparátu f/1,8 Optická stabilizace obrazu ano Optický zoom ano Blesk (2x) dvojitý Sekundární fotoaparát 7 megapixelů Rozlišení videa 4K

Parametry telefonu:

5,5 palců, 188 gramů, 3 GB RAM, 32 – 256 GB paměti, 2 900 mAh kapacita baterie, voděodolný, čtečka otisku prstů

Optický zoom

Skvělý obraz i zvuk u videa

Výborný portrétovací mód

Přední kamera má 7 megapixelů a vzadu jsou kamery dokonce dvě. Každá z nich má 12 megapixelů. Světelnost je f/1,8 u hlavní zadní čočky a f/2,8 u druhé. Standardně se používá hlavní čočka. Pokud chcete využít optického dvojnásobného zoomu, pořídí se snímek druhou čočkou. Jak vidíte ze světelnosti druhé čočky, za horšího světla příliš kvalitní snímek nedostanete. V praxi to znamená, že můžete fotografovaný objekt fotit jakoby z dvojnásobné blízkosti a to bez ztráty kvality (za denního světla). Pozor na to, že při dvojnásobném optickém zoomu nefunguje optická stabilizace obrazu a proto musíte mít pevnou a klidnou ruku.

Dost možná jste už slyšeli o funkci portrét, kterou tento iPhone nabízí. Ten za vás zaostří na objekt na popředí a pozadí naopak rozostří. Výsledek vypadá výborně. Podobného efektu můžete docílit i ostatními telefony, chce to ale manuální nastavení, jak jsme si vysvětlili v úvodu u popisu toho, jak funguje clona. S iPhonem to jde samo a automaticky. Stejně jako špičkový model od Samsungu je i iPhone 7 voděodolný a splňuje certifikaci IP 68. Focení za deště či pod vodní hladinou proto není žádný problém. Nově umí i ukládání do RAW formátu pro následnou editaci na počítači bez ztráty kvality.

Používání fotoaparátu během noci dává slušné výsledky, Samsung má ale za těhle podmínek navrch. Přesto jsou takto pořízené snímky či video použitelné a poměrně detailní i ostré. I tento přístroj je vybaven duálním LED bleskem. Přesnější by bylo říct, že je vybaven dvěma duálními blesky. Oba mají rozdílnou hodnotu svítivosti a telefon se sám rozhodne, který z nich použije s ohledem na množství okolního světla. I zde můžete video nahrávat ve 4K při 30 snímcích za vteřinu, či 60 snímcích ve fullHD. Kvalita obrazu i zvuku je i v tomto případě na výbornou.

iPhone 7 Plus je vynikající fotomobil, který jen těsně zaostává za S8. Upřímně ten rozdíl není tak výrazný, aby donutil příznivce Applu přejít na Android. Pokud vám vyhovuje iOS, tak si stejně koupíte iPhone. Nebude mít tak dobré fotky za horšího osvětlení, ale zase máte k dispozici optický zoom. A ten se taky hodí

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.