Jak vybrat fotomobil
Počet pixelů ve fotoaparátu
Výrobci mobilů se často honosí co nejvyššími počty megapixelů. Čísla jsou to sice hezká, o kvalitě fotografií ale nemusí vypovídat vůbec nic. Rozlišení vyjadřuje spíše potenciál, kterého může fotoaparát při ideálních podmínkách dosáhnout.
Proč? Jednoduše proto, že pixel je sám o sobě pouze nositel informace. Jde o malý obrazový bod, který zachycuje světlo a převádí ho v data, ze kterých se daná fotka skládá. Pokud přenese data špatná, budete mít špatnou fotku i kdyby měl váš mobil pixelů třeba milion.
Klíčovým ukazatelem je velikost pixelu. Údaj, který nenajdete v marketingových materiálech, ale který by vás měl o to víc zajímat. Odvozuje se od velikosti snímače a počtu pixelů, které fotomobil má. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že pokud je snímač malý a pixelů hodně, budou se muset zmenšit, aby se do něj všechny vešly. A čím menší pixel je, tím méně kvalitní informace přenáší.
Platí tedy jednoduchá úměra, čím více pixelů, tím větší by měl snímač být, aby byly výsledné fotky kvalitní. Například Samsung Galaxy S10+ má pixely o velikosti 1,4 μm, pixely v iPhonech XR a XS se dle dohadů pohybují od 1,22 do 1,4 μm. Tyto fotomobily patří ke špičce ve své třídě, takže můžete tato čísla při výběru používat jako orientační.
Záleží také na tom, k jakému účelu chcete pořízené fotky používat. Pro sdílení na sociálních sítích budete potřebovat úplně jiný počet Mpx než na velkoplošný plakát nebo promítání na 4K televizi.
Řídit se můžete podle této tabulky optimálního rozlišení:
Clona a světelnost
Světelnost objektivu je jedním z nejdůležitějších parametrů vůbec. Jeho hodnota totiž určuje, kolik světla propustí na snímač. Zde oproti situaci s pixely platí: čím více, tím lépe. Více propuštěného světla totiž znamená, že foťák pořídí kvalitní fotky i v horších světelných podmínkách nebo v pohybu.
Hodnota světelnosti se udává v clonovém čísle f/x. Čím menší číslo, tím otevřenější clona a naopak. Clonové číslo f/1,2 tak propustí mnohem více světla než např. f/2,6. Pokud chcete opravdu univerzální a všestranný fotomobil, použitelný za každé situace, hledejte ty s nejmenším f/x číslem.
Při výběru se můžete inspirovat clonovými čísly u top fotomobilů na trhu:
Počet fotoaparátů
Tři, čtyři, pět… výrobci se kromě pixelů v posledních letech předhánějí také v tom, kdo svůj telefon osází větším počtem fotoaparátů. Napadlo vás ale někdy, k čemu vám ta hromada objektivů vlastně bude?
Odpověď je přitom prostá, každý z nich se může hodit na jiný typ záběrů. Třeba s širokoúhlou čočkou a teleobjektivem na zadní straně můžete plynule pořizovat panoramata i zoomovat na vzdálené objekty. Kdybyste měli pouze širokoúhlou čočku, museli byste v takovém případě použít zoom digitální, čímž byste se připravili o kvalitu.
Více foťáků není na škodu ani při focení portrétů, umožní vám totiž pracovat s větší hloubkou ostrosti. Některé objektivy jsou zase do mobilu umístěny proto, aby zachytávaly více detailů a světla a dávaly tak výsledným fotkám vyšší dynamický rozsah. Při výběru si tedy vždy nejdřív zjistěte, k čemu daný foťák slouží a jestli ho opravdu potřebujete.
Software
Když nemáte hardware, tak tam dejte software. Tato parafráze známého českého kuchaře je ve skutečnosti důležitější, než se může na první pohled jevit. Dnešní smartphony jsou totiž většinou vybaveny tak výkonnými čipy, že dokáží vyčarovat spoustu efektů, na které byste normálně potřebovali precizní objektiv profesionálního foťáku.
Může jít buď o jednoduché zpracování a optimalizaci obrazu spočívající například ve vyvažování světelnosti nebo barev, nebo třeba o efekty typu rozostřeného pozadí, kdy software vytváří iluzi práce s hloubkou ostrosti. Například systém TrueDepth z iPhonu XS analyzuje váš obličej a dovede rozpoznat až 50 pohybů vaší mimiky, které pak převede do animovaných smajlíků.
Samostatnou kapitolu by pak mohly tvořit tzv. kreativní filtry, které v mžiku převedou každou fotku na malé umělecké dílo. Chcete ze svého selfíčka vytvořit plakát, komiksové okénko nebo artovou černobílou fotku? Stačí zvolit takový mobil, který vám to bez nutnosti trávit hodiny s grafickými programy umožní.
Vychytávky
Jednou z užitečných vlastností moderních smartphonů je schopnost zachycovat HDR fotky. Ty se skládají z několika totožných snímků s různou expozicí a jejich výsledkem jsou magicky vypadající záběry připomínající obrazy slavných malířů. Pokud byste něco takového rádi, pátrejte po tom, jestli má daný mobil HDR mód.
Stabilizace je další často zmiňované téma. Základem je softwarová, ale pokud chcete opravdu spolehlivou, musíte sáhnout po optické. Díky menším snímačům totiž u mobilů mnohem více hrozí rozmazání snímku a stabilita při focení je tak extrémně důležitá. Optické stabilizátory využívají např. vnitřního gyroskopu a díky pohybům čočky jsou schopny vyvažovat nechtěné pohyby.
A jak je to s bleskem? Obecně platí, že se mu při focení na mobil snažte co nejvíc vyvarovat. Ať už budete pořizovat portrét, fotit místnost nebo krajinu, blesk má tendenci výsledný snímek zploštit a vykreslit ho v barvách jako ze starého vybledlého sci-fi filmu. Existují sice softwarové pomůcky jako např. True Tone Flash, které si kladou za cíl eliminovat alespoň barevné zkreslení, nejsou ale zdaleka dokonalé.
Co si z toho vzít?
Rozmyslete si, v jakých podmínkách budete fotomobil používat a jaké výsledné fotky z něj chcete dostat. Nepodléhejte marketingovým lákadlům a radši pořádně koukejte po parametrech nebo čtěte odborná doporučení. Naučte se dobře fotit. Sebelepší fotoaparát vám skvělé fotky neudělá, pokud ho nebudete umět dobře ovládat. A pokud si stále nevíte rady, přijďte se poradit se specialisty na kteroukoli z prodejen Megapixel.
Další informace na Megapixelu
Leave A Comment