Nejlepší mobilní telefony 2021 + recenze
Jaký mobil si koupit?
V případě, že hledáte nejlepší mobily, které se aktuálně na našem trhu nacházejí, Test Magazín vám je představí. Pokud chcete být majitelem nejlepšího smartphonu, máme pro vás přehlednou tabulku TOP 3 mobilních telefonů, které nabídnou enormní výkon, perfektní parametry fotoaparátu a mnoho další přidané hodnoty. Kvalita něco stojí a levnější modely byste ve třídě prémiových telefonů hledali marně, ovšem v jistém pojetí můžete i mezi nimi najít cenově výhodnější modely.
Víťaz testu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Nejvýkonnější procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovací frekvence, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormně kvalitní fotoaparát (108 Mpx). Zobrazit více info
Smartphone s nejlepším poměrem výkonu a kvality, zároveň nabízí bohatou funkcionalitu a enormně kvalitní fotoaparát. Srdcem telefonu je nejvýkonnější procesor na trhu Exynos 2100. Systém je velmi svižný a rychlý. Telefon má skvělý 6,8" Dynamic AMOLED displej, který nabídne obraz v Quad HD kvalitě. Výsledný efekt vylepšuje i 120 Hz obnovovací frekvence. Displej chrání ochranné sklo Gorilla Glass Victus. 5 000 mAh akumulátor můžete nabíjet bezdrátově nebo výkonem 25 W.
Cenový trhák Sony Xperia 1 II Procesor Snapdragon 865, 4K displej, 256 GB interní paměť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě, 4 000 mAh baterie, Qi bezdrátové nabíjení. Zobrazit více info
Zaujme především kvalitním 4K displejem a také skvělou soustavou fotoobjektivů. Telefon nemá nouzi o výkon, poháněný je procesorem Snapdragon 865, spolupracuje s operační pamětíu 8 GB a operačním systémem Android 10.0, kterému Sony dodalo více zajímavých vylepšení. Telefon podporuje 5G síť a také NFC. Má k dispozici i slot pro SD kartu, avšak nelze ho využívat jako Dual SIM telefon. Nechybí ani Qi bezdrátové nabíjení.
Náš TIP Xiaomi Mi 11 Ultra 5G Osmijádrový procesor Snapdragon 888, 6,81" AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, trojice výkonných fotoobjektivů 50 + 48 + 48 Mpx, 5 000 mAh baterie, rychlonabíjení výkonem 67 W. Zobrazit více info
Jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu s velkým AMOLED 6,81" displejem se 120Hz obnovovací frekvencí. Hardware běží díky 8jádrovému procesoru Snapdragon 888. Na zadní straně má trojici výkonných fotoobjektivů 50 + 48 + 48 Mpx, ale také druhý, 1,1 palce velký displej. Bateria má kapacitu 5 000 mAh. Velkou výhodou je rychlonabíjení výkonem až 67 W a také možnost reverzního dobíjení. Videozáznam je možné natáčet až v 8K kvalitě.
Hodnocené parametry
Při hodnocení mobilních telefonů je nutné si určit metodiku testování, na jejímž základě jsou jasně určeny hodnocené parametry. U prémiových telefonů hraje nejdůležitější roli software a kvalita snímků fotoaparátu. Majitele takových telefonů však také zajímá design a s ním spojená kvalita materiálů, které jsou použity. Smartphony v prémiové třídě také nabízejí bohatou funkcionalitu a konektivitu. Důležité jsou rovněž reference spotřebitelů a žebříčky výkonnosti telefonů, které jsou sestavované na základě výkonu procesoru a celkových reakcí systému.
Výkon procesoru Operační a interní paměť Fotografie a video Ovládání Funkcionalita a konektivita Velikost displeje Výdrž baterie Design
Do našeho srovnávacího testu se dostaly mobilní telefony, které jsou dostupné na tuzemském trhu, s operačním systémem Android nebo iOS. Dostupnost daných modelů jsme ověřovali přes portál Rovněž jsme čerpali z databází internetových obchodů, jako jsou či Do našeho testu se dostaly telefony Samsung, mobily Apple či smartphony od společnosti Asus. Nechyběly ani prémiové mobily Xiaomi, Huawei a mezi nejlepší telefony se dostala také značka OnePlus. Srovnání smartphonů obsahuje nejen technické parametry a informace z odborných testů (např. AnTuTu benchmark), ale také důležité poznatky z praxe – reference spotřebitelů.
Proč důvěřovat našemu testu? Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu. Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze prémiových mobilních telefonů
V kategorii prémiových telefonů je řada zástupců, kteří splní nároky i těch nejnáročnějších spotřebitelů. Naše recenze mobilních telefonů jsou nezávislé a soustředí se na objektivní srovnání parametrů. Žádný výrobce ani prodejce není zvýhodněný, i proto přináší Test Magazín transparentní srovnávací testy, které mají spotřebiteli pomoct vybrat si ten nejlepší mobil. Vždy se však musíte rozhodovat na základě vlastních preferencí. Kromě recenzovaných telefonů přinášíme i kvalitní alternativní produkty, které se v konkurenci rozhodně neztratí.
