Mobilní telefony s ohebným displejem

Mobilní telefony s ohebným displejem

Rok 2019 by mohl být v případě technologií zpětně považován za zlomový. Vůbec poprvé se totiž můžeme setkat se zařízeními, která mají ohebný displej. Jak asi správně tušíte, byl to běh na dlouhou trať, protože první zkoumání technologie ohebného displeje se datuje až do roku 1974. Vše šlo ale velmi pomalu a v podstatě bylo nejprve nutné vylepšit stávající technologie displejů.

Klíčový byl nástup OLED panelů, které jsou zpravidla tenčí a mnohem lehčí. Od nich byl už jen krůček k tomu, aby se displeje mohly ohnout, případně různě rolovat. Pokud svět mobilních zařízení sledujete, možná jste si všimli, že se o příchodu zařízení s ohebným displejem směle hovoří zhruba posledních 10 let. Zejména v posledních letech to mnohdy vypadalo, že telefony s ohebným displejem už doslova klepou na dveře.

Co se dělo v posledních 10 letech

Poslední dekádu si lze alespoň letmo připomenout. Na podzim roku 2011 ohebný panel prezentoval jihokorejský Samsung. Šlo samozřejmě o prototyp, u kterého ještě bylo možné zahlédnout, že je v rozloženém stavu mezi dvěma zdánlivě spojenými displeji tenoučká mezera. V následujících letech jsme se mohli dočíst o různých patentech a zdálo se, že se výrobci vydají nejprve směrem skládacího tabletu.

Telefon s ohebným displejem FlexPai od společnosti Rouyu Technology

Za další milník lze považovat rok 2016, konkrétně červnovou akci Tech World, na které se vyšvihl čínský výrobce Lenovo. Přítomným novinářům totiž ukázal fungující prototypy ohebného telefonu a skládacího tabletu. Obě zařízení nabízela ohebné dotykové displeje, které opravdu fungovaly. Tehdy se skutečně zdálo, že jsou ohebné displeje na spadnutí.

Na telefony s ohebnými displeji se čekalo dál. V roce 2017 se svět sice pokusila zaujmout čínská ZTE, nicméně její telefon Axon M byl sice skládací, ovšem nabízel dva běžné, a tedy neohebné displeje.

První telefon s ohebným displejem

Největší naděje byly vkládány do technologického inovátora Samsungu, jenže prvenství si v roce 2018 připsal zcela neznámý výrobce Rouyu Technology, který v listopadu představil telefon FlexPai, jenž nabízel skutečně ohebný displej. V základním stavu zařízení připomíná tablet se 7,8palcovým displejem, který je následně možné přehnout jako list papíru. Díky tomu, že si telefon mohl zakoupit teoreticky kdokoliv, je považován za vůbec první veřejně dostupný telefon s ohebným displejem.

Jak to ovšem u nových technologií bývá, zmíněný FlexPai trpěl spoustou problémů. Konstrukce měla značné rezervy a samotný ohebný OLED displej se při přehnutí různě vlnil. Dokonce i v případě úplného rozložení jste při ovládání mohli cítit místo, kde k ohybu dochází. Po loňském roce se tak nadále čekalo, který z věhlasných výrobců se toho chopí a ukáže skutečně špičkové zařízení s ohebným displejem.

Samsung Galaxy Fold

Samsung a Huawei představují své ohebné displeje

Rozuzlení celého čekání již netrvalo dlouho – 20. února 2019 Samsung v rámci veletrhu Mobile World Congress představil svůj skládací telefon Samsung Galaxy Fold, který disponuje ohebným displejem. Na první pohled však vidíte klasické zařízení s malým displejem. Přístroj lze rozevřít a tím rozbalit i velký vnitřní displej. Jde tedy o opačný princip než u výše uvedeného FlexPai.

O několik dní později se nabídka ohebných telefonů rozrostla o konkurenční Huawei Mate X. Ten nabízí jen jeden velký a ohebný displej. Na rozdíl od Samsungu je zařízení standardně v rozloženém stavu, připomíná tedy tablet. Následně jej ohnete a displej se rozdělí na tři části, které fungují samostatně. Jde o čelní, zadní a malou boční část.

V obou případech byly produkty s ohebným displejem představeny předními světovými výrobci. Ani jim se však nevyhnuly počáteční problémy a telefony se zdaleka nedostaly do prodeje v původně avizovaných termínech. Například Samsung se potýkal s nedostatečnou kvalitou konstrukce, i s problémem, kdy se mezi ohebný displej dostal mikroskopický prach. Ten byl následně schopný poničit dotykovou plochu ohebného displeje. S konstrukcí nakonec nebyl spokojen ani Huawei. Oba zmíněné modely s ohebnými displeji by se měly na světovém trhu objevit v průběhu podzimu roku 2019. Český trh tradičně lehce zaostává, ale i tak se na pultech českých obchodů v roce 2019 objevují první modely.

Telefon s ohebným displejem FlexPai od společnosti Rouyu Technology

Mají ohebné displeje budoucnost?

Navzdory tomu, že ohebné telefony již existují a budou se prodávat, není jisté, zda půjde o další směr, kterým se budou všichni výrobci ubírat. Jako vždy rozhodne uživatelský zájem, praktičnost při běžném používání a v neposlední řadě i kvalita prvních produktů. Zejména zpočátku bude pomyslnou brzdou velmi vysoká cena takových zařízení. Že se ohebné telefony mohou stát slepou uličkou, můžeme demonstrovat například na 3D displejích. Ty se před několika lety dostaly nejen do televizí, ale i do telefonů. A dnes? Dnes si na 3D displeje již takřka nikdo nevzpomene.

Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.