Hodnocení mobilního procesoru - Který čip je lepší? Jaký je nejlepší procesor pro Android

Hodnocení mobilního procesoru - Který čip je lepší? Jaký je nejlepší procesor pro Android

Hodnocení mobilního procesoru - Který čip je lepší? Jaký je nejlepší procesor pro Android

Pokud telefon používáte pouze k volání, čtení knih a surfování na internetu, není otázka, jaký procesor je uvnitř, příliš důležitá. To se stává důležitým pro ty, kteří mají v úmyslu používat gadget na maximum, například pro hráče. Podívejme se blíže na dva vůdce na trhu mobilních procesorů: Qualcomm a MediaTek.

Co určuje výkon smartphonů?

Subjektivně se hodnotí jako rychlost spouštění aplikací a vykreslování rozhraní, absence zmrazení a rychlá reakce na kontrolní akce. K tomu všemu jsou samozřejmě důležité parametry procesoru, ale nesmíme zapomenout na další faktory:

množství RAM,

typ použitého procesoru,

typ grafického adaptéru.

Nejvyššího výkonu je dosaženo při nejlepší rovnováze těchto tří ukazatelů.

Mobilní platformy

Většina mobilních zařízení je nyní vydána na platformě OS Android... Jedná se o bezplatný operační systém založený na Linuxu propagovaný společností Google, a proto jej mnoho výrobců elektroniky používá pro své gadgety.

Druhou nejoblíbenější platformou je iOS který je nainstalován pouze na produktech Apple. Zdrojový kód je uzavřen, žádný jiný výrobce nemůže tento operační systém na svých zařízeních používat.

Výrobci procesorů

Čipové sady pro mobilní zařízení vyrábí ne tolik společností. Můžete porovnat některé z nich, které zaujímají nejvyšší linie popularity.

Qualcomm Je americká společnost, která vyvíjí bezdrátová komunikační zařízení a čipové sady pro mobilní zařízení. Dnes je jedním z lídrů v tomto odvětví.

MediaTek Je čínská strojírenská společnost, která navrhuje mikroelektroniku od roku 1997. Nemá vlastní výrobní zařízení, zabývá se pouze vývojem. Je to druhý hlavní lídr v této oblasti. Centrála se nachází na Tchaj-wanu a pobočky jsou roztroušeny po mnoha zemích světa.

Samsung- známá jihokorejská společnost působící v mnoha průmyslových odvětvích, od těžkého průmyslu po zábavní průmysl. Na spotřebitelském trhu je známá především svou elektronikou a domácími spotřebiči. Jeho elektronická divize také vyrábí procesory pro mobilní telefony. Instalují se hlavně do zařízení vlastní výroby.

Intel- nesporný technologický lídr ve vývoji mikroprocesorové technologie. Společnost je nejlépe známá svými čipovými sadami pro počítače, servery a komunikační zařízení, ale do její produktové řady patří také mobilní procesory. Například slavná značka Atom.

Který procesor zvolit pro chytrý telefon: od Qualcomm nebo MediaTek

Před několika lety byly produkty MediaTek považovány za rozpočtové, zaměřené výhradně na nejnižší cenové rozpětí. Kvalita byla nízká a procento různých poruch bylo výrazně vyšší než u konkurence. Ale v posledních letech tomu tak již není. Společnost se naučila navrhovat čipové sady, které nemají nižší kvalitu než produkty Qualcomm. Předsudky vůči čínskému vývojáři však stále zůstávají.

Pokud se chystáte pracovat s „těžkými“ aplikacemi, například s mobilními hrami, má smysl věnovat pozornost výrobci procesorů při nákupu smartphonu nebo tabletu.

U jednoduchých a nekomplikovaných aplikací, které jsou pro většinu uživatelů typickými úkoly (telefonní hovory, bankovní programy, osobní organizátoři, surfování po internetu atd.), Je rozdíl prakticky irelevantní.

Co mají společné společnosti Qualcomm a MediaTek

Tito dva lídři v oboru mají některé společné rysy, jen proto, že působí v úzkém tržním segmentu. Oba vyvíjejí procesory a čipové sady pro mobilní gadgety a zároveň nemají vlastní výrobní zařízení - na jejich výrobě se přímo podílejí výrobní společnosti třetích stran.

V řadě obou společností jsou produkty všech cenových kategorií, od těch rozpočtových až po nejdražší. A přesto jsou všechny založeny na architektuře ARM.

Výhody a nevýhody procesorů Qualcomm

Procesorové jádro Cortex, na které společnost získala licenci od britské firmy ARM již v roce 2005, bylo přepracováno pro své vlastní produkty. V současné době jsou procesory Qualcomm vydávány pod značkou Snapdragon. Patentovaný mikrokernel dává společnosti vážnou konkurenční výhodu (například ostatní vývojáři jsou nuceni ji používat).

Inženýři společnosti Qualcomm na základě své vlastní architektury ARM tuto technologii neustále vylepšují. Nejnovější generace procesorů značky Krait jsou vyráběny 28nm procesem. Zahrnují modely s jedním, dvěma a čtyřmi jádry.

Zabudované koprocesory a komunikační moduly často začínají podporovat nové komunikační technologie ještě předtím, než mobilní standardy tyto standardy uvedou na trh. Čipové sady bez výjimky fungují se všemi síťovými standardy.

Společnost má vlastní GPU, Adreno, které je také neustále aktualizováno. Obecně má Qualcomm pověst špičkové technologie.

Nedostatky produktů amerického giganta jsou obvykle spojeny s předražením. Neustálé hledání nových produktů vede k tomu, že produkty s čipy Qualcomm jsou dražší než jejich konkurenční spolužáci.

Společnost se navíc historicky orientuje na luxusní technologický segment. Hlavní důraz je kladen na drahé špičkové smartphony a tablety a existuje několik návrhů rozpočtu. Možná je to politika vedení společnosti.

Výhody a nevýhody procesorů MediaTek

Procesory MediaTek mají své silné a slabé stránky.

Hlavní je nízká cena zařízení sestavených na čipových sadách tohoto vývojáře. Společnost se zpočátku od svého založení zaměřovala na rozpočtový segment elektroniky. I vlajkové lodě produktových řad mají obvykle cenu na úrovni průměrných konkurentů.