Víťaz testu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Nejvýkonnější procesor na trhu Exynos 2100, 6,8" Dynamic AMOLED displej, 120 Hz obnovovací frekvence, 5 000 mAh akumulátor, bohatá funkcionalita a enormně kvalitní fotoaparát (108 Mpx). Prohlédnout nejlepší nabídku
Vlajková loď společnosti Samsung se tentokrát nespoléhala na vývojáře společnosti Qualcomm, ale vsadila na procesor z vlastní dílny, aktuálně nejvýkonnější procesor na trhu – Exynos 2100. Samsung Galaxy S21 s přehledem zvládne i takové věci, jako natáčení 8K videa. Procesoru sekunduje 16 GB operační paměť a 512 GB úložiště. Trocha nepochopitelná je absence SD slotu na paměťové karty, ale vzhledem k objemu interního úložiště to nebude velká komplikace. Telefon také můžete používat jako Dual SIM telefon se dvěma nano SIM kartami. Softwarovou výbavou je Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Celé rozhraní je velmi intuitivní a přehledné. Velmi silnou stránkou smartphonu je jeho 6,8 palců velký displej s technologií Dynamic AMOLED. Ten je schopný zobrazovat obraz v Quad HD kvalitě a také můžete regulovat i obnovovací frekvenci od 10 do 120 Hz.
Displej je zakřivený a rámečky jsou tak minimální. Použité je zároveň ochranné sklo Gorilla Glass Victus, displej reaguje i na ovládání perem Samsung S Pen. V rukách se přes jeho velikost a hmotnost drží velmi pohodlně. V displeji je také zabudovaná velmi rychlá a komfortní ultrazvuková čtečka otisků prstů, která opravdu dělá radost i více zákazníkům. Designově jde o perfektně zvládnutý kousek a důkazem jsou i kvalitní materiály. Ačkoliv vystouplá část fotoobjektivu na zádech se nelíbí všem spotřebitelům. S výdrží je to u těchto telefonů podobné – jeden až jeden a půl dne v závislosti na náročnosti využití. Samsung Galaxy S21 Ultra je vybavený 5 000mAh baterií, ale vzhledem k velkému displeji je výdrž baterie standardem. Nechybí možnost bezdrátového nabíjení a také nabíjení adaptérem USB-C výkonem 25 W.
Telefon podporuje 5 G frekvenci a také inteligentní připojení k počítači Samsung Dex, kterým připojíte telefon k monitoru nebo televizi. Bez hanby je možné říct, že nejlepší fotomobil je právě Samsung Galaxy S21 Ultra. Disponuje 108 Mpx hlavním objektivem s laserovým zaostřováním a doplněný je o dva 10 Mpx teleobjektivy s 3x a 10x optickým zoomem a 12 Mpx širokoúhlým snímačem. Fotoaparát nemá problém dělat kvalitní snímky nejen za světla, ale i za tmy či za šera. Fotoaparáty jsou zároveň nesmírně inteligentní, barvy dokážou perfektně saturovat a ostrost není vůbec přehnaná. Oproti Apple iPhone 12 Pro Max nabídne mnohem autentičtější záběry při horším světle a nabídne všeobecně víc režimů, fotoaparát je komplexnější a dokazuje to i stabilizace videa. Nepochybně si pozornost zaslouží i 40 Mpx přední kamera.
Velikost úhlopříčky: 6,8" ● Rozlišení displeje: Dynamic AMOLED 2x – 3 200 x 1 440 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Exynos 2100 ● Interní paměť: 512 GB ● Operační paměť: 16 GB ● Hlavní fotoaparát: 108 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Přední fotoaparát: 40 Mpx ● Dual SIM: ano/bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 227 g
Cenový trhák Sony Xperia 1 II Procesor Snapdragon 865, 4K displej, 256 GB interní paměť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě, 4 000 mAh baterie, Qi bezdrátové nabíjení. Prohlédnout nejlepší nabídku
Telefon, který mile překvapí a konkurence by si z více inovativních prvků mohla brát příklad. V úvodu musíme uvést kvalitní HDR displej s úhlopříčkou 6,5 palce a technologií OLED. Ačkoli má 4K displej jen 60 Hz, výraznější nedostatky nemá a je velkým pozitivem. Volit můžete dokonce více režimů obrazovky. Hardware běží díky procesoru Snapdragon 865, přestože je už dnes vrcholem Snapdragon 888, Sony Xperia 1 II je vcelku slušně optimalizovaná a výkon určitě nechybí. Android 10.0 dostal od Sony pár vylepšení, především co se ovládání týká. Místy však spotřebitelé postřehli drobné prostoje a záseky. Možná by „Xperii“ svědčila víc větší než 8 GB operační paměť. Úložiště je dost, 265 GB není málo a navíc je k dispozici také slot pro SD kartu.
Daní za kvalitní 4K displej je rozhodně výdrž baterie – 4 000 mAh. S výdrží jeden den můžete počítat, ale na víc než 24 hodin spíše ne. Oproti konkurentům Sony výrazněji zaostává. Každopádně záleží na uživateli a frekvenci používání. K telefonu je přibalený 18 W adaptér a velké rychlosti se při nabíjení nedočkáte. Dokoupit je možné 21W adaptér, ale rozdíl v rychlosti nabíjení je podle odborných testů minimální. Qi bezdrátové nabíjení však ve výbavě je, stejně jako funkce NFC, 5G, čtečka otisků prstů na boku telefonu a také vcelku slušné stereo reproduktory. V porovnávacím testu prémiových telefonů vítáme i 3,5mm jack, který už není takovou samozřejmostí. Na našem trhu není dostupná Dual SIM varianta, proto můžete využívat jen jednu SD kartu a jednu SIM kartu.
