Experiment: co se stane, když vyměníte iPhone za smartphone s Androidem
Od chvíle, kdy jsem poprvé zapnul dnes již historicky působící iPhone 3G, uplynulo spoustu let. Za tu dobu jsem stihl vystřídat nespočet dalších smartphonů a platforem, abych ve finále opět skončil v ekosystému společnosti, kterou symbolizuje nakousnuté jablko. Jako správného geeka mě ovšem čas od času pohltí touha vyzkoušet něco jiného. Rozhodl jsem se tedy prodat svůj iPhone 7 Plus (recenze) a alespoň na pár týdnů opět vyzkoušet život s Androidem. V očích ortodoxních příznivců Applu to bude znít jako nehorázné kacířství, pro které nemůže existovat omluva, ovšem v mém konkrétním případě jde o nalezení odpovědí na několik zásadních otázek.
Vyrábí Apple nejlépe zpracované smartphony?
Než jsem se nadobro rozloučil s iPhonem 7 Plus, začal jsem pátrat po jeho dočasné náhradě. Kritéria zněla jasně – kovová konstrukce, minimálně pětipalcový displej a hardware nabízející dostatečný výkon. Jelikož mělo jít pouze o prozatímní řešení do doby, než na trh dorazí nové iPhony, hledal jsem v segmentu střední třídy. Volba nakonec padla na Xiaomi Redmi Note 4 Global, který papírově splňoval všechny požadavky. Než kurýr zazvonil ze zásilkou u dveří, honily se mi hlavou vzpomínky na doby, kdy čínské smartphony tvořily absolutní dno trhu s chytrými telefony.
Redakční iPhone 7 Plus putoval do světa, na jeho místo se nastěhovalo Xiaomi Redmi Note 4, jehož videorecenzi si vzal na starosti náš YouTubový kanál GizLife
Ty se ovšem rozplynuly stejně rychle jako pára nad hrncem. Po vybalení z krabičky podobné té od iPhonu (náhoda?) jsem doslova žasl, kam se výrobci dokázali za těch pár let posunout. V rukou jsem najednou držel zařízení s kovovým šasi, jehož díly perfektně lícují a po konstrukční stránce mu je těžké cokoli vytknout. Zvlášť když vezmu v potaz pořizovací cenu, která v internetových obchodech nepřekračuje hranici 5 tisíc korun. Apple vyrábí kvalitně zpracované smartphony, nicméně z mého pohledu je evidentní, že konkurence nabízí srovnatelnou kvalitu za nesrovnatelně nižší částky.
Jak je to s rychlostí operačního systému?
Ještě teď mám v živé paměti dřívější verze Androidu, které stačilo zatížit pár desítkami doinstalovaných aplikací a několika týdny všedního provozu, po čemž následovalo citelné zpomalení celého systému. Dnes je situace diametrálně odlišná, Google udělal obrovský kus práce a na Androidu 7.0 to je setsakramentsky znát.
Kovová konstrukce, perfektní zpracování a dostatečně výkonný hardware s cenou lehce nad 4000 Kč – dříve sen, dnes běžná realita
Jsou aplikace pro iOS lepší, než ty pro Android?
Ať se vám to líbí nebo ne, uživatelé Androidu se stále nenaučili platit. Majitelé iPhonů utratí v App Storu během roku několikanásobně větší obnos, což se pochopitelně promítne do chování vývojářů. Ti primárně vyvíjí své aplikace pro iOS a až následně přemýšlí o variantě pro Android. V praxi jsou aplikace pro iPhone stabilnější, rychleji aktualizované a subjektivně mi přijdou také pohlednější. Fakt, že Android doprovází pirátské chování se mimo jiné projevuje nasazováním reklam do aplikací, což alespoň v mých očích sráží uživatelský zážitek. Další mínus Androidu připisuji za diverzifikovaný způsob ovládání. Z iPhonu jsem zvyklí, že například gesto „zpět“ funguje ve všech aplikacích stejně a podobné to je i v případě ovládacích prvků. Apple je v tomto směru vůči vývojářům nekompromisní a moc dobře ví, z jakého důvodu tak činí.
Je iPhone vážně tak dobrý, jak se povídá?