Druhá výhoda vyplývá z první, a to široká škála produktů. V nižší cenové kategorii je téměř celá řada mobilní elektroniky založena na vývoji MediaTek.

Pro svůj grafický subsystém používá firma jádra od výrobce ARM. Toto je základní řešení, na rozdíl od vlastního GPU Adreno od Qualcommu. To výrobcům softwaru usnadňuje přizpůsobení jejich produktů. Výsledkem je, že programy, a zejména hry, jsou méně chybné a generují méně chyb. To také vede ke snížení celkové ceny gadgetů.

Z mínusů je pravděpodobně nejdůležitější pověst výrobce nekvalitního vybavení, který je stále zachován. Vzhledem k touze šetřit, kdekoli je to možné, zavádí společnost technologické inovace později než konkurence. To může částečně vysvětlit špatnou podporu vývojářů mobilních aplikací.

MediaTek sám nevyvíjí mikrokernel svých procesorů, jako je Qualcomm, ale používá základní řešení Cortex. Taková jádra je obtížnější optimalizovat pro svá vlastní řešení, protože často ztrácejí výkon.

Frekvence procesoru: Co je lepší pro smartphone?

Všechna mobilní zařízení jsou navržena pro provoz na baterie, což znamená, že otázka úspory energie je velmi důležitá. V marketingové propagaci gadgetů hraje důležitou roli výdrž baterie a pro uživatele je pohodlnější používat zařízení, které vyžaduje co nejméně nabíjení.

Toto je bráno v úvahu při navrhování mobilní elektroniky. Všechny procesory pro smartphony a tablety jsou schopny upravit svou frekvenci: zvýšit ji v okamžiku plného načtení a naopak snížit během nečinnosti, aby se šetřila baterie. Specifikace vždy označují maximální frekvenci, při které může mikroobvod fungovat.

Moderní mobilní telefony již velmi zřídka mají frekvenci procesoru nižší než 1 000 MHz. Horní hranice pro dnešek jen mírně překračuje hodnotu 2,5 GHz.

Od 1 000 do 1 300 MHz - nejnižší sloupec, rozpočet a nejdostupnější modely zařízení.

Od 1300 do 1700 MHz - střední segment jak v ceně, tak v možnostech.

Od 1700 MHz a vyšší - špičkové modely, vlajkové lodě jejich linek.

Kolik jader je zapotřebí pro efektivní fungování zařízení?

Mohlo by se zdát, že čím více procesorů má procesor, tím je rychlejší. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není a neexistuje zde žádný přímý vztah. Například produkty MediaTek mohou mít v jednom procesoru až 10 jader, ale jeho celkový výkon je stěží lepší než 4procesorový krystal od společnosti Qualcomm.

Pro výkon má rozhodující význam kvalitní a pečlivá optimalizace všech komponent a bloků procesoru. Například Apple má řešení pouze se dvěma jádry a zároveň nejsou v žádném případě horší než čtyř nebo dokonce osmijádrové protějšky konkurentů ve stejné třídě.

Chytré telefony nyní mohou zpracovávat spoustu informací, pokud chtějí. Jejich procesor má dostatek energie k vyřešení naprosto jakéhokoli úkolu. Moderní čipsety zároveň spotřebovávají minimální množství elektřiny, za což je třeba poděkovat vylepšenému technickému procesu. Naše hodnocení procesorů pro smartphony vám řekne o nejvýkonnějších modelech. Zařízení na nich založená lze vinit ze všeho, ale rozhodně ne z nedostatku energie!

Dobré vědět!

Nyní na trhu mobilních procesorů jsou nejznámější následující společnosti:

Qualcomm - vyrábí čipové sady ze série Snapdragon;

- vyrábí čipové sady ze série Snapdragon; Samsung - vytváří čipy Exynos;

- vytváří čipy Exynos; MediaTek - vlajkové procesory jsou distribuovány pod ochrannou známkou Helio;

- vlajkové procesory jsou distribuovány pod ochrannou známkou Helio; Huawei- Čipové sady pod pod značkou HiSilicon jsou zabudovány hlavně do jejich vlastních smartphonů.

Zároveň nelze s jistotou říci, které čipy jsou výkonnější a které slabší. Samozřejmě existují všechny druhy testů a testů. Ale jejich výsledek lze nazvat podmíněný, hypotetický. V praxi však každý procesor pracuje ve svém vlastním režimu a zřídka tlačí hodiny na maximum. A přesto lze naše hodnocení považovat za správné - mobilní procesory, které zůstávají mimo něj, trpí určitými nedostatky a zařízení na nich založená nelze označit za ideální.

Nedávno ohlášené modely nemusí být v našem vrcholu. Rozhodli jsme se povědět pouze o těchto produktech, na jejichž základě jsou chytré telefony již k dispozici na pultech obchodů.

Samsung Exynos 8 Octa 8890

Rok vydání: 2016

2016 Technický proces : 14 nm

14 nm Architektura : Samsung Exynos M1 + ARM Cortex-A53 (ARMv8-A)

Samsung Exynos M1 + ARM Cortex-A53 (ARMv8-A) Video akcelerátor: Mali-T880, 12 jader, 650 MHz

Skóre Geekbench: 5940 bodů

Pokud ne nejlepší procesor pro smartphone, pak alespoň jeden z těch, kteří si tento titul zaslouží. Není to nic, čím jsou vybaveny všechny varianty jihokorejského Galaxy S7. Je možné vinit tuto vlajkovou loď z nedostatku energie? Čipová sada zvládne snadno 4K video rychlostí 60 snímků za sekundu. Skládá se z osmi jader. Maximální frekvence je 2290 MHz. Ale je extrémně vzácné jej zvednout na takovou úroveň, protože nižší frekvence jsou dost pro řešení většiny problémů.

Procesor má bohužel také určité problémy. Stalo se tak, že jihokorejské čipsety jsou vybaveny ne nejlepším akcelerátorem videa (GPU). I zde má Mali-T880 navzdory svým 12 jádrům přísně hodnocení „dobrého“, ale nic víc. To dokazují testy v GFXBench, kde z hlediska grafiky Samsung Exynos 8 Octa 8890 překonává některé z dalších dnes recenzovaných čipových sad.