Fotoaparát od Sony nezklamal ani u předchůdce a odborné testy vyhodnotily, že v případě Sony Xperia 1 II je ješte o krok napřed. Na zadní straně je ve své podstatě trojice objektivů. Všechny mají shodně po 12 Mpx. Hlavní objektiv Exmor IMX557, pro zaostřování záběrů je tu 12 Mpx teleobjektiv a také nechybí ani vychvalovaný 12 Mpx širokoúhlý objektiv. A čtvrtým, ne úplně plnohodnotným prvkem je malý 3D iToF senzor, který si skvěle poradí s hloubkou záběrů. Na výběr je v Sony dokonce dvojice aplikací, které na focení můžete využít, záleží na tom, se kterou se naučíte pracovat. K dispozici je i množství režimů. Slunce, šero či tma, opravdu si hlavní fotoaparát poradí za každých podmínek. Vydařený je i 3x optický zoom. Detaily v noci možná nejsou takové jako například u Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ten je však i s cenou někde úplně jinde. Celkově dává u Sony smysl i kvalitní videozáznam a přední 8 Mpx objektiv na selfie záběry. Soustava objektivů je u Xperie opravdu velmi dobře sestavená a ze záběrů je cítit velkou kvalitu.
Velikost úhlopříčky: 6,5" ● Rozlišení displeje: OLED – 3 840 x 1 644 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 865 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 8 Mpx ● Dual SIM: ne ● Kapacita baterie: 4 000 mAh ● Hmotnost: 181 g
Náš TIP Xiaomi Mi 11 Ultra 5G Osmijádrový procesor Snapdragon 888, 6,81" AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, trojice výkonných fotoobjektivů 50 + 48 + 48 Mpx, 5 000 mAh baterie, rychlonabíjení výkonem 67 W. Prohlédnout nejlepší nabídku
Nepochybně, Xiaomi Mi 11 je v tomto segmentu unikátním telefonem, který je nejvýkonnějším u tohoto čínského výrobce. V profesionálním rankingu AnTuTu se dokonce mobil řadí celkově na druhé místo ve výkonnosti. Nelze se divit, vždyť jádrem telefonu je Snapdragon 888. Xiaomi je vybavené 12GB operační pamětí a 256GB úložištěm (dostupná je i verze s 512 GB). Telefon spolupracuje s operačním systémem Android 11 s nadstavbou MIUI 12.0.6.0. Odborné testy hůře hodnotily ovladatelnost systému a některé úkony, které jsou v případě Mi 11 Ultra trochu méně intuitivní. Spolu s grafickým čipem Adreno 660 a 2,84 GHz frekvencí procesoru však má telefon výkonu na rozdávání. Absentuje sice slot na SD kartu, ale při kapacitě úložiště 256 GB to není žádná komplikace a máte tak v rukách perfektní herní telefon.
Vychválit musíme i displej s technologií AMOLED se 120 Hz. Displej má úctyhodných 6,81 palců a nabízí rozlišení Quad HD+. Konkurenční Apple iPhone 12 Pro Max překonává v tomto směru na plné čáře. Uživatelé si velmi pochvalují i reakce optické čtečky otisků prstů. Displej je po okrajích mírně zahnutý, což někteří spotřebitelé považují za nevýhodu. To, že na zadní straně najdete i druhý displej, je opravdu unikátem a tímto prvkem je Xiaomi Mi 11 Ultra jedinečný. Má 1,1 palce a má čtyři funkce. Dokáže zobrazovat vámi zvolenou fotografii, nápis, čas a datum a také funguje jako zrkadlo, když chcete fotit selfie zadním fotoaparátem. Také funguje jako notifikační dioda. Tomuto vylepšení by se dalo dopřát i větší funkcionality. S výdrží je na tom mobil skvěle. 5 000 mAh baterie je podobná jako u konkurence, brát do úvahy je třeba i zadní displej. Přesto vydržet den je pro něj hračkou a není třeba příliš Xiaomi šetřit a zvládne i 48 hodin. Čím však potěší uživatele, je možnost rychlonabíjení výkonem až 67 W (adaptér v balení), 50 W bezdrátové nabíjení, a dokonce díky 10W reverznímu dobíjení nabijete i další vaše zařízení.
V balení najdete i průhledný plastový kryt a USB-C kabel. Zadní fotoaparát je na první pohled překvapením – na zadní straně působí tak trochu autisticky. O tom, že patří objektivy ke špičce, se nelze dohadovat. Odborné testy hodnotily 50Mpx hlavní objektiv velmi kladně, bez 48Mpx teleobjektivu a 48Mpx širokoúhlého objektivu byste se však tak expozičně kvalitních snímků nedočkali. Spotřebitelé velmi ocenili i 120x zoom, který je trochu přehnaný, ale ne odfláknutý. Překvapivě si objektiv místy nedokázal poradit s ostrostí a při tmavších záběrech se objevilo víc šumu. Jeden z nejlepších fotomobilů však z našeho pohledu Xiaomi Mi 11 Ultra určitě je. Perfektní kondici dokazuje i videozáznam ve 4K lebo 8K kvalitě s dokonalou stabilizací. Občas se dočkáte trochu přeexponovaných barev. V nočním režimu však záběry mile překvapily.
