Focení nemovitostí – proč na to mobil nestačí? rkokno.cz
Mohlo by se zdát, že focení nemovitostí je rutinní činnost, která člověka nemůže dostatečně naplňovat, ale opak je pravdou. Protože každá nemovitost, každá domácnost je jiná, stěží naleznete dvě shodné nemovitosti. A protože každý byt či dům si zaslouží tu nejlepší možnou prezentaci, dávám si na tvorbě fotek opravdu záležet. V dnešním článku bych Vám rád zjednodušeně ukázal, co vše moje práce obnáší a že focením u Vás doma to zdaleka nekončí.
Proč fotky z mobilu nestačí.
Nafocení nemovitosti makléřem na mobil je jistě důležité, protože takové fotky slouží jako zdroj informací při tvorbě inzerce a slouží také mně pro utvoření představy, jak je prostor zařízený, jakou má dispozici a jestli bude potřeba ještě nějak dovybavit a podobně. Zde ale přínos mobilních fotek zpravidla končí, protože bez dalších úprav se nemůžou srovnávat s profesionální technikou a pokročilými úpravami.
Základem pro focení nemovitostí je širokoúhlý objektiv, který dokáže zachytit co největší prostor focené místnosti. Ten zatím drtivá většina mobilních telefonů postrádá, a tedy mobilní fotky neposkytují dostatečnou představu o foceném prostoru.
Vlevo fotka mobilem, vpravo fotoaparátem se širokoúhlým objektivem. Výsledkem při použití širokoúhlého objektivu je širší záběr a lepší představa o prezentovaných prostorech nemovitosti.
Nafocení je pouze polovina práce.
Pominu-li, prozatím, přípravu nemovitosti před samotným focením, které se budu věnovat později, zabere samotné focení interiéru a exteriéru zhruba 30 minut až hodinu. Výsledkem je série fotek s různou délkou expozice pro každý záběr.
Tímto způsobem si poradíme s nedostatkem fotoaparátu, který zdaleka není tak dokonalý jako lidské oko, které si s rozdílem světla a stínu umí poradit mnohem lépe. Vytvořením sekvence snímků od nejtmavšího po nejsvětlejší získáme informace o všech místech focené scény a jejich spojením v programu do jednoho snímku získáme výsledek podobný tomu, co vidí lidské oko. U této techniky je potřeba cit pro detail, jinak Vás může výsledek nemile překvapit.
Než ale vznikne výsledek jako na fotografii výše, zahrnuje proces úpravy fotografie nespočet dílčích kroků a úprav. Nejprve u každého snímku odstraním vady objektivu, jako je deformace obrazu (soudkovitost), vinětace (tmavší oblast v okrajích snímku) a chromatická aberace (zeleno-červené nebo modro-fialové barevné defekty a obrysy na kontrastních bodech snímku).
Hlídání správného úhlu
Už při focení si hlídám, abych měl fotoaparát ve vodorovné poloze a nefotil „na křivo“, vždy je ale potřeba následně fotku dorovnat ještě v editoru, scéna pak vypadá přirozeněji. Největší rozdíl poznáte oproti focení na mobil, kdy v drtivé většině je fotka pořízena ve stoje v úrovni očí a fotoaparát míří k zemi. Oproti tomu fotka ze stativu focená zhruba ve výšce pasu působí daleko profesionálněji. Někdy ale nejde fotku pořídit tak, aby se ve fotce neprojevovala sbíhavost perspektivy (fotka vlevo), typicky při focení budovy zvenku, zde je pak potřeba si vypomoct v editoru (fotka vpravo).
Vyvážení bílé barvy
Poté musím zkontrolovat vyvážení bílé, na což je ale potřeba myslet už při focení. Každý světelný zdroj svítí jinou barevnou teplotou (slunce svítí v průběhu dne od žluté až po jasně modrobílé světlo, žárovka svítí intenzivně žlutě, zářivka svítí jasně bíle se zabarvením do žlutozelených a fialových odstínů). Proto je potřeba si při focení hlídat tyto vlivy a mít scénu nastavenou tak, aby se více druhů ideálně navzájem nemísilo nebo fotku dodatečně upravit.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak vyvážení bílé v interiéru ovlivňuje i výmalba omítek a výrazné barevné prvky v prostoru. Taková žlutě vymalovaná místnost výrazně zabarvuje veškeré další zařizovací předměty. Při pohledu okem si to tolik nevšimnete, protože oko se těmto změnám dokáže přizpůsobit. Senzor fotoaparátu ovšem scénu zachytí tak jak je (fotka vlevo), proto se pak musí ve scéně selektivně upravit to, co nechceme mít zabarvené do žluta (fotka vpravo).
Správně barevně vyváženou fotku musím také vyvážit z hlediska světla a stínů, tedy zajistit, aby fotka nebyla celkově příliš tmavá nebo přesvětlená, dostatečně kontrastní, aby bylo i ve stínech co nejvíce detailů. Selektivní úpravou pak můžeme zvýraznit i další málo výrazné prvky nebo naopak potlačit předměty a barvy rušivé. Upravenou fotku následně zmenším na velikost vhodnou pro prezentaci a lehce ji doostřím. Posledním krokem úpravy fotek je nastavení vodoznaku. Hotové fotky pak posílám makléři a asistence, kteří je doplní do inzerce.
Detaily tvoří celek
Samostatný nadpis si zaslouží nejdůležitější část tvorby dokonalých fotografií, ke které ale samotný fotoaparát vůbec nepotřebujeme. Ačkoliv se dá v programu vykouzlit ledasco, nic nenahradí důslednou přípravu interiéru před focením, které se říká „homestaging“. Rozsah úprav u každé nemovitosti je individuální. Někdy je domácnost perfektně naklizená a před focením upravíme jen pár detailů, jindy se jedná o vystěhovaný byt, kde je nutné byt vybavit, jako by se v něm pořád bydlelo, respektive, aby inzerce bytu vzbuzovala představu, jak by se v takovém bytě bydlet dalo. V OKNO NEMOVITOSTÍ si všechny tyto věci uvědomujeme, a proto od nás vždy získáte to nejlepší.
Ing. Ján Josef, fotograf
Chci prodat nemovitost
Leave A Comment