Důstojnost

Podpora videa v rozlišení 2160p při 60 snímcích / s;

Podpora videa v rozlišení 2160p při 60 snímcích / s;

Není moc horké;

Není moc horké; Nízká spotřeba;

Nízká spotřeba; Vysoké skóre v benchmarcích.

nevýhody

Test paměti neukazuje nejlepší výsledky;

Test paměti neukazuje nejlepší výsledky; Grafický akcelerátor by mohl být lepší.

Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy Golden 4

Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996

Rok vydání: 2015

2015 Technologie procesu: 14 nm FinFET

14 nm FinFET Architektura: Qualcomm Kryo

Qualcomm Kryo Video akcelerátor: Adreno 530, 624 MHz

Skóre Geekbench: 4890 bodů

Qualcomm nemá vlastní výrobní zařízení. Má však k dispozici mnoho patentů. A s nimi není těžké vyvinout procesor blízký ideálu, po kterém zbývá už jen zadat objednávku na výrobu od jiných společností. Qualcomm Snapdragon 820 potěší výkonem i schopnostmi zpracování grafiky. Touto čipovou sadou bylo vybaveno mnoho vlajkových lodí, které se narodily v roce 2016. A nikdo z jejich zákazníků si nestěžoval na grafiku v mobilních hrách!

Čip se skládá pouze ze čtyř jader. To mu však nezabránilo získat rekordní body v benchmarcích - v neposlední řadě díky grafickému akcelerátoru. Maximální frekvence tohoto procesoru je 2150 MHz. Na úrovni hardwaru podporuje čipová sada HDMI 2.0, USB 3.0 a Bluetooth 4.1. Jedním slovem, procesor si snadno poradí i s úkoly přiřazenými k notebooku! Podporuje také fotoaparát s rozlišením až 28 megapixelů, a proto se Sony rozhodla ve prospěch tohoto procesoru, v jehož vlajkové lodi jsou právě takové senzory.

Důstojnost

Podpora fotoaparátu s velmi vysokým rozlišením;

Podpora fotoaparátu s velmi vysokým rozlišením; Schopné zpracovávat Full HD video rychlostí až 240 snímků za sekundu;

Schopné zpracovávat Full HD video rychlostí až 240 snímků za sekundu; Podpora 10bitového videa 4K;

Podpora 10bitového videa 4K; DirectX 11.2 se používá na zařízeních s Windows;

DirectX 11.2 se používá na zařízeních s Windows; Velmi vysoká rychlost hodin;

Velmi vysoká rychlost hodin; Ne příliš vysoká spotřeba energie;

Ne příliš vysoká spotřeba energie; Vysoké známky v benchmarcích;

Vysoké známky v benchmarcích; Test paměti přináší vysoké skóre;

Test paměti přináší vysoké skóre; Vynikající výkon ve hrách.

nevýhody

Někdy je velmi horko.

Nejoblíbenější smartphony: Motorola Moto Z Force, Elite X3, ASUS ZenFone 3, HTC 10, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Sony Xperia X Performance, Sony Xperia XR, Xiaomi Mi5 Pro, ZTE Nubia Z11

HiSilicon Kirin 95

Rok vydání: 2016

Technologie procesu: 16 nm

16 nm Architektura :

Video akcelerátor: Mali-T880, 4 jádra

Skóre Geekbench: 6 000 bodů

Tato čipová sada je vyrobena pomocí 16-nanometrové procesní technologie, která svědčí o její slušné energetické účinnosti. Zde je maximální frekvence zvýšena na 2,5 GHz. Tvůrci tak museli učinit kvůli grafickému akcelerátoru Mali-T880, který se s úkolem neusiluje nejlépe.

Čínská čipová sada se skládá z osmi jader, z nichž čtyři lze nazvat pomocnými. Spárovaný s GPU je schopen přehrávat 4K video při 60 fps. Ale pouze k reprodukci - procesor je schopen vytvářet vlastní video pouze v rozlišení 1080p. A to navzdory skutečnosti, že čip podporuje i duální fotoaparáty, jejichž celkové rozlišení je 42 megapixelů. Je také schopen rozpoznat moduly Bluetooth 4.2 a USB 3.0.

Důstojnost

Podpora mnoha moderních bezdrátových technologií;

Podpora mnoha moderních bezdrátových technologií; Téměř rekordní rychlost hodin;

Téměř rekordní rychlost hodin; Žádné velké problémy s přehřátím;

Žádné velké problémy s přehřátím; Může dekódovat 4K video při 60 fps;

Může dekódovat 4K video při 60 fps; Podporuje duální fotoaparáty s vysokým rozlišením.

nevýhody

Grafický akcelerátor vykazuje špatné výsledky.

Nejoblíbenější smartphony: Huawei P9, Huawei P9 Plus, Huawei Honor V8, Huawei Honor Note 8.

HiSilicon Kirin 950

Rok vydání: 2015

2015 Technologie procesu: 16 nm

16 nm Architektura : 4x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53

4x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53 Video akcelerátor: Mali-T880, 4 jádra, 900 MHz

Skóre Geekbench: 5950 bodů

V letech 2015–2016 byl tento procesor používán mnoha smartphony Huawei. Čipset se skládá z osmi jader, výkon čtyř z nich může dosáhnout 2300 MHz. Zdá se, že výsledek je docela dobrý. Ale ne všechno je tak jednoduché. Slabým místem čipu je grafický akcelerátor. Ve své kapacitě je zde použita první verze Mali-T880. Dobře si poradí s dekódováním videa - teoreticky můžete dokonce spustit 4K video při 60fps. Ale ve hrách se tento GPU ukazuje nechutný, zejména standardy vlajkových lodí.

Výpočtový výkon této čipové sady však nelze považovat za vadu, a proto se dostal do našich špičkových procesorů. Produkt podporuje standardy Bluetooth 4.2 a USB 3.0, ačkoli čínský gigant ve skutečnosti nevyrábí smartphony s takovými vysokorychlostními rozhraními, raději šetří peníze. Teoreticky si procesor také poradí s datovým tokem z duální kamery, která má celkové rozlišení 42 megapixelů.