Velikost úhlopříčky: 6,81" ● Rozlišení displeje: AMOLED – 3 200 x 1 440 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 12 GB ● Hlavní fotoaparát: 50 + 48 + 48 Mpx ● Přední fotoaparát: 20 Mpx ● Dual SIM: ano/nanoSIM /bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 5 000 mAh ● Hmotnost: 234 g
Apple iPhone 12 Pro Max Procesor Apple A14 Bionic, 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technologií, odolnost IP68, 3 687 mAh baterie, trojitý fotoaparát s 12 Mpx objektivy, 4K videozáznam a kvalitní mikrofon. Prohlédnout nejlepší nabídku
Aktuálně nejlepší mobilní telefon s operačním systémem iOS. iPhone 12 Pro Max je reprezentantem dokonalosti, kterou představuje společnost Apple. Oproti iPhone 11 si prošel více, ne tak výraznými, změnami a ačkoliv výkonem procesoru Apple A14 Bionic nekonkuruje nejlepším Snapdragonům nebo Exynosu 2100, díky perfektní optimalizaci, zvětšené kapacitě 6 GB RAM je systém svižnější a rychlejší než kdykoliv předtím. Spotřebitelé i zahraniční testy se shodují v tom, že iPhone 12 Pro Max je už na první pohled krásný telefon. 6,7" displej Super Retina s XDR OLED technologií je super, ale přece jen oproti konkurentům, především hlavnímu konkurentovi Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, jsou reakce na displeji pomalejší. Důvodem je nižší obnovovací frekvence displeje a oproti Samsungu chybí i Always-on režim obrazovky.
Ke kvalitě zpracování nemáme výhrady my a ani spotřebitelé. To, že má telefon 226 g a větší rozměry, nelze brát jako nevýhodu, v této třídě mobilů jsou tyto parametry standardem. Apple navíc disponuje odolností IP68 a telefon má v hloubce 6 metrů vydržet až 30 minut. Smířit se nadšenci Apple musí s tím, že USB-C jednoduše v nabídce není a iPhone využívá svůj Lighting konektor (max. výkon 20 W), takže bez něho ani na krok. Telefon je však možné nabíjet i bezdrátově. Výdrž baterie je standardní kolem jednoho, maximálně jeden a půl dne, a tedy nijak nepřekvapí. Výdrž 3 687 mAh baterie je tedy velmi podobná jako u konkurenčního Samsungu S21 Ultra, a to přesto, že ten má větší kapacitu baterie, ale zároveň o 0,1 palce větší displej. Přestože v případě „dvanáctky“ displej narostl, uživatelé mají výhrady k rozmístění widgetů a ikonek, které je stejné jako v případě menšího sourozence Mini s menším displejem.
Uvedený výkon je absolutní dominantou mezi iPhony a i všeobecně se výkonem iPhone 12 Pro Max neztratí ani v konkurenci. S fotoaparátem je to jedna báseň a až na konkurenční Samsung Galaxy S21 Ultra ho nepřekoná nic. Trojitý fotoaparát skládající se z hlavního, širokoúhlého a teleobjektivu nabídne opravdu hodnotné záběry. Všechny objektivy mají 12 Mpx, umělá inteligence to občas přežene se saturací barev, zvlášť při horším světle a ostrosti je někdy méně než by se žádalo, ale širokoúhlé záběry jsou na perfektní úrovni. Škoda jen, že nabídne jen 2,5 optický zoom, což na konkurenci nestačí. Selfie kamera má 12 Mpx a nachází se v poměrně „obrovském“ výřezu i spolu s nějakými těmi senzory. Odborné testy mírně kritizovaly problém se zaostřením. Co však milují milovníci Instagramu, je videozáznam a kvalitní mikrofon – zřejmě nejlepší, jaký u smartphonu můžete najít. Videozáznam je ve 4K kvalitě při 60 fps, potěšila by trochu lepší optická stabilizace.
Velikost úhlopříčky: 6,7" ● Rozlišení displeje: Super Retina XDR OLED – 2 778 x 1 284 px ● Operační systém: iOS 14.2.1 ● Procesor: Apple A14 Bionic ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 6 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 12 Mpx ● Dual SIM: ano/bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 3 687 mAh ● Hmotnost: 226 g
Huawei Mate 40 Pro Procesor Kirin 9000, 6,76" OLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz, 4 400 mAh baterie, 50 + 20 + 12 Mpx fotoaparát, 4K video se 60 fps, podpora 5G sítě. Prohlédnout nejlepší nabídku
Už na první pohled je Mate 40 Pro jiný telefon. Oproti mnohým konkurentům působí místy hodnotněji, materiály jako hliník a sklo jsou zárukou kvality a přes velikost a váhu 212 gramů se telefon perfektně drží v ruce. 6,76" velká úhlopříčka využívá OLED technologii (podpora HDR10) a má obnovovací frekvenci 90 Hz. Displej je zahnutý do boků, což se může i nemusí někomu líbit. Většina spotřebitelů však pochopení nenašla. Reakce displeje jsou velmi rychlé a skvěle funguje i 3D Face Unlock či v displeji integrovaná čtečka otisků prstů. Hlavním designovým prvkem, který telefon odliší, jsou do kruhu uspořádané fotoobjektivy. S výkonem Huawei „vlajková loď“ rozhodně nemá problém a procesor Kirin 9000 dosáhl i v AnTuTu benchmarku skvělé výsledky. Hardware je doplněný o 8 GB RAM a 256 GB integrované paměti.