Když se podíváte na tabulkové specifikace posledních iPhonů, je to celkem nuda. Za třetinovou cenu si můžete pořídit smartphone s Androidem, který nabídne procesor s vyšší taktovací frekvencí, dvojnásobnou kapacitou operační paměti, jemnějším displejem a obecně působivějšími parametry. Karty se ovšem začnou obracet v reálném světě, kde se hraje na spolehlivost a celkový dojem. Upřímně si nevzpomínám, že bych musel iPhone někdy restartovat, případně registroval jakékoli nekorektního chování. V praxi iPhone jednoduše používáte a nic neřešíte. Vše funguje zcela hladce a spolehlivě. V případě Androidu o něčem podobném nemůže být vůbec řeč. Je jedno, jestli v rukou držíte nadupaný Samsung Galaxy S8 nebo Xiaomi za pár tisíc. Dříve či později na vás vykoukne softwarový šotek, který se rozhodne, že například během hodiny zmizí polovina kapacity akumulátoru nebo vás vyvede z míry tím, že odmítne správně zobrazit vaši GPS polohu ve chvílích, kdy to nejméně potřebujete.
Provázanost ekosystému, to je oč tu běží
Čím více máte krabiček od Applu, tím více si uvědomíte, kde tkví ono tajuplné kouzlo jeho produktů. Až s přechodem na Android jsem poznal, jak moc mi ulehčují život. Možností pokračovat v rozepsaném e-mailu či zprávě bez ohledu na to, zda sedím s iPhonem na záchodě nebo o pár minut později za klávesnicí MacBooku to začíná a rychlostí při uvolňování nových aktualizací iOS to končí. Upřímně nemá cenu, abych zde rozepisoval všechny výhody. Uživatelé Applu je už dávno znají a ti ostatní budou stejně tvrdit, že pro Android existuje alternativa. Meritu věci totiž leží v uživatelské přívětivost a ladnosti, s níž jsou všechny produkty a služby Applu spjaty. Stačí jediné, přihlásit se k Apple ID a všechny vymoženosti jablečného světa máte okamžitě k dispozici. Z logiky věci je nemožné, aby Google či kdokoli jiný nabídl podobně komfortní řešení.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakmile jednou vstoupíte do jablečné bubliny, už z ní nebudete chtít vystoupit. Myšlenka trvalého přechodu na jinou platformu bude stejně bizarní, jako plány k vybudování plážového letoviska na pobřeží Antarktidy. Operační systém Android ušel od svého uvedení obrovský kus cesty a má rozhodně co nabídnout. Uživatel si díky němu může vybírat z nepřeberného množství zařízení z různých cenových pater, což ostatně hraje pro drtivou část populace zásadní roli.
Pro koho má iPhone smysl?
Pokud patříte mezi hračičky, baví celé dny sedět nad hledáním a laděním té nejlepší ROMky, nad iPhonem nemá cenu uvažovat. Stejná situace se týká všech, kteří ještě naplno nepodlehli kouzlu chytrých telefonů a považují je pouze za komunikační prostředek. Jestli ovšem toužíte po multifunkčním zařízení, které vám vydrží v použitelném stavu několik let a vše co umí, zvládá na jedničku s hvězdičkou, iPhone zařaďte do svého hledáčku. Smartphony od Applu sice nenabízí ty nejlepší specifikace a nejkrásnější rozhodně také nejsou, nicméně jejich síla tkví v provázanosti se zbytkem produktového portfolia.
Koupím si někdy zase smartphone s Androidem?
Rozhodně ano. Jsem geek, early adopter a generelně milovník všech moderních technologií, které se čím dál častěji stávají součástí našich životů. Nejsem a ani nechci být fanatickou „iOvcí“, která odmítá vše, co postrádá logo Applu. Zastávám názor, že pokud chci něco objektivně posoudit a kritizovat, musím co nejlépe porozumět dané problematice. Přestože jsem zřejmě nadobro zaháčkovaný ve světě Applu, vždy si rád vezmu do ruky smartphone s jiným operačním systémem a bez náznaku studu ocením snahu a odvahu ostatních výrobců. À propos, nebýt stále dravější rivality v technologickém světě, možná by iPhone měl stále ten směšně malý displej a ostatní smartphony bychom ovládali plastovým klacíkem.
Leave A Comment