Důstojnost

Podporuje USB 3.0 a Bluetooth 4.2;

Podporuje USB 3.0 a Bluetooth 4.2; Vysoký výpočetní výkon;

Vysoký výpočetní výkon; Podpora moderních paměťových formátů;

Podpora moderních paměťových formátů; Není příliš nákladné na výrobu;

Není příliš nákladné na výrobu; Dekóduje video ve vysokém rozlišení;

Dekóduje video ve vysokém rozlišení; Zvládne duální 42MP fotoaparát.

nevýhody

Grafický akcelerátor by mohl být mnohem lepší;

Grafický akcelerátor by mohl být mnohem lepší; Nelze poskytnout 4K video do kamery.

Nejoblíbenější smartphony: Huawei Honor 8, Huawei Honor Note 8, Huawei Mate 8, Huawei Honor V8.

Apple A9X APL1021

Rok vydání: 2015

2015 Technický proces : 16 nm

16 nm Architektura : Apple Twister 64-bit ARMv8 kompatibilní

Apple Twister 64-bit ARMv8 kompatibilní Video akcelerátor: PowerVR Series 7X 12-core

Výsledek geekbench : 5400 bonusů

Proč se vývojáři her primárně zaměřují na chytré telefony a tablety Apple? Je možné, že si hračku mohou dovolit pouze jejich majitelé? Ne, všechno je mnohem jednodušší. Právě na této technice se hry ukazují nejlépe. Procesor Apple A9X APL1021 je vybaven téměř dokonalým grafickým akcelerátorem, který zvládne naprosto jakýkoli úkol! Apple může dokonce přidat 4K video rychlostí 60 snímků za sekundu, pokud je to žádoucí!

Pokud jde o výpočetní výkon, je s ním vše v pořádku, i když procesor stále nezískává v benchmarcích rekordní body. Zdá se, že se zde používají pouze dvě jádra. Ale to stačí k řešení každodenních úkolů. V neposlední řadě kvůli lépe optimalizovanému operačnímu systému.

Důstojnost

Vysoký výkon dvou jader;

Vysoký výkon dvou jader; Vynikající 12jádrový grafický akcelerátor;

Vynikající 12jádrový grafický akcelerátor; Plná podpora 4K videa při 60 fps;

Plná podpora 4K videa při 60 fps; Podpora mnoha moderních technologií;

Podpora mnoha moderních technologií; Rozpoznává moderní formáty paměti.

nevýhody

Apple iPad Pro

MediaTek MT6797 Helio X25

Rok vydání: 2016

2016 Technologie procesu: 20 nm

20 nm Architektura : 2x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Coptex-A53 + 4x ARM Coptex-A53

2x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Coptex-A53 + 4x ARM Coptex-A53 Video akcelerátor: Mali-T880MP4, 4 jádra, 850 MHz

Skóre Geekbench: 4920 bodů

Procesor s poměrně složitou strukturou. Skládá se z deseti jader patřících do dvou odrůd. Dvě jádra jsou nejsilnější - patří k typu Cortex-A72 a jejich taktovací frekvence může dosáhnout 2500 MHz. Zbytek výpočetních jader je typu Cortex-A53. Polovina z nich je přetaktována na 2 000 MHz, zatímco zbytek je omezen na 1 550 MHz.

To vše umožňuje procesoru získat hodně bodů v benchmarcích. A výsledek by byl ještě vyšší, kdyby ne pro grafický akcelerátor. Zde je tento prvek ve svých schopnostech vážně omezen. Ano, podporuje plnou produkci videa v rozlišení 4K, včetně vytváření, ale pouze rychlostí 30 snímků za sekundu. A ve hrách dělá GPU svou práci ještě horší. Pokud jde o ostatní vlastnosti, měli bychom zdůraznit podporu pro 32megapixelové fotoaparáty a standard Bluetooth 4.1. Maximální rozlišení displeje smartphonu s takovou čipovou sadou může dosáhnout 2560 x 1600 pixelů.

Důstojnost

Podpora fotoaparátu s rozlišením 32 megapixelů;

Podpora fotoaparátu s rozlišením 32 megapixelů; Velmi vysoký výpočetní výkon;

Velmi vysoký výpočetní výkon; Relativně nízká spotřeba energie;

Relativně nízká spotřeba energie; Podporuje 4K video, i když omezené;

Podporuje 4K video, i když omezené; Nízké náklady na čipovou sadu.

nevýhody

GPU nefunguje dobře ve hrách;

GPU nefunguje dobře ve hrách; Žádná podpora Bluetooth 4.2.

Nejoblíbenější smartphony: Meizu Pro 6, Oukitel K6000 Premium, Xiaomi Redmi Pro, Zopo Speed ​​8, Vernee Apollo.

Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953

Rok vydání: 2016

2016 Technologie procesu: 14 nm

14 nm Architektura: ARM Cortex-A53 (ARMv8)

ARM Cortex-A53 (ARMv8) Video akcelerátor: Adreno 506

Skóre Geekbench: 4900 bodů

Jeden z nejpopulárnějších výtvorů společnosti Qualcomm. Jsou obdařeni obrovským množstvím smartphonů ze středního rozpočtu a dokonce i z nejlepších segmentů. Výrobce se s architekturou neobtěžoval a čipovou sadu vybavil osmi identickými jádry. Maximální taktovací frekvence je 2 000 MHz, což je pro běžného uživatele celkem dost.

Grafický akcelerátor je zde optimalizován pro zpracování video obsahu. Teoreticky je smartphone založený na tomto procesoru schopen přehrávat a nahrávat 4K video rychlostí 60 snímků / s. Ale ve hrách začínají některé problémy. I když je jejich přítomnost překvapivá, protože GPU má dokonce podporu DirectX 12, která je aktivována na zařízeních s Windows na desce. Čipová sada podporuje také duální fotoaparáty, jejichž celkové rozlišení nepřesahuje 24 megapixelů. Jedinou věcí, která zde chybí, je podpora USB 3.0. Tvůrci smartphonů však neradi vkládají do svých výtvorů takové vysokorychlostní konektory.