V našem porovnávacím testu však nesmíme opomenout zásadní fakt, který může mnohé odradit. Kvůli americkým sankcím Huawei stále nemůže podporovat Google služby. Huawei Mate 40 Pro je tak neplnohodnotný Android (Android 10.0 s nadstavbou EMUI 11) a tento nedostatek je jen velmi těžké překousnout. Výrobce se snaží tento nedostatek odstranit, ale alternativní aplikace jsou jen náplastí. Z předešlých telefonů Huawei však víme, že Google je možné do telefonu neoficiální cestou dostat – stačí trochu „googlit“. Dále však musíme pochválit výdrž telefonu. Odborné testy prokázaly, že Huawei je na tom se spotřebou velmi dobře, 4 400 mAh není zázrakem, ale systém pohání úsporný Kirin 9000. Bez problémů vydrží 2 dny. 66 W rychlonabíjení nebo 50 W bezdrátové nabíjení je opětovně velkým bonusem. Velmi podobně je na tom s výdrží a rychlým nabíjením i konkurenční OnePlus 9 Pro 5G.
Po hardwarové stránce je Huawei Mate 40 Pro lukrativní nabídkou, ale bez Googlu většina potenciálních zákazníků ohrne nosem, což prokázaly i víceré reference. Přesvědčit ještě některé může čtveřice fotoaparátů s famózními parametry. Tři zadní objektivy dokážou obstarat opravdu kvalitní záběry – použitý je 50 Mpx hlavní snímač, doplněný o 20 Mpx širokoúhlý objektiv a 12 Mpx teleobjektiv. Telefon perfektně zoomuje, dokáže zaostřit na podstatné detaily a má i skvělý dynamický rozsah. Pětinásobný optický zoom je vskutku efektivní a Huawei má podle zahraničních testů jeden z nejlepších teleobjektivů na trhu. Zoomovat můžete i víc, ale počítejte s tím, že umělá inteligence už sehraje větší roli. Pro použití v noci se už najdou i lepší fotomobily, což neznamená, že se na noční fotky nedá dívat. Při kladných hodnoceních zůstaneme, protože selfie záběry z 13 Mpx předního objektivu jsou vskutku luxusní. Zadní objektiv zvládne točit i 4K video se 60 fps.
Velikost úhlopříčky: 6,76" ● Rozlišení displeje: OLED – 2 772x1 334 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Kirin 9000 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 8 GB ● Hlavní fotoaparát: 50 + 20 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 13 Mpx ● Dual SIM: ano/hybridní slot ● Kapacita baterie: 4 400 mAh ● Hmotnost: 212 g
OnePlus 9 Pro 5G Procesor Snapdragon 888, 6,7" displej s technologií LTPO AMOLED, 2K rozlišení displeje s Quad HD+, 4 500 mAh baterie, 48 + 50 + 8 + 2 Mpx fotoaparát. Prohlédnout nejlepší nabídku
Mezi elitní společností se také ocitl čínsko-švédsko-japonský výrobce OnePlus. V tomto případě slavnějším konkurentům sekunduje OnePlus 9 Pro, který na první pohled působí jako uhlazený elegán. V útrobách se však skrývá výkonný procesor Snapdragon 888. Velkou hrozbou je tak pro Samsungy i americký Apple. Především výkonem totiž konkuruje těm nejlepším. Nabídne i 12 GB operační paměť RAM a 256 GB interního úložiště, ačkoliv také bez podpory SD karet. 2,84 GHz procesor s 8 jádry však nouzi o výkon nemá. Systém běží na Androidu s nadstavbou OxygenOS 11.2.2, která OnePlus dělá ještě přátelštějším a funkcemi užitečnějším. Od Always-on displeje až po animace čtečky otisků prstů přes tvar ikonek na ploše, jednoduše, optimalizace je silnou stránkou modelu 9 Pro.
Uživatelé kromě výkonu a „user friendly“ filozofie velmi oceňují i konektivitu – NFC, 5G, Wi-Fi 6 a výdrž baterie. 4 500 mAh není úplně přelomových, ale úspora energie má v případě telefonu OnePlus 9 Pro opravdu význam. Skutečná síla telefonu je však i v tom, že nabídne extrémně rychlé nabíjení výkonem až 65 W a adaptér je přímo v balení. Bezdrátové nabíjení výkonem 50 W je také významným počinem. Rovnat se v tomto směru může s o pár stovek dražším Xiaomi Mi 11 Ultra 5G. Design telefonu je skutečně něčím jiným, ačkoliv se to tak nemusí jevit na první pohled. Telefon nemá malé rozměry, pro menší ruce může být trochu méně vhodný, ale konstrukčně OnePlus není co vytknout. Telefon vypadá opravdu prémiově a lesklý zadní kryt s metalickým logem je opravdu exkluzivitou. Podobný specifický designový podpis má snad jen samotný Apple. Ten také nemá 3,5mm jack.