Důstojnost

Podpora dvou kamer;

Podpora dvou kamer; Technologie rychlého nabíjení je skvělá;

Technologie rychlého nabíjení je skvělá; Vysoký výkon všech osmi jader;

Vysoký výkon všech osmi jader; Plná podpora video obsahu 4K při 60 snímcích / s;

Plná podpora video obsahu 4K při 60 snímcích / s; Relativně nízké náklady.

nevýhody

Rozlišení fotoaparátu nesmí překročit 24 megapixelů;

Rozlišení fotoaparátu nesmí překročit 24 megapixelů; Žádná podpora Bluetooth 4.2;

Žádná podpora Bluetooth 4.2; Rozlišení displeje nesmí překročit 1920 x 1200 pixelů;

Rozlišení displeje nesmí překročit 1920 x 1200 pixelů; Ve hrách si čipová sada nefunguje dobře.

Nejoblíbenější smartphony: Huawei G9 Plus, ASUS ZenFone 3, Fujitsu Easy, Huawei Maimang 5, Lenovo Vibe P2, Motorola Moto Z Play, Samsung Galaxy C7.

Qualcomm Snapdragon 620 APQ8076

Rok vydání: 2016

2016 Technický proces : 28 nm

28 nm Architektura : 4x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53

4x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53 Video akcelerátor: Adreno 510

Skóre Geekbench: 4886 bodů

Tato čipová sada je známá také jako Snapdragon 652. Je to jeden z nejnovějších procesorů, který se stále vyrábí 28nm procesem. Tvůrci nejsou nijak v rozpacích s relativně velkou velikostí čipu, protože je zabudován hlavně do tabletů.

Procesor se skládá z osmi procesorových jader. Taktovací frekvence čtyř z nich může dosáhnout 1 800 MHz. To je dost na to, aby tablet bez promyšlenosti vyřešil hlavní úkoly. Čipová sada obsahuje také grafický akcelerátor Adreno 510. Nejsou na ni žádné zvláštní stížnosti, protože od tabletu nebude nikdo očekávat vynikající grafický výkon. Je třeba poznamenat, že teoreticky čip podporuje video v rozlišení 2160p při rychlosti 30 snímků za sekundu. Může se také pochlubit podporou Bluetooth 4.1 a technologií rychlého nabíjení Quick Charge 3.0.

Důstojnost

Podporuje zařízení s vyšším rozlišením obrazovky;

Podporuje zařízení s vyšším rozlišením obrazovky; Velký výpočetní výkon;

Velký výpočetní výkon; I když omezené, ale stále podporující 4K video;

I když omezené, ale stále podporující 4K video; Integrovaná technologie rychlého nabíjení.

nevýhody

Žádná podpora Bluetooth 4.2;

Žádná podpora Bluetooth 4.2; Stále to není nejlepší grafický akcelerátor.

Nejoblíbenější zařízení: Samsung Galaxy Tab S2 Plus 8.0, Samsung Galaxy Tab S2 Plus 9.7.

MediaTek MT6797M Helio X20

Rok vydání: 2016

2016 Technologie procesu: 20 nm

20 nm Architektura : 2x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53 + 4x ARM Cortex-A53

2x ARM Cortex-A72 + 4x ARM Cortex-A53 + 4x ARM Cortex-A53 Video akcelerátor: Mali-T880MP4, 4 jádra, 780 MHz

Skóre Geekbench: 5130 bodů

Mnoho mobilních procesorů má čtyři nebo dokonce osm jader. V případě MediaTek MT6797M Helio X20 je jejich počet snížen na deset. Výsledkem je, že výkon čipové sady je velmi vysoký. Zejména v těch aplikacích, kde není vyžadováno seriózní zpracování grafiky. Je třeba poznamenat, že zde jsou obzvláště výkonná pouze dvě výpočetní jádra - jejich taktovací frekvence dosahuje 2300 MHz. Zbytek jader je rozdělen do dvou skupin. Jeden je schopen potěšit s frekvencí 1850 MHz, zatímco druhý má tento parametr fixovaný na 1400 MHz. Výsledek je však v každém případě velmi dobrý, což potvrzují syntetické testy, a samotné smartphony - rozhraní na nich se díky čipové sadě vůbec nezpomaluje.

Pokud jde o grafický akcelerátor, zde je vše mnohem horší. Teoreticky zvládne prohlížení a nahrávání videa 4K s rychlostí 30 snímků za sekundu. Ve hrách je však nedostatek energie okamžitě pociťován. Moderní hry na smartphonu s takovým procesorem budou fungovat, ale se zjednodušenou grafikou. Zvláště pokud má zařízení obrazovku Full HD nebo vyšší. Je třeba také poznamenat, že procesor podporuje téměř jakýkoli mobilní fotoaparát - pokud rozlišení modulu nepřesahuje 32 megapixelů.

Technický proces: 28 nm

Architektura: ARM Cortex-A72 + ARM Cortex-A53 (ARMv8)

Video akcelerátor: Adreno 510

Skóre Geekbench: 4610 bodů

Existují dvě verze procesoru Qualcomm Snapdragon 620, také známý jako Snapdragon 652. První je MSM8976, který byl vydán v roce 2015. O rok později byla vydána mírně vylepšená verze - APQ8076, kterou dostaly některé tablety Samsung. Výrobky se prakticky navzájem neliší. Mají osm jader, z nichž polovina je schopna zvýšit frekvenci na 1 800 MHz. Oba procesory jsou vybaveny daleko od ideálního grafického akcelerátoru Adreno 510.

Tvorba společnosti Qualcomm je schopná provozovat smartphony s rozlišením displeje až 2560 x 1600 pixelů. Pokud jde o kameru, je možné zpracovávat data pocházející z duálního modulu, jehož celkové rozlišení nepřesahuje 21 megapixelů. S modulem a se schopností zpracovávat data pocházející z dvoukanálové paměti LPDDR3 je vše v pořádku.

Důstojnost

Vysoký výkon;

Vysoký výkon; Sledování 4K videa při 30 fps;

Sledování 4K videa při 30 fps; Teoretická schopnost nahrávání videa při 1080p a 120fps;

Teoretická schopnost nahrávání videa při 1080p a 120fps; Ne příliš vysoké náklady;

Ne příliš vysoké náklady; Podpora pro duální fotoaparáty;

Podpora pro duální fotoaparáty; Rozlišení obrazovky může být až 2560 x 1600 pixelů.

nevýhody

Bluetooth 4.2 není podporován;

Bluetooth 4.2 není podporován; Maximální rozlišení fotoaparátu nemůže být příliš vysoké.