Na zadní straně elegantní linii narušuje jen od okraje vzdálený a vystouplý modul fotoobjektivů. Vepředu je dominantou 6,7" displej s technologií LTPO AMOLED. Jde o vylepšený OLED displej s nižší energetickou náročností a přitom až 120 Hz obnovovací frekvencí. Úchvatné 2K rozlišení displeje s Quad HD+ opravdu konkuruje i takovému Samsungu Galaxy S21 Ultra. Odborné testy velmi pozitivně hodnotily i fotografie, které OnePlus 9 Pro zvládlo vyhotovit. Oproti osmé generaci se 48 Mpx hlavní objektiv posunul dál a s ním i 50 Mpx širokoúhlý snímač. O ostrost záběrů se stará 8 Mpx teleobjektiv s 3,3x zoomem. Zapomenout nemůžeme ani na 2 Mpx makroobjektiv, který není vůbec zbytečný. Záběry jsou velmi autentické a v režimu PRO jsou fotografie perfektně saturované do reálných barev. Spolupráce se společností Hasselblad se určitě vyplatila. Špatně na tom není ani noční režim, záznam videa a přední 16 Mpx kamera.
Velikost úhlopříčky: 6,7" ● Rozlišení displeje: LTPO AMOLED – 3 216 x 1 440 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 12 GB ● Hlavní fotoaparát: 48 + 50 + 8 + 2 Mpx ● Přední fotoaparát: 16 Mpx ● Dual SIM: ano/nano SIM/ bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 197 g
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G Procesor Exynos 990 s frekvencí 2,75 GHz, 6,9palcový AMOLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí, 4 500 mAh baterie, kombinace tří objektivů 108 + 12 + 12 Mpx. Prohlédnout nejlepší nabídku
V tomto případě jde o pomyslnou „dvojku“ Samsungu mezi vlajkovými loděmi. Nahradila ji totiž novější generace Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Ale i tak má co Galaxy Note 20 Ultra nabídnout. Výkonný procesor Exynos 990 s frekvencí 2,75 GHz už dnes má nástupce, ale zvládne toho dost. 12 GB operační paměti a 512 GB úložiště stále řadí tento telefon mezi hardwarově velmi solidně vybavené modely. Samsung běží na Androidu 10.0 s nadstavbou One UI 2.5. Opět jde o telefon, který je už spíše malým počítačem. Displej nabídne honosných 6,9 palce a rozhodně nejde o nejmenší telefon. AMOLED displej je však famózně zpracovaný a smysl má i 120 Hz obnovovací frekvence. Uživatelé si už tradičně Full HD+ rozlišení velmi pochvalují. Obrazovka je chráněná ochranným sklem Gorilla Glass Victus. V displeji je zabudovaná i čtečka otisků prstů, která místy reaguje až na 2–3x. Možné je využívat i stylus S Pen.
Potěší, že 25W adaptér na nabíjení je v balení a spolu s ním i AKG kabelová sluchátka s USB-C-konektorem a samotný USB-C kabel. Akumulátor 4 500 mAh tak nabijete poměrně rychle, ale vězte, že s výdrží se na víc než jeden a půl dne dostanete jen těžko, možná v případě úsporného režimu, ale v tom případě bude rozhraní trochu omezené. Nabíjet je možné i bezdrátově, a to výkonem 15 W. Telefon disponuje hybridním slotem pro dvě nano SIM karty nebo jednu SIM kartu a jednu SD kartu. Díky velkému úložišti však může Samsung Galaxy Note 20 Ultra fungovat pohodlně jako Dual SIM telefon. Nechybí ani podpora 5G sítě nebo NFC. V rámci konektivity nechybí ani Samsung DeX, díky němu dokážete telefon jednodušeji propojit s OS Microsoft Windows.
Kvalita fotoaparátu je už tradičně na velmi vysoké úrovni a ačkoliv jde o „starší“ model Samsungu, nemá se za co stydět. Kombinace tří objektivů 108 + 12 + 12 Mpx vyhotoví opravdu ukázkové záběry a nejen za ideálních podmínek. Fotoaparát je velmi inteligentní a přesně ví, co fotí. Dokáže si skvěle regulovat světelnost, a přestože se občas barvy jeví až příliš živé, stále působí velmi přirozeně. Modul fotoaparátu je trochu vystouplý, ale v této kategorii telefonů to není nic zvláštního. Velmi dobrý je i 5x optický zoom a až 50x digitální zoom. Schopnosti jsou v tomto směru opravdu špičkové. Noční režim má svoje mouchy, ale přesto si během noci zachovává skvělou saturaci a minimalizuje úroveň šumu a zrnění. Nepřehání to ani s barvami. Záznam videa při 8K je použitelný také, ale 4K je přece jen užitečnější. Skvěle telefon pracuje i s pohybem a dynamickým záznamem. Note 20 Ultra je perfektní telefon, ale vzhledem k tomu, že už má nástupce, s cenou by to výrobce mohl tlačit směrem dolů.