Nejoblíbenější smartphony: Vivo X6S A, Vivo X7, Vivo X7 Plus, LeEco Le2, G5 SE, Oppo R9 Plus, Samsung Galaxy A9 Pro (2016), ZTE Nubia Z11 Max, Xiaomi Mi Max

Na trhu je mnoho smartphonů a tabletů, zejména čínských. Mají různé „vycpávky“, takže je velmi snadné se zmást. Rozhodli jsme se napsat srovnání mobilních procesorů a určit nejlepší v každé cenové kategorii. Pokusíme se v nejpřístupnějším způsobem, v jednoduchém jazyce, vysvětlit, který procesor by měl být nainstalován ve vašem novém smartphonu, aby uspokojil všechny potřeby.

V tomto článku nenajdete žádné technické výrazy ani se nebudete zdržovat. Naším cílem je co nejjasněji vysvětlit běžnému uživateli, který si chce vybrat dobrý smartphone, ale není čas číst spoustu literatury a porozumět složitosti.

Jaké procesory jsou na trhu?

Ve skutečnosti je na trhu v roce 2018 několik výrobců procesorů:

Kirin - proprietární procesor, který se používá pouze ve výrobcích společnosti a pod značkou Honor.

- proprietární procesor, který se používá pouze ve výrobcích společnosti a pod značkou Honor. Exynos - vývoj společnosti Samsung, který se používá ve značkových zařízeních, ale v poslední době se například instaluje také do smartphonů jiných společností.

- vývoj společnosti Samsung, který se používá ve značkových zařízeních, ale v poslední době se například instaluje také do smartphonů jiných společností. MediaTek - Procesory polovodičové společnosti bez továrny z Tchaj-wanu. V zemích SNS jsou považovány za poměrně levné, takže nejsou vnímány v drahých zařízeních.

- Procesory polovodičové společnosti bez továrny z Tchaj-wanu. V zemích SNS jsou považovány za poměrně levné, takže nejsou vnímány v drahých zařízeních. Apple A (x) - vývoj společnosti se stejným názvem, která se používá pouze v produktech „apple“.

- vývoj společnosti se stejným názvem, která se používá pouze v produktech „apple“. - zpracovatelé americké společnosti, jejíž výrobní závody se nacházejí v Číně. Tyto procesory jsou považovány za velmi kvalitní a jsou instalovány do téměř 80% smartphonů na trhu. Snapdragony s různou úrovní výkonu lze navíc vidět i na smartphonech Huawei a Samsung, které mají své vlastní čipy.

Přepětí- procesory společnosti, které se stále používají pouze v nejlevnějších smartphonech a výhradně na čínském trhu.

Okamžitě jsem si všiml, že procesory z Jablko a Xiaomi nemá smysl uvažovat. První - protože se používají pouze v zařízeních iPhone a iPad, jsou optimalizovány výhradně pro operační systém iOS a na AliExpress a obecně. Pokud jde o Přepětí od Xiaomi se začaly vyvíjet poměrně nedávno a na našem trhu se brzy neobjeví.

Kirin procesory od společnosti Huawei

Internet je na těchto procesorech hodně rozhořčený. Říkají, že často mrznou, rozhraní nefungují moc dobře atd. Vyskytují se také stížnosti na silné zahřívání smartphonu ve hrách, rychlé vybíjení baterie a špatnou optimalizaci. To je velmi podivné, protože všechny smartphony Kirin, které jsem měl to štěstí, nezpůsobily žádné problémy.

V roce 2018 byla aktualizována řada čipů MTK a dokonce i Xiaomi je začala používat ve výrobě, která se dříve zabývala pouze procesory Snapdragon.

Při výběru smartphonu s procesorem MediaTek musíte věnovat pozornost značce. Například stejné Sony a Meizu budou perfektně fungovat s MTK o 99%.

Exynos od společnosti Samsung

Upřímně řečeno, tyto procesory se mi moc nelíbí a na Exynosu bych si za sebe nic nekoupil. Zajímavostí je, že vlajkové smartphony Samsung Galaxy S8 a S9 se prodávají ve dvou verzích: s proprietárním procesorem a s čipem od společnosti Qualcomm. Je to poslední možnost, kterou drtivá většina bloggerů a recenzentů doporučuje koupit. Opravdu miluji produkty Meizu, ale jediné zařízení, které se mi nelíbilo, je Pro 6 Plus na procesoru Exynos. Pracoval jen nechutně. Můj osobní názor - zařízení na těchto procesorech se neoplatí kupovat.

Mnoho lidí se mnou může nesouhlasit, zejména majitelé zařízení Samsung, ale vyzkoušeli jste jiné smartphony? Možná máte štěstí s dobrou verzí procesoru, ale nejnovější modely mají problémy s plánovačem, což výrazně snižuje výkon. Dalším argumentem je, že rozpočtová zařízení korejské společnosti jsou výrazně nižší než konkurence z Číny. Možná je to způsobeno vyššími platy v korejských továrnách, které ovlivňují náklady na zařízení: musíte nainstalovat méně paměti, levnější materiály atd.

Procesory Qualcomm Snapdragon

Tyto procesory jsou považovány za nejpopulárnější a tedy nejmohutnější na trhu. Samozřejmě jsou vysoce kvalitní, ale ve středním cenovém segmentu jsou podle mého názoru nadhodnoceny. Například pokud si vyberete mezi Snapdragon 660 a Helio P20, pak dám přednost procesoru od MTK, protože mi připadal svižnější. Pokud si však vyberete mezi nejproduktivnějšími produkty společností, bude Qualcomm konkurovat jakýmkoli jiným značkám. Všechny vlajkové lodi Android smartphonů, včetně referenčního Google Pixel 2, jsou vybaveny Snapdragon 845 nebo 835 (první je novější, ale obecně jsou téměř stejné). Těmito procesory jsou vybaveny další nejlepší smartphony roku 2018.