Velikost úhlopříčky: 6,9" ● Rozlišení displeje: Dynamic AMOLED 2x – 3 088 x 1 440 px ● Operační systém: Android 10.0 ● Procesor: Exynos 990 ● Interní paměť: 512 GB ● Operační paměť: 12 GB ● Hlavní fotoaparát: 108 + 12 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 10 Mpx ● Dual SIM: ano/hybridní slot ● Kapacita baterie: 4 500 mAh ● Hmotnost: 208 g
Asus ROG Phone 5 Osmijádrový procesor Snapdragon 888, efektivní chlazení, podpora 5G sítě, 6,78-palcový AMOLED displej se 144 Hz, 6 000 mAh baterie, ultrasonická tlačítka AirTriggers, 64 + 13 + 5 Mp fotoaparát. Prohlédnout nejlepší nabídku
Cenově dostupný v rámci prémiové třídy je nejvýkonnější herní smartphone Asus ROG Phone 5, který dostal do výbavy 8jádrový procesor Snapdragon 888. Milovníci her si pochvalují především možnost nastavování výkonnostních parametrů. Spolu s 16 GB RAM operační pamětí a 256 GB interní paměti je zabezpečený plynulý chod a vynikající reakce systému. Perfektní hardware a grafický chipset dostaly i velmi účinné chlazení, takže nehrozí žádné přehřívání. V testech byl Asus výkonnější než iPhone 12 nebo Samsung Galaxy S21 Ultra. S Androidem 11 a nadstavbou ROG UI funguje telefon bezchybně. Asus může fungovat i jako Dual SIM mobil, nemá však slot pro paměťovou kartu. Telefon podporuje 5G frekvenci, NFC a také mu nechybí ani 3,5mm jack vstup.
Špičkový dostal Asus ROG Phone 5 i AMOLED displej se 144 Hz. Na úhlopříčku má telefon 6,78 palce a nabídne skvělé Full HD rozlišení a perfektní haptickou odezvu. Hráči ocení především vysokou obnovovací frekvenci obrazovky – kromě 144 Hz je možné nastavit i 120 Hz nebo 60 Hz. V displeji je zabudovaná čtečka otisků prstů, která je dobře umístěná i přes větší rozměry a hmotnost telefonu – 239 g. Oproti takovému telefonu, jakým je Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, jsou reakce čtečky občas pomalejší. Oproti předchůdci ROG Phone 3 se však i čtečka zlepšila. V čem Asus vítězí oproti konkurentům, je výdrž 6 000 mAh baterie a rychlonabíjení výkonem až 65 W. Zklamáním je absence bezdrátového nabíjení. Hráče však potěší skvělé stereoreproduktory.
Pro hráče je podstatná i informace, že více uživatelů si pochvaluje ultrasonická tlačítka AirTriggers (senzory pohybu), díky čemuž je hraní her opravdu zážitkem. Ale herní smartphone ani fotoaparát není v pozadí. 64 Mpx fotoaparát za dobrého světla udělá perfektní fotky s dobrou expozicí a barvami, horší kvalita se projeví až v šeru nebo při horším osvětlení. Tady už se oproti některým konkurentům objeví víc šumu. Širokoúhlý objektiv má 13 Mpx čočku a hloubku a ostrost záběrů se stará 5 Mpx makro. Elektronická stabilizace obrazu odvádí dobrou práci i při natáčení videa v 8K při 30 fps. Pravdou však je, že 4K a 60 fps framerate vypadá i v případě Asusu lépe. Co spotřebitelé velmi vítají, je, že v balení se nachází samotný 65 W adaptér, napájecí USB-C kabel a plastový kryt. Oproti ROG Phone 3 už není v balení aktivní chladič. Tradičně je k Asusu možné dokoupit velké množství příslušenství pro skutečné hráče.
Velikost úhlopříčky: 6,78" ● Rozlišení displeje: AMOLED – 2 448 x 1 080 px ● Operační systém: Android 11.0 ● Procesor: Qualcomm Snapdragon 888 ● Interní paměť: 256 GB ● Operační paměť: 16 GB ● Hlavní fotoaparát: 64 + 13 + 5 Mpx ● Přední fotoaparát: 24 Mpx ● Dual SIM: ano/bez slotu na SD kartu ● Kapacita baterie: 6 000 mAh ● Hmotnost: 239 g
Další zajímavé produkty
Mezi prémiovými telefony je konkurence opravdu vysoká, i přesto, že jejich cena přesahuje 20 000 Kč, výrobci se stále predbíhají. Každý výrobce chce mít na trhu adekvátního reprezentanta, který bude oproti konkurenci o krok napřed. V našem srovnávacím testu najdete to nejlepší, co aktuálně domácí trh se smartphony spotřebitelům nabízí. Navzdory tomu se mezi recenzované telefony nevešly všechny prémiové telefony. Máme proto pro vás dalších 5 telefonů, které dokážou těm nejlepším zdatně sekundovat.
Větší sourozenec Pro Max mezi elitou nechyběl, ale rozhodně je pro mnohé lepší volbou menší Apple iPhone 12 Mini. Sice nabídne menší, 5,4palcovou úhlopříčku, ale v zásadě nabídne stejný systémový výkon díky procesoru Apple A14 Bionic. Rozdíl je ještě ve 4GB RAM a menší baterii – 2 227 mAh. Výdrž je však vzhledem k rozměrům displeje identická. Cena je nižší a dočkáte se i stejně kvalitních fotografií.
Hranice technologického pokroku posouvá Samsung Galaxy Z Fold 2 5G. S parametry, které tento telefon/tablet má, si žádá pozornost. Výkonný procesor Snapdragon 865+ sice není tím nejvýkonnějším, ale spolu s 12GB RAM a 256GB úložištěm se zdá, že nabídne dostatek výkonu. K tomu parádní AMOLED displej a skvělé fotografie. Navzdory dvěma displejům překvapí i výdrží baterie. Škoda jen nevyužitého potenciálu systému, který by si v tomto případě zasloužil bohatší arzenál funkcí.