V segmentu rozpočtu jsou tyto procesy také široce zastoupeny, ale nelíbí se mi jejich výkon, na rozdíl od jejich protějšků v MTK a Kirin. Například dostupné na Snapdragonu 430 funguje extrémně pomalu a výrazně se zahřívá i při sledování videí na YouTube, což je pravděpodobně způsobeno nedostatečným výkonem čipu. Stejné Meizu M5s na zastaralém kameni od MTK za stejnou cenu se chovají mnohem lépe.

Srovnání mobilních procesorů: Jaký je závěr?

Nejprve úplně opouštíme procesory od Apple (pokud chcete zařízení Android), Samsung a Xiaomi. Pojďme dále: v nejlevnějších smartphonech dáváme přednost Kirin a případně MTK, ale prioritu mají procesory od Huawei. Ve středním cenovém segmentu volíme smartphony s Kirin nebo Helio P20 od MediaTek. Při výběru nejdražších smartphonů existuje pouze jedna možnost - Snapdragon 845 (835).

Zde je stručný průvodce moderními procesory. Toto je čistě osobní názor. Pokud se mnou nesouhlasíte, nezapomeňte napsat do komentářů. Argumentace je vítána!

Souhlasíte s tím, že při výběru smartphonu má jeho výkon téměř zásadní význam. Koneckonců, nechcete, aby to byla hloupost, když hrajete, sledujete video nebo spouštíte několik aplikací současně, že? Naštěstí v poslední době výrobci procesorů dělají vše pro to, aby telefony mohly zpracovávat co největší množství informací.

V současné době jsou nejoblíbenějšími procesory MediaTek Helio a Qualcomm Snapdragon; tyto velké společnosti zahájily na trhu čipových sad docela tvrdý boj. Známé jsou také čipy Samsung Exynos a Huawei HiSilicon. Je pravda, že tyto systémy je instalují hlavně pouze na jejich smartphony.

Podívejme se na několik modelů procesorů od těchto výrobců, abychom pochopili, kterému z nich dát přednost při nákupu smartphonu.

Qualcomm Snapdragon 820

Navzdory skutečnosti, že Qualcomm nemá vlastní produkci, má několik patentů, které vám umožňují navrhnout dobrý procesor a až poté si jeho výrobu objednat u jakékoli jiné společnosti.

Jedním z jejich nejoblíbenějších čipů je čtyřjádrový Snapdragon 820. Dokonce i Samsung (který, jak si pamatujete, má vlastní procesory) jej nainstaloval na Galaxy S7 pro americký a čínský trh.

Jedinou nevýhodou tohoto procesoru je možná jeho zahřívání, přičemž jeho výhody zahrnují následující:

podporuje fotoaparát s rozlišením až 28 megapixelů; zpracovává FullHD video rychlostí až 240 snímků za sekundu; podporuje 10bitové 4K video; má dostatečně vysokou taktovací frekvenci (maximální hodnota je 2150 MHz); ekonomicky spotřebovává energii baterie; předvádí vynikající výkon při hraní.

Mediatek Helio X25

Mediatek se stejně jako Qualcomm zaměřuje na jiný cenový segment. V rozpočtové verzi je to Helio X25, který je až na pár nuancí co nejblíže špičkovým čipsetům. Obecně je procesor díky 10 jádrům poměrně vysoký výkon. Dva z nich (typ Cortex-A72) jsou schopné dosáhnout taktovací frekvence 2 500 MHz; dalších osm (typ Cortex-A53) se vyvíjí od 1 550 do 2 000 MHz.

Hlavní výhody procesoru:

podporuje fotoaparát až do 32 megapixelů; má vysoký výpočetní výkon; se liší nízkou spotřebou energie; Podporuje 4K video (ale pouze do 30 snímků za sekundu); relativně nízké náklady.

Z mínusů stojí za zmínku nepříliš vysoký výkon ve hrách a nedostatečná podpora Bluetooth 4.2.

HiSilicon Kirin 950

HiSilicon Kirin 950 je docela vážným konkurentem Snapdragon a Helio, i když vezmeme v úvahu skutečnost, že těmito procesory jsou obvykle vybaveny pouze telefony Huawei. HiSilicon Kirin 950 má 8 jader, jejichž maximální taktovací frekvence dosahuje 2,5 GHz.

Mezi výhody tohoto procesoru patří:

podpora duálních fotoaparátů s celkovým rozlišením až 42 megapixelů; velmi vysoká taktovací frekvence (2,5 GHz prakticky přitahuje rekord); dekódování 4K videa rychlostí až 60 snímků za sekundu; vynikající energetická účinnost; podpora Bluetooth 4.2 a USB 3.0.

Hlavní nevýhodou HiSilicon Kirin 955 je jeho slabý grafický akcelerátor. Díky této nepříjemné maličkosti však společnost Huawei poskytla 8 jader s rekordní rychlostí hodin.

Veškerý hardwarový provoz smartphonu závisí na procesoru. Otázka volby mezi těmito dvěma technologiemi, Qualcomm Snapdragon a MediaTek, se každým rokem stává důležitější, jako v oblasti počítačů mezi společnostmi Intel a AMD. Existuje v této věci definitivní názor?

V telefonech Android založených na čipové sadě (systém na čipu, SoC) je spousta her, rolování po internetu a dokonce i mobilních hovorů. Toto je „mozek“, který odpovídá za výkon, odezvu a spolehlivost.

Dnes si výrobci smartphonů vybírají řešení Qualcomm Snapdragon nebo MediaTek (s výjimkou několika proprietárních vývojů z experimentů Samsung, Huawei, LG a Xiaomi). Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá ve skutečnosti, že jeden je již na vrcholu svého segmentu a druhý jen krok za krokem šplhá po žebříčku úspěchu.

Rozdíl mezi Qualcomm Snapdragon a MediaTek

Qualcomm je známější v USA a Evropě. Jeho procesory se používají k vytváření vlajkových modelů, provozování drahých reklamních kampaní a poskytování široké podpory vývojářům softwaru. MediaTek dobíhá - pomalu ale jistě získává významný podíl na trhu v jižní Asii.

Čím jsou procesory od těchto dvou výrobců odlišné a jedinečné?

Qualcomm neumožňuje Snapdragon jako procesor, ale jako platformu - řešení na klíč se sadou systémových polovodičových produktů na čipu (SoC) navržených a prodávaných výhradně pro mobilní zařízení. Jeho výpočetní jednotka využívá instrukční sadu ARM RISC.

Takový systém na čipu může zahrnovat více procesorových jader (CPU), grafický akcelerátor (GPU), bezdrátový modem, software (součást firmwaru) a hardware. Ten je nutný k podpoře různých chytrých funkcí od globálního pozičního systému smartphonu (GPS) po rozpoznávání gest, strojové učení (umělá inteligence) a manipulaci s kamerou.

Čipová sada Snapdragon je zabudována do zařízení různých systémů, včetně Androidu, Windows Phone, nověji Windows 10, stejně jako netbooků, automobilů, nositelných gadgetů atd.

Společnost Qualcomm sídlí ve Spojených státech a její ústředí je v San Diegu v Kalifornii. Získal značce Snapdragon titul vysoce kvalitního a vysoce výkonného SoC, který najdete ve střednědobých a vlajkových smartphonech známých výrobců. Procesory Snapdragon mohou být jednojádrové, dvoujádrové, čtyřjádrové, šestijádrové a osmijádrové.

Relativně nedávno vytváří procesory pro smartphony a tablety. Ale v krátké době si získali velkou popularitu a dokonce masový charakter při reorganizaci mobilního průmyslu. Společnost si získala popularitu a uznání díky svému nákladově efektivnímu hotovému produktu, protože její čipové sady umožnily funkce vlajkové lodi v segmentech rozpočtu a středního rozpočtu.

Společnost si získala jméno bezvadného dodavatele spolehlivých polovodičových výrobků. Její sídlo se nachází na Tchaj-wanu, kde jsou přijímána strategická rozhodnutí o ovládnutí asijského trhu. Procesory MediaTek zahrnují jednojádrové, dvoujádrové, čtyřjádrové, šestijádrové, osmijádrové a desetijádrové konfigurace.

Qualcomm Snapdragon vs. MediaTek - Co je lepší a proč?

Většina čipsetů MediaTek se zaměřuje na výkon. Společnost Qualcomm usiluje o udržení rovnováhy mezi různými výzvami. Snaží se být co nejefektivnější, nejen rychlí. Proto smartphony, a zejména levné smartphony, které pracují s procesory MediaTek, někdy obcházejí výkon těch, kteří používají ekvivalentní Snapdragon.

Velká síla MediaTek se však často spoléhala na žádný kompromis mezi životností baterie a přeskakováním hodin (brzdění přehřátím), nízkou cenou a formováním značky v benchmarcích.

Životnost baterie:

Předpokládá se, že čipové sady MediaTek spotřebovávají více energie a mají za následek kratší životnost baterie. V nejnovějších generacích optimalizovali své procesory tak, aby téměř držely krok s konkurencí, pokud jde o výdrž baterie.

Zde je situace energetické účinnosti. Hlavním důvodem je průběžné testování. Qualcomm neustále hledá způsoby, jak snížit napětí baterie při zachování výkonu v reálném čase.

Vítěz

V roce 2018 oba procesory drží krok s pokrokem a znatelně prodlužují provoz smartphonu na jedno nabití. Ale Qualcomm si vedl lépe díky špičkovým procesorům Snapdragon.

Výkon

Dobře zvládá intenzivní a obtížné úkoly a v multitaskingu ukazuje svoji nejlepší stránku. To je způsobeno dalšími výpočetními jádry. Ale architektura nových generací čipových sad zvýšila požadavky na RAM.

Qualcomm

Ve střední třídě mohou být konkurenční výhody skryty ve speciálních technologiích (rychlé nabíjení, strojové učení nebo rozpoznávání gest), ale to se promítne do vyšších nákladů. Ale ve vlajkových lodích se Snapdragon nerovná.

Vítěz

V obecném srovnání pro úroveň rozpočtu je MediaTek mimořádně atraktivní volbou s vynikajícím výkonem. Ale ve vyšší třídě převezme Qualcomm.

GPU

Čipové sady používají grafiku Mali třetích stran, která se liší od architektury procesoru a nemusí odpovídat jejímu potenciálu. Pro dosažení slušného herního výkonu je velmi důležité zvolit platformy, kde grafický akcelerátor odpovídá efektivitě výpočetní jednotky (CPU).

Qualcomm

Patentovaná technologie Adreno Graphics je vyvinuta samotným výrobcem čipů a je vždy konzistentní s výkonem hlavní jednotky procesoru Snapdragon. Tento přístup nevede k desynchronizaci grafiky a výkonu zpracování.

Vítěz

Grafika Mali není horší než Adreno, ale pokud v MediaTeku existuje konfigurace s nesouladem výkonu, měli byste zapomenout na náročné 3D hry. Qualcomm energicky tlačí na jasnější umístění svých procesorů. Zda jsou připraveni na hraní nebo ne, je zřejmé z názvu čipové sady. Mnoho vývojářů aplikací navíc usiluje o lepší optimalizaci konkrétně pro rozhraní API pro Snapdragon, což je z hlediska výzkumu populárnější a pohodlnější hardwarová platforma.

Sečteno a podtrženo: Měli byste si koupit MediaTek nebo Qualcomm Snapdragon je nejlepší?

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit své preference. Záleží na ceně.

Snapdragon společnosti Qualcomm má právě teď vedoucí postavení, ale MediaTek předčí svého konkurenta v dostupném segmentu a nabízí lepší výkon, stejnou spotřebu energie, ale za mnohem nižší cenu. Pokud chcete zařízení segmentu rozpočtu a nejste ochotni se vyrovnat se ztrátami energie, pak určitě zvítězí čipsety MediaTek. Na druhou stranu, pokud jste typ člověka, který potřebuje celkovou efektivitu a optimalizaci od vývojářů, podívejte se na Snapdragon.

Jinými slovy, pokud potřebujete smartphone do 250 $, procesory MediaTek často nabízejí více než Snapdragon. V poslední době se konkurence zintenzivnila, protože se objevily výkonné čipsety jako MediaTek MT6752 a MT6595 s podobným a někdy lepším výkonem než jejich protějšky od společnosti Qualcomm.

Leave A Comment

Copyright © 2023 daisycellphone.com. All rights reserved.