Specifickým mobilním telefonem v prémiové třídě je i Samsung Galaxy Z Flip 3. Specifikem není podpora 5G sítě ani Dual SIM funkce, ale ohebný 6,7 "Dynamic AMOLED displej. S vnitřní pamětí 256 GB si uživatelé určitě vystačí a zklamáním není ani 8 GB operační paměť. Nechybí integrovaná čtečka otisků prstů a rychlonabíjení s výkonem 15 W. Zapomínat netřeba ani na výkonný Qualcomm Snapdragon 888.
V prémiové třídě nejsou moderní displeje pod 6 palců, ale 5,92″ AMOLED se 120 Hz je slušný kompromis. Ten nabízí Asus ZenFone 8 5G ve verzi s 16GB RAM a 256GB úložištěm. O výkon není nouze díky Snapdragonu 888 s frekvencí 2,84 GHz. Plusem je i dobrá výdrž baterie, 3,5mm jack a samotné kompaktní rozměry. Asusu však chybí slot na paměťové karty a teleobjektiv. V jeho prospěch však hraje dobrá cena.
Přestože už má svého nástupce, smartphone Apple iPhone 11 Pro Max se nenechá zahanbit. 4GB RAM je spárovaná s procesorem Apple A13 Bionic. Tradičně není k dispozici 3,5mm jack a ani slot na paměťové karty. Zároveň však nezklame kvalitní, 12Mpx hlavní snímač a další dva 12Mpx objektivy. 6,5″ displej Super Retina XDR už dnes mírně zaostává za konkurencí a určitě by mu svědčila vyšší obnovovací frekvence.
Nejprodávanější podle
Máme pro vás seznam TOP 5 nejprodávanějších mobilních telefonů prémiové třídy. Přestože se v tomto segmentu pohybujeme s cenou i vysoko nad 20 000 Kč, v rozhodnutí vám mohou pomoci také čísla prodejů. Zároveň můžete čerpat ze zkušeností většího množství spotřebitelů. Na základě databáze cenového srovnávače jsme určili, které smartphony jsou v této kategorii nejprodávanější.
Otázky a odpovědi – FAQ
Nedokážete si s výběrem poradit? Stále se neumíte rozhodnout, případně vám některé informace nejsou zcela jasné? Klidně nám zanechte komentář a rádi vám pomůžeme a poradíme. Pokud máte zkušenosti s některým z výše zmíněných mobilních telefonů, budeme rádi, pokud nám dáte vědět. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a reagujeme na vaše dotazy.
Je lepší procesor Snapdragon, Exynos, nebo Apple Bionic? Podle odborných benchmarků (AnTuTu) se za nejsilnější procesory považují právě Snapdragony. Nejsilnějším procesorem Qualcommu je právě Snapdragon 888 5G. V celkovém skóre (maximální výkon procesoru) však nad nimi kraluje jeden procesor z korejské dílny – Exynos 2100, který do svých mobilů integruje výhradně Samsung. Za nimi následují procesory americké společnosti Apple, procesory Bionic jsou však od nejlepšího Exynosu a Snapdragonu poměrně vzdálené. Celkový výkon mobilu udávají nejen procesory, ale i operační systém, operační paměť, frekvence procesoru a další faktory. Jde tak o celkovou optimalizaci systému. Který mobil má nejlepší výdrž baterie (prémiové telefony)? určit konkrétní telefon s nejlepší výdrží baterie v této kategorii. V daném segmentu prémiových telefonů se ve výjimečných případech dostanete na výdrž okolo 2 dnů, a to už je obvykle nutné baterii šetřit. Většinou se výdrž baterie na jedno nabití pohybuje kolem jednoho až jednoho a půl dne. Velmi dobrou úsporou energie se prezentoval v odborných testech telefon Skvělou výdrž až 6000mAh akumulátoru prokázal i Je velmi náročné odpovědět as nejlepší výdrží baterie v této kategorii. V daném segmentu prémiových telefonů se vedostanete na výdrž okolo 2 dnů, a to už je obvykle nutné baterii šetřit. Většinou sepohybuje kolem jednoho až jednoho a půl dne. Velmise prezentoval v odborných testech telefon Huawei Mate 40 Pro , což je i zásluhou úspornějšího procesoru Kirin.až 6000mAh akumulátoru prokázal i Asus ROG Phone 5 Vyplatí se investovat do mobilu s kvalitním fotoaparátem? Ano, vyplatí. Dnešní smartphony s fotoaparátem dokážou vytvořit opravdu vysoce kvalitní záběry, které se vyrovnají digitálním fotoaparátům. Díky kvalitním objektivům zvládnou dělat ostré, širokoúhlé a opravdu autentické záběry za denního světla, šera i v noci. Kvalitní fotomobily jsou vybaveny optickou stabilizací a zvládnou i několikanásobný zoom. Není raritou, pokud telefon disponuje třemi či čtyřmi objektivy (hlavní snímač, širokoúhlý objektiv, teleobjektiv, snímač ostrosti a hloubky). Velkou roli hrají i clona a umělá inteligence. Zrcadlovým fotoaparátům se samozřejmě žádný smartphone nevyrovná.
Ďalšie články z kategórie Mobilní telefony
Leave A